Co jest przyczyną powstania wady zgryzu? Genetyka, epigenetyka, funkcja.

Żeby ortodoncja nie była tylko zgryzem

Przyczyn może być wiele i niekoniecznie w ciągu naszego życia jest ona zawsze jednakowo aktywna. Przyczyną może być np. język, nawyki, np. obgryzanie paznokci, nieprawidłowa okluzja. Co to znaczy? Najprościej rzecz ujmując to niewłaściwa relacja między zębami pomiędzy lukiem dolnym i górnym. Należy znaleźć wygodną, fizjologiczną powtarzalną klinicznie pozycje obu łuków podczas funkcji życiowych, jakimi są: mówienie, oddychanie, gryzienie, połykanie. Zarówno w spoczynku, jak i podczas ich pracy zachowana musi być właściwa stabilna pozycja obydwu stawów skroniowo – żuchwowych.

Ogromny wpływ ma postawa ciała lub jego wymuszona, nieprawidłowa pozycja, np. podczas pracy lub nie korygowana podczas wzrostu u dzieci. W związku z tym noszenie głowy, która ma swój ciężar, tworzą się wady nieprawidłowości, które mają wiele powiązań w organizmie człowieka i powstają zaskakujące trudne na pozór do zdiagnozowania dolegliwości, gdzie najczęściej leczy się objawy bez zrozumienia zasięgu, jakie tworzą te czynniki wywalające. Genetyka, o ile trudniej z nią się spierać to z nawykami zarządzaniem naszym ciałem można działać i znacznie wpłynąć na poprawę. Holistyka to filozofia leczenia, którą od zawsze chciałam stosować w swojej pracy i przyszedł moment, kiedy już od jakiegoś czasu wprowadzam w protokoły postępowania leczeniu moich pacjentów przy prowadzeniu terapii ortodontycznej. Włączam tez diagnozowanie i doradzanie pacjentom z zakresu medycyny estetycznej. Wizyta konsultacyjna zawiera szereg pytań zadawanych podczas wywiadu oprócz głównego problemu, z którym pacjent się zgłasza. Pytając o styl życia, aktywność fizyczną, jak się odżywia, czy są problemy z kręgosłupem, czy występuje asymetria barku, jak ścierają się obcasy w butach, jak ze snem, czy są choroby, czy są bóle. Oceniając twarz, jej proporcje, sylwetkę, postawę ciała.

Jestem w stanie, mając w perspektywie dość długi czas na kontakt z tym pacjentem pomóc na wielu poziomach zdrowia, ponieważ zgryz nie jest tylko zgryzem, ale częścią skomplikowanej maszyny jaką jest człowiek. Wykonujemy w Orto Smile szereg zdjęć fotograficznych, będących nieodłączną częścią dokumentacji w Orto Smile od zawsze, jak i materiałem pomocnym w diagnostyce, jak i w analizach porównawczych. Zwracam moim pacjentom uwagę, tak jak sama sobie również na to jak dobrze jest żyć zgodnie z zegarem biologicznym. Mam na myśli, np. wysypianie się. Nasz organizm potrzebuje regularnych, efektywnych godzin snu we właściwej porze. Potrzebuje właściwego odżywiania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Obecnie jest tak mnóstwo wiedzy na temat odżywiania, ale celem jest by umiejętnie z tej wiedzy korzystać, mając na względzie to, jak rożni jesteśmy. Rzecz w tym, by w natłoku informacji zawsze pamiętać o swoim indywidualizmie. Bezustannie przekonuje się o tym w mojej pracy, jak każdy z nas ludzi jest inny i jak dalece winno być spersonalizowane, zindywidualizowane postępowanie terapeutyczno - lecznicze dla konkretnej osoby i jak nie da się każdego leczyć tak samo. Staram się zauważyć wiele aspektów w twarzy pacjenta, by poprowadzić leczenie najlepiej jak mogę. Nauczyłam się przez lata mojej pracy zadawać sobie pytania, co chce osiągnąć, wyobrażam sobie to co chce widzieć na końcu leczenia.

Lubię wyzwania, więc stawiam sobie cel. Próbuje wizualizować końcowy wynik leczenia już na początku. Fotografie, o których pisałam wyżej są niezmiernie pomocne. Obraz podobno zastępuje tysiąc słów. Dopracowaliśmy w Orto Smile jakość zdjęć, jaki ich profesjonalne wykonawstwo. Dr Natalia Giża odbyła profesjonalne szkolenia i poprzez jej wiedze i umiejętności robiona jest u nas profesjonalna dokumentacja fotograficzna. Ja odbyłam już jakiś czas temu, jeszcze w erze przed pandemicznej fantastyczne szkolenie z DSD Digital Smile Design. Jest to narzędzie do planowania leczenia posługując się technik cyfrową. Bardzo bym chciała wprowadzić w życie ten projekt i by w Orto Smile Pacjent mógł w pełni uczestniczyć w projektowaniu swojego uśmiechu. Opisze to szerzej w kolejnym wpisie na bloga. W związku z przewodnią myślą, by zgryz nie był tylko zgryzem, bo w istocie nie jest odrębny dodam, że połączenie ortodoncji, stomatologii estetycznej i medycyny estetycznej jest bardzo zgrabnym, nowatorskim postępowaniem, które wdrażam już jakiś czas w Orto Smile. Przed założeniem aparatu lub u pacjenta, który nie potrzebuje leczenia ortodontycznego proponuje odbudowę startych zębów, zmianę kształtu, znalezienie proporcji w wielkości koron. Szukam piękna, czego co jest do poprawienia w zakresie twarzy i jest również pragnieniem pacjenta, staramy się w Orto Smile zapewnić. Zarówno ja, jak i dr Marta Szurmiak odbyłyśmy studia podyplomowe dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Dołączyła również do naszego zespołu dr Roma Zielińska, lekarz z długim doświadczeniem w tej dziedzinie. Mamy więc pełne prawo, wiedzę i możliwości, by bezpiecznie łączyć te dziedziny i leczenie w Orto Smile uczynić wyjątkowym. Na koniec mały żart.

Kiedy chcemy ustalić, sprawdzić, czy jest dobra okluzja, kilka razy musimy sprawdzać, mówiąc do pacjenta: „to tak jak z miłością, jak poczujesz, będziesz wiedział.”