Orto Smile
Co to jest lapisowanie zębów

Co to jest lapisowanie zębów mlecznych i czy warto je wykonać?

Lapisowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który wykonuje się głównie u dzieci. Jego celem jest odpowiednia impregnacja zębów mlecznych, które zostały zajęte przez próchnicę. Zabieg lapisowania zębów nie likwiduje powstałych zmian próchnicowych, lecz wpływa na zahamowanie rozprzestrzeniania się tej choroby w obrębie jamy ustnej oraz umożliwia właściwe ułożenie się zębów stałych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że lapisowanie zębów jest bardzo popularnym i często wykonywanym zabiegiem profilaktycznym w wielu gabinetach stomatologicznych. Co to jest lapisowanie zębów? Lapisowanie zębów krok po kroku? Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci? Lapisowanie zębów czy warto?

Co to jest lapisowanie zębów mlecznych?

Lapisowanie zębów u dziecka to jeden ze sposobów leczenia ubytków. Ta procedura stomatologiczna polega na nasączeniu zębów mlecznych specjalnym środkiem – chlorkiem cynku (na biało) lub azotanem srebra. Impregnacja zmienionych chorobowo zębów substancją o działaniu bakteriobójczym jest jednym z najlepszych sposobów przeciwdziałania zmianom próchnicowym – sprawia, że zmiany te cofają się, a tkanki zębowe ulegają ponownemu utwardzeniu.

Kiedy warto zdecydować się na lapisowanie zębów dziecka?

Lapisowanie zębów jest bardzo istotnym czynnikiem, ponieważ wpływa na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. To jeden z podstawowych zabiegów przeprowadzanych już u najmłodszych pacjentów w ramach profilaktyki stomatologicznej dziecięcej. Najczęściej wykonuje się go przy zaawansowanych zmianach próchniczych bądź w przypadku ubytków w zębach przednich, które nie mogą być poddane innej metodzie leczenia.

Lapisowanie zębów - ile razy powtarzać zabieg?

Dla uzyskania najlepszych efektów lapisowanie zębów powinno być powtarzane co trzy tygodnie lub trzy razy w ciągu jednej wizyty. Jednakże o dokładnej częstotliwości wykonywania lapisowania decyduje lekarz dentysta w oparciu o faktyczny stan uzębienia.

Lapisowanie zębów u dzieci - jak wygląda krok po kroku?

Lapisowanie zębów to bezbolesny i w pełni bezpieczny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Zdrowe i silne zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju kości i mięśni twarzy, dlatego też jeśli zauważymy niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej dziecka, należy jak najszybciej udać się do dentysty i poddać malucha odpowiednim zabiegom stomatologicznym.

Lapisowanie zębów bezbarwne oraz na biało przeprowadzane jest w kilku podstawowych etapach:

 • Etap I – przeprowadzenie profesjonalnego oczyszczania zębów z osadu przy użyciu specjalnej szczoteczki i wody utlenionej,
 • Etap II – odizolowanie błony śluzowej, a następnie dokładne wysuszenie wszystkich zębów,
 • Etap III – nasączenie powierzchni zębów specjalną substancją bakteriobójczą, a następnie rozsmarowanie preparatu na zębach,
 • Etap IV – wypłukanie zębów substancją, dzięki której zachodzi reakcja chemiczna tworząca barierą antybakteryjną.

Warto zaznaczyć, iż lapisowanie, jeśli istnieją wskazania do wykonania zabiegu może być przeprowadzane w bardzo wczesnym wieku. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, przez co są podatniejsze na powstawanie próchnicy. Jednakże ich rola w prawidłowym rozwoju zgryzu dziecka jest bardzo ważna, dlatego też należy im poświęcać tyle samo uwagi co zębom stałym.

Co daje lapisowanie zębów u dzieci?

Wiele osób zastanawia się, co daje lapisowanie zębów oraz czy wykonywane jest lapisowanie zębów stałych. Odpowiadając na pierwsze pytanie, lapisowanie zębów u dzieci, przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego maleństwa oraz prawidłowego rozwoju w obrębie jamy ustnej. Natomiast jeśli chodzi o lapisowanie zębów stałych, zasadniczo nie wykonuje się tego zabiegu. Jest on przeprowadzany w szczególnych przypadkach np. u osób niepełnosprawnych.

Lapisowanie zębów mlecznych na biało – zalety:

 • likwidacja bakterii próchniczych,
 • wzmocnienie i uodpornienie zębów stałych na działanie negatywnych czynników,
 • ochrona przed skutkami zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych (np. problemy z wyrzynaniem się zębów stałych, zaburzenia rozwoju stawu skroniowo-żuchwowego),
 • przeciwdziałanie problemom takim jak np. niewłaściwe przeżuwanie jedzenia,
 • umożliwienie właściwego ułożenia zębów stałych,
 • estetyczny wygląd zębów mlecznych,
 • krótki czas trwania zabiegu,
 • bezbolesność zabiegu.

Ile kosztuje lapisowanie zębów u dzieci?

Lapisowanie zębów – cena zabiegu uzależniona jest między innymi od wielkości wypełnienia, rejonu, w którym wykonywany jest zabieg, a także ilości lapisowanych zębów. Zazwyczaj koszty nie są wysokie i wynoszą kilkadziesiąt złotych za jedną wizytę. Cena lapisowania zębów uzależniona jest również od placówki, w której wykonujemy zabieg. W niektórych gabinetach stomatologicznych za bezbarwne lapisowanie zębów zapłacimy kwotę od 150 zł do 250 zł za jedną wizytę. Natomiast w przypadku, gdy konieczna jest odbudowa całego zęba, cena lapisowania może wynieść nawet 300 zł.

Czy lapisowanie zębów mlecznych można wykonać na NFZ?

Warto również zaznaczyć, że dla najmłodszych pacjentów jeden zabieg w ciągu roku jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednakże minusem takiej konsultacji jest o wiele dłuższy czas oczekiwania na wizytę, niż w przypadku prywatnych gabinetów stomatologicznych.

Czy lapisowanie zębów jest skuteczne?

Aby zapobiec przedwczesnej utracie zębów mlecznych oraz rozprzestrzeniania się choroby próchnicowej zębów, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę stomatologiczną i zabierać swoje dziecko dwa razy w ciągu roku na wizyty kontrolne. Regularne konsultacje u dentysty nie tylko pozwolą na zachowanie zdrowia jamy ustnej na dłużej, ale również pomogą opanować lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz