Orto Smile
piaskowanie zębów

Co to jest piaskowanie zębów?

Czyszczenie uzębienia to nie tylko dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez używanie nici dentystycznych czy regularne mycie zębów. Profesjonalna higienizacja to także piaskowanie zębów oraz inne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Piaskowanie zębów co to? Piaskowanie zębów ile kosztuje?Piaskowanie zębów ile trwa? Piaskowanie zębów czy boli? Co jest lepsze skaling czy piaskowanie? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące piaskowania zębów znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii, którego celem jest usunięcie płytki nazębnej oraz przebarwień powierzchniowych powstających na zębach. Płytka nazębna ma postać lepkiego osadu, który zazwyczaj tworzy się w wyniku działalności drobnoustrojów, spożywania różnego rodzaju pokarmów oraz obumierania komórek błony śluzowej.

Piaskowanie zębów, na czym polega? Zabieg piaskowania zębów u dentysty to standardowa procedura, która polega na oczyszczeniu zębów z osadu oraz kamienia za pomocą piaskarki. Urządzenie emituje strumień wody pod ciśnieniem wraz z dodatkiem specjalnych drobin substancji czyszczących oraz powietrza. Piaskowanie zębów jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który należy wykonywać minimum 2 razy w roku. Najczęściej zabieg piaskowania zębów połączony jest ze skalingiem, czyli procedurą służącą do eliminacji kamienia powstałego na zębach. Po wykonaniu zabiegu należy przez około 2-3 godzin powstrzymać się od picia barwiących napojów takich jak np. kawa i herbata, ponieważ zęby w tym czasie są narażone na pojawienie się przebarwień powierzchniowych.

Ile trwa piaskowanie zębów?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa piaskowanie zębów. Piaskowanie jest szybkim zabiegiem, który często wykonywany jest w trakcie rutynowej kontroli u dentysty. Zabieg może być wykonywany przez stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną, a jego czas trwania to około 20-30 minut. Udając się do gabinetu stomatologicznego, warto dowiedzieć się co to jest piaskowanie zębów, co daje piaskowanie zębów i jakie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej należy wykonywać regularnie. Profilaktyczne wizyty pozwolą zachować zdrowe zęby na dłużej i uniknąć powszechnych chorób takich jak np. próchnica.

Czy piaskowanie zębów boli?

Odpowiedź na pytanie, czy piaskowanie zębów boli, jest bardzo prosta. Otóż piaskowanie zębów jest procedurą bezbolesną. Po wykonaniu zabiegu dziąsła mogą być lekko zaczerwienione oraz podrażnione. W tym przypadku zaleca się zastosowanie specjalistycznego płynu do płukania jamy ustnej, który złagodzi występujące podrażnienia. Warto zaznaczyć, że pacjenci, u których występuje nadwrażliwość zębów, mogą odczuwać delikatny dyskomfort w trakcie zabiegu, jednakże uczucie to znika zazwyczaj po kilkunastu minutach od wyjścia z gabinetu.

Jakie są efekty piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów efekty – profesjonalne wykonanie piaskowania zębów przede wszystkim usuwa płytkę nazębną, chroniąc zęby przed rozwojem choroby próchnicy, parodontozy oraz innych schorzeń uzębienia. Zabieg ten również sprawia, że zęby stają się bielsze i lepiej się prezentują. Dodatkowo, jeżeli chodzi o piaskowanie zębów, efekt w postaci poprawy wyglądu zębów zauważalny jest natychmiast po zabiegu.

Piaskowanie zębów – efekty:

  • oczyszczenie zębów ze szkodliwych bakterii,
  • uczucie świeżości,
  • poprawa wyglądu zębów,
  • usunięcie płytki nazębnej.

Piaskowanie zębów – efekty uboczne

Zabieg piaskowania jest w pełni bezpieczną procedurą, dlatego też udając się do profesjonalisty, nie ma powodu do obaw. Wystąpienie efektów ubocznych piaskowania zębów jest bardzo rzadkim zjawiskiem,

Piaskowanie zębów – czy są jakieś przeciwwskazania?

Piaskownie zębów to podstawowa procedura wykonywana w każdym gabinecie dentystycznym, jednakże jak każdy inny zabieg posiada pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Piaskowanie zębów – przeciwwskazania:

  • alergia na sodę bądź inny składnik używany przez stomatologa w trakcie zabiegu,
  • zapalenie dziąseł i jamy ustnej,
  • owrzodzenia,
  • osoby, u których wykryto problemy z płucami,
  • kieszonki dziąsłowe,
  • szkodzenie błon śluzowych.

Piaskowanie zębów powikłania – jedynym powikłaniem, które może wystąpić po zabiegu piaskowania zębów, jest ich nadwrażliwość na zmiany temperatury. Dlatego też zabieg piaskowania zalicza się do bezpiecznych procedur dentystycznych, który może być również wykonywany u kobiet w ciąży. Co więcej piaskowanie zębów w ciąży jest wręcz zalecane, ponieważ zapobiega gromadzeniu się kamienia nazębnego oraz bakterii wywołujących choroby próchnicowe.

Ile kosztuje piaskowanie zębów? Przykład ceny w Rabce-Zdroju

Jeżeli chodzi o usuwanie kamienia nazębnego, cena uzależniona jest od placówki, w której wykonywany jest zabieg. Dlatego też odpowiadając na pytanie – ile kosztuje piaskowanie zębów, należy zaznaczyć, że koszt zazwyczaj waha się pomiędzy 80 a 200 zł. Udając się na wizytę kontrolną do stomatologa, warto dowiedzieć się na czym polega piaskowanie zębów i skorzystać z zabiegów higienizacyjnych, które pozwolą zachować piękny i zdrowy uśmiech na dłużej. Do zabiegów realizowanych w ramach stomatologii zachowawczej, które należy regularnie wykonywać zaliczamy m.in. skaling, piaskowanie zębów, fluoryzację oraz polerowanie.

 

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz