„Mon petit amour'' - Czy Twoje dziecko śpi z otwartą buzią?

Zwróćcie szczególną uwagę na to, czy Wasze dziecko podczas snu ma otwarte usta.

To niezwykle ważne — jeśli tak jest, może nabawić się problemów zdrowotnych. Jeśli taki stan utrzymuje się mimo tego, że maluch nie ma kataru, jest to sygnał by znaleźć przyczynę i jak najszybciej to sprawdzić.

Dlaczego tak ważne jest, by „zamknąć dziecku” usta podczas snu?

Gdy usta są otwarte, język nie przebywa w odpowiednim miejscu. Długotrwałe oddychanie przez usta może doprowadzić np. do wydłużenia twarzy, stłoczeń w obrębie zębów lub wytworzenia asymetrii. Obniżona jakość snu, z czasem prowadzi do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju w obrębie twarzoczaszki.

Infekcje gardła, powiększone migdałki bywają przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego głównie u dzieci. Jest to sytuacja, kiedy ciężko im oddychać, przyjmują różne pozycje podczas snu, by móc lepiej oddychać, wydają dźwięki, które sygnalizują, że coś stoi na przeszkodzie by pobrać powietrze lub je wydychać.

Chrapanie, dziwne dźwięki i otwarte usta u dziecka powinny budzić niepokój. Przez lata mojej pracy obserwuję sytuacje, gdzie brak wspólnego zaangażowania: pediatry, ortodonty, laryngologa, świadomego rodzica przyniósł rezultaty w postaci wady zgryzu, niedotlenienia, wady postawy czy zniekształceń twarzy.

Równocześnie obserwuję odwrotność tych sytuacji, kiedy dziecko jest odpowiednio wcześnie właściwie zdiagnozowane i prowadzone. Mam mnóstwo sukcesów w tym zakresie i wiele podziękowań od rodziców za umożliwienie ich dzieciom wzrostu w obrębie twarzoczaszki we właściwym kierunku. Chciałabym, aby rodzice i lekarze byli bardziej świadomi, że istnieje taka możliwość.

lek. stom. Wanda Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz