Orto Smile
dziecko śpi z otwartą buzią

„Mon petit amour'' - Czy Twoje dziecko śpi z otwartą buzią?

Zwróćcie szczególną uwagę na to, czy Wasze dziecko podczas snu ma otwarte usta.

To niezwykle ważne — jeśli tak jest, może nabawić się problemów zdrowotnych. Jeśli taki stan utrzymuje się mimo tego, że maluch nie ma kataru, jest to sygnał by znaleźć przyczynę i jak najszybciej to sprawdzić.

Dlaczego tak ważne jest, by „zamknąć dziecku” usta podczas snu?

Gdy usta są otwarte, język nie przebywa w odpowiednim miejscu. Długotrwałe oddychanie przez usta może doprowadzić np. do wydłużenia twarzy, stłoczeń w obrębie zębów lub wytworzenia asymetrii. Obniżona jakość snu, z czasem prowadzi do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju w obrębie twarzoczaszki.

Co może być przyczyną chrapania i spania z otwartą buzią?

Infekcje gardła, powiększone migdałki bywają przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego głównie u dzieci. Jest to sytuacja, kiedy ciężko im oddychać, przyjmują różne pozycje podczas snu, by móc lepiej oddychać, wydają dźwięki, które sygnalizują, że coś stoi na przeszkodzie by pobrać powietrze lub je wydychać.

Chrapanie, dziwne dźwięki i otwarte usta u dziecka powinny budzić niepokój. Przez lata mojej pracy obserwuję sytuacje, gdzie brak wspólnego zaangażowania: pediatry, ortodonty, laryngologa, świadomego rodzica przyniósł rezultaty w postaci wady zgryzu, niedotlenienia, wady postawy czy zniekształceń twarzy.

Równocześnie obserwuję odwrotność tych sytuacji, kiedy dziecko jest odpowiednio wcześnie właściwie zdiagnozowane i prowadzone. Mam mnóstwo sukcesów w tym zakresie i wiele podziękowań od rodziców za umożliwienie ich dzieciom wzrostu w obrębie twarzoczaszki we właściwym kierunku. Chciałabym, aby rodzice i lekarze byli bardziej świadomi, że istnieje taka możliwość.

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz