Orto Smile
Jak przebiega zapalenie przyzębia

Jak przebiega zapalenie przyzębia? Objawy, profilaktyka i leczenie.

Zapalenie przyzębia, innymi słowy, parodontoza to infekcja bakteryjna tkanek przyzębia, więzadeł oraz kości, które otaczają i podpierają zęby. Parodontoza jest powszechną chorobą, która nieleczona może prowadzić nawet do trwałej utraty zębów. Dlatego, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy, które świadczyć mogą o zapaleniu przyzębia, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Co na zapalenie przyzębia? Zapalenie przyzębia jak leczyć? Zapalenie przyzębia objawy? Czym jest zapalenie przyzębia wierzchołkowego oraz zapalenie przyzębia brzeżnego? Dowiedz się więcej, czytając poniższy artykuł.

Co to jest zapalenie przyzębia?

Parodontoza to przewlekłe zapalenie przyzębia, które zazwyczaj występuje wokół zębów i na dziąsłach, rozprzestrzeniając się stamtąd na kości szczęki. Zapalenie przyzębia – ból. Wiele osób zastanawia się, czy zapalenie przyzębia boli. Zapalenie dziąseł i przyzębia bardzo często jest niezauważalne, ponieważ w początkowym stadium choroby nie występują poważne objawy. Szybko wykryte zapalenie przyzębia dużo łatwiej jest wyleczyć bądź w jak największym stopniu spowolnić rozwój choroby. Nieleczona infekcja bakteryjna tkanek przyzębia może przerodzić się w ostre zapalanie przyzębia lub, innymi słowy, agresywne zapalanie przyzębia, charakteryzujące się silnym bólem w obrębie jamy ustnej spowodowanym utratą tkanki oraz kości.

Przyczyny zapalenia przyzębia

Jedną z głównych przyczyn zapalenia przyzębia są bakterie występujące w płytce nazębnej oraz kieszonkach przyzębnych. Dodatkowo na rozwój choroby wpływa nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz brak profilaktyki stomatologicznej. Do czynników ryzyka w przypadku parodontozy możemy zaliczyć również stres, a także różnego rodzaju czynniki genetyczne.

Do innych przyczyny parodontozy należą:

 • zaburzenia hormonalne,
 • palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach,
 • niektóre przyjmowane leki,
 • nieprawidłowa dieta,
 • nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne.

Warto zaznaczyć, iż kobiety w ciąży są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby jamy ustnej, takie jak np. parodontoza. Zapalenie przyzębia w ciąży jest zazwyczaj zjawiskiem przemijającym. Jednakże w niektórych przypadkach stan zdrowia jamy ustnej może mieć znaczący wpływ na przebieg ciąży. Dlatego też w tym szczególnym czasie warto zadbać o odpowiednią profilaktykę stomatologiczną, aby nie nabawić się poważniejszych chorób w obrębie jamy ustnej.

Zapalenie przyzębia – objawy

Zapalenie dziąseł i przyzębia charakteryzuje się obnażaniem szyjek zębów, które mogą także występować podczas zwykłego zapalenia dziąseł. Objawy parodontozy mogą różnić się w zależności od stadium choroby, w którym znajduje się pacjent. Początkowo zauważalne jest krwawienie z dziąseł, a także nieświeży oddech. W kolejnych etapach parodontozy może pojawić się silny ból oraz występowanie kieszonek zębowych.

Zapalenie przyzębia – objawy:

 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • krwawienie, ból oraz obrzęk dziąseł,
 • zmniejszenie ruchomości zębów,
 • powtarzające się zapalenia dziąseł.

Parodontoza może występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zapalenie przyzębia u dzieci może objawiać się m.in. skłonnością do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, krwawień, bolesnością, obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.

Zapalenie przyzębia – leczenie

Zapalenie przyzębia, zapalenie dziąseł to choroba, która nieleczona prowadzi do utraty zębów. Celem leczenia stomatologicznego parodontozy jest wyeliminowanie stanu zapalnego, a także spłycenie kieszonek przyzębnych.

Zapalenie przyzębia – leczenie zazwyczaj przeprowadzane jest w trzech podstawowych fazach: higienizacji, korekcyjnej oraz podtrzymującej. W skrajnych przypadkach, gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, głównym zadaniem w trakcie leczenia jest uśmierzenie występującego bólu, a także opóźnienie wypadania zębów.

Zapalenie przyzębia – leki:

Najczęściej w leczeniu zapalenia przyzębia stosowane są różnego rodzaj antybiotyki w formie płynów bądź żeli wcieranych bezpośrednio w miejsca objęte stanem chorobowym. Zapalenie przyzębia – antybiotyk, jaki najlepiej wybrać? Najczęściej w trakcie leczenia parodontozy stosowane są antybiotyki takie jak:

 • Amoksycylina,
 • Metronidazol,
 • Dokosycyklina,
 • Kilndamycyna.

Zapalenie przyzębia – profilaktyka

Podstawowym sposobem ochrony przed parodontozą jest profilaktyka stomatologiczna oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Regularne wizyty u dentysty (co 6 miesięcy) oraz wykonywanie podstawowych zabiegów stomatologicznych pozwolą uniknąć nie tylko zapalenia przyzębia, ale również innych chorób występujących w obrębie jamy ustnej.

Do czynności wchodzących w skład profilaktyki periodontologicznej zaliczamy:

 • prawidłowe szczotkowanie zębów,
 • płukanie jamy ustnej,
 • oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych (np. nićmi dentystycznymi, szczoteczkami międzyzębowymi),
 • przeprowadzanie kontroli prawidłowego szczotkowania,
 • profesjonalną profilaktykę w gabinecie stomatologicznym (np. skaling, piaskowanie, fluoryzacja zębów),
 • odpowiedni dobór szczoteczki oraz pasty do zębów,
 • regularne wykonywanie masażu dziąseł.

Zapalenia przyzębia to trudna do walczenia choroba, dlatego też należy zadbać o to, aby się nie rozwijała. Wybierając się na wizytę od gabinetu stomatologicznego, warto zapytać specjalisty jak dbać o jamę ustną, jakich produktów używać oraz dowiedzieć się jak zapobiegać chorobom zębów, aby nie przyniosły poważnych konsekwencji w przyszłości.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju, Nowym Targu lub Zakopanem? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów. Sprawdź nas:

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz