Orto Smile
Jak wygląda leczenie kanałowe

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe nazywane również endodontycznym to leczenia zęba, u którego miazga została uszkodzona nieodwracalnie. Wielu pacjentów obawia się tego typu zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Czy słusznie? Jak wygląda leczenie kanałowe martwego zęba? Ile trwa leczenie kanałowe? Jak wygląda leczenie kanałowe dwójki? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega i jak wygląda leczenie kanałowe?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda leczenie kanałowe zębów. Leczenie kanałowe polega na usunięcia z zęba tkanek, które zostały uszkodzone chorobowo. Następnie konieczne jest oczyszczenie, a także zabezpieczenie specjalnym materiałem, przestrzeni powstałej w trakcie zbiegu. Leczenie kanałowe – czy boli? Aktualnie nowoczesna stomatologia oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym leczenie kanałowe zęba przeprowadzane jest w sposób praktycznie bezbolesny. Jednym z takich rozwiązań jest kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem. Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem? Leczenie pod mikroskopem nie różni się znacząco od zabiegu wykonywanego metodą tradycyjną. Jednakże do zabiegu wykorzystywane są innowacyjne urządzenia, które pozwalają na powiększenie pola operacyjnego, a tym samym na zwiększenie precyzji zabiegu. Taki rodzaj leczenia endotonycznego pozwala na szybkie i kompleksowe wyleczenie zęba już na pierwszej wizycie.

W jakich przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe?

Jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, świadczących o tym, że ząb musi być poddany leczeniu kanałowemu, jest silny ból zęba, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Leczenie endodontyczne jest konieczne również w przypadku zębów martwych, zapalenia miazgi zęba, widocznych zmian na zdjęciu RTG na miejscu wierzchołka korzenia. Wskazaniem do leczenia kanałowego jest również konieczność ponownego wykonania zabiegu.

Leczenie kanałowe – ile trwa? Czas trwania leczenia endodontycznego to około 1-2 godzin. W przypadku gdy pacjent ma do wypełnienia więcej niż jeden kanał, leczenie kanałowe może odbywać się na kilku wizytach. Ile trwa i jak wygląda leczenie kanałowe jedynki? Jedynki to zęby, które posiadają jeden korzeń, dlatego też w większości przypadków leczenie będzie znacznie krótsze niż w przypadku innych zębów. Natomiast ile trwa odbudowa zęba pod mikroskopem? Mikroskop w endodoncji to urządzenie, które skraca czas leczenia. W wielu przypadkach chory ząb leczony jest na jednej dłuższej wizycie.

Leczenie kanałowe nie powoduje utraty zęba

Wiele osób nadal uważa, że leczenie kanałowe może spowodować utratę zęba. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy, o tym jak wygląda kanałowe leczenie. W większości przypadków stomatolog oczyszcza chory ząb jedynie z tkanki, która jest zanieczyszczona. Dzięki czemu ząb po wykonaniu leczenia kanałowego przez specjalistę zachowuje wszystkie swoje funkcje przez bardzo długi czas. Jak wygląda ząb do leczenia kanałowego? Ząb, a dokładniej miazga zębowa wymagająca leczenia endodontycznego znajduje się w stanie zapalenia nieodwracalnego. Jednym z najczęstszych powodów takiego zapalania jest nieleczona próchnica.

Znieczulenie w endodoncji

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda leczenie kanałowe oraz na czym polega leczenie kanałowe, w trakcie wizyty u stomatologa możesz dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji. Dentysta odpowie na wszystkie pytania i wytłumaczy przebieg zabiegu krok po kroku. Dodatkowo, nakreśli jakie są techniki leczenia oraz rodzaje znieczulenia. Warto zaznaczyć, że przypadku w leczenia endodontycznego wykonuje się znieczulenie nerwu zębodołowego dolnego oraz językowego.

Zdjęcia RTG w leczeniu kanałowym

Wykonanie zdjęcia RTG zęba oraz analiza obrazu to jeden z warunków skutecznego przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zdjęcie RTG pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy, a także ogólną ocenę anatomii zęba. W wielu gabinetach dentystycznych zdjęcie RTG jest wykonywane zarówno przed, jak i po zakończeniu leczenia. Celem ponownego wykonania zdjęcia obrazowego jest przede wszystkim weryfikacja jakości oraz skuteczności przeprowadzonego zabiegu.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba – zalety zdjęcia RTG:

  • ukazanie ogólnego stanu zęba oraz przyzębia,
  • wskazanie anomalii w kształcie zęba,
  • ukazanie stanów patologicznych w zębie i wokół niego.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

W niektórych przypadkach przeprowadzenie leczenia kanałowego nie jest możliwe. Leczenie kanałowe jak to wygląda – przeciwwskazania:

  • choroby pacjenta, które wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą oraz stomatologiem,
  • duże ubytki próchnicowe,
  • zniszczenia ścian, korzeni zębów oraz ozębnej.

Leczenie kanałowe – profilaktyka

Leczenie kanałowe – jak wygląda profilaktyka? Jednym najskuteczniejszych sposobów pozwalających na uniknięcie tego zabiegu są przede wszystkim regularne wizyty kontrolne u stomatologa, a także wykonywanie podstawowych zabiegów dentystycznych, takich jak np. higienizacja. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej (m.in. prawidłowe mycie zębów).

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od ilości kanałów, a także stopnia trudności zabiegu. Dlatego też decydując się na zabieg, warto dowiedzieć się ile kosztuje i jak wygląda kanałowe leczenie zęba w różnych placówkach. Ceny leczenia kanałowego w przypadku tradycyjnej metody mogą wahać się w granicach od 300 nawet do 800 zł.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz