Orto Smile
Przyczyny wad zgryzu

Przyczyny wad zgryzu. Jakie są główne przyczyny powstania wady zgryzu u dzieci?

Przyczyn powstawania wady zgryzu może być wiele i niekoniecznie w ciągu naszego życia są one zawsze jednakowo aktywne. Język oraz złe nawyki, jak np. obgryzanie paznokci, czy nieprawidłowa okluzja stanowią częste podłoże formowania się wad zgryzu.

Na czym polega nieprawidłowa okluzja?

Najprościej rzecz ujmując jest to niewłaściwa relacja między zębami, pomiędzy lukiem dolnym i górnym. Należy znaleźć wygodną, fizjologiczną i powtarzalną klinicznie pozycje obu łuków podczas funkcji życiowych, jakimi są: mówienie, oddychanie, gryzienie oraz połykanie. Zarówno w spoczynku, jak i podczas ich pracy zachowana musi być właściwa stabilna pozycja obydwu stawów skroniowo – żuchwowych.

Ogromny wpływ na charakter zgryzu ma również postawa ciała lub jego wymuszona, nieprawidłowa pozycja, np. podczas pracy lub też brak korekcji postawy podczas wzrostu u dzieci. W takim wypadku noszenie głowy, która ma przecież swój ciężar, może prowadzić do tworzenia się wad nieprawidłowości. Mają one wiele powiązań w organizmie człowieka i powodują zaskakujące, trudne do zdiagnozowania dolegliwości, w przypadku których najczęściej leczy się objawy bez zrozumienia zasięgu.  O ile trudniej nam jest spierać się z genetyką, to z nawykami zarządzania naszym ciałem można działać i znacznie wpłynąć na poprawę stanu zgryzu i uzębienia.

Holistyczne podejście do problemu wad zgryzu u dzieci i terapii ortodontycznych

Holistyka to filozofia leczenia, która zakłada patrzenie na pacjenta w sposób całościowy i wielopoziomowy.  Od zawsze chciałam zastosować podejście holistyczne w swojej pracy i przyszedł ten moment, kiedy zaczęłam wprowadzać elementy holistyki w protokoły postępowania przy leczeniu moich pacjentów, podczas prowadzenia terapii ortodontycznych. Podejście holistyczne wdrażam również diagnozując i doradzając moim pacjentom z zakresu medycyny estetycznej.

Jak wygląda wizyta konsultacyjna u ortodonty w Orto Smile?

Wizyta konsultacyjna opiera się na pogłębionym wywiadzie, podczas którego oprócz głównego problemu, z którym pacjent się zgłasza pytam także o styl życia, aktywność fizyczną, sposób odżywiania, czy są problemy z kręgosłupem, czy występuje asymetria barku, jak ścierają się obcasy w butach, jak ze snem, czy są inne choroby lub czy występują jakiekolwiek bóle.  Dokładnej ocenie poddaje również twarz, jej proporcje, sylwetkę oraz postawę ciała. Dzięki takiemu podejściu jestem w stanie, mając w perspektywie dość długi czas na kontakt z tym pacjentem, pomóc na wielu poziomach zdrowia, ponieważ zgryz nie jest tylko zgryzem, ale częścią skomplikowanej maszyny jaką jest człowiek.

Diagnoza i analiza wad zgryzu

W Orto Smile wykonujemy szereg zdjęć fotograficznych, będących od zawsze nieodłączną częścią naszej dokumentacji, jak i materiałem pomocniczym w diagnostyce oraz analizach porównawczych.

Indywidualne podejście do wad zgryzu jest kluczem do sukcesu

Zawsze zwracam moim pacjentom uwagę (jak również samej sobie) na to, jak dobrze jest żyć zgodnie z własnym zegarem biologicznym. Mam tu na myśli, np. wysypianie się. Nasz organizm potrzebuje regularnych, efektywnych godzin snu we właściwych porach. Potrzebuje także odpowiedniego o odżywiania dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Obecnie mamy dostęp do ogromnej ilości wiedzy na temat odżywiania, ale kluczem jest, aby umiejętnie z tej wiedzy korzystać, mając na uwadze to, jak różni jesteśmy. W natłoku informacji zawsze trzeba pamiętać o swoim indywidualizmie. Bezustannie przekonuje się o tym w mojej pracy, jak każdy z nas jest inny i jak dalece spersonalizowane i zindywidualizowane powinno być postępowanie terapeutyczno - lecznicze dla konkretnej osoby. Nie da się każdego leczyć tak samo. Staram się zauważać wiele aspektów w twarzy pacjenta, by poprowadzić leczenie najlepiej jak mogę.  Przez lata mojej pracy nauczyłam się zadawać sobie istotne pytanie - co chce osiągnąć. Zawsze wyobrażam sobie to, co chce widzieć na końcu leczenia.

Lubię wyzwania, więc stawiam sobie jasny cel. Próbuję zwizualizować końcowy wynik leczenia już na początku. Fotografie, o których pisałam wyżej, są niezmiernie pomocne. Obraz podobno zastępuje tysiąc słów. Dopracowaliśmy w Orto Smile bardzo wysoką jakość zdjęć, jak i ich profesjonalne wykonawstwo. Dr Natalia Giża odbyła profesjonalne szkolenia i dzięki jej wiedzy i umiejętnościom kompletowana jest u nas profesjonalna dokumentacja fotograficzna. Ja osobiści odbyłam, jeszcze w erze przed pandemicznej, fantastyczne szkolenie z DSD Digital Smile Design. Jest to narzędzie do planowania leczenia posługując się techniką cyfrową. Bardzo bym chciała wprowadzić w życie ten projekt, aby w Orto Smile Pacjent mógł w pełni uczestniczyć w projektowaniu swojego uśmiechu. Szerzej zajmę się tym w kolejnym wpisie na bloga.

Podsumowanie: Co warto wiedzieć o dziecięcych wadach zgryzu i ich przyczynach?

W związku z myślą przewodnią tego wpisu, by zgryz nie był tylko zgryzem (bo w istocie nie jest odrębny) dodam jeszcze, że połączenie ortodoncji, stomatologii estetycznej i medycyny estetycznej jest bardzo zgrabnym, nowatorskim postępowaniem, które wdrażam już jakiś czas w Orto Smile. Przed założeniem aparatu, ale także u pacjentów, którzy nie potrzebują leczenia ortodontycznego, zawsze proponuję odbudowę startych zębów, zmianę kształtu, znalezienie proporcji w wielkości koron. Szukam piękna, czegoś, co jest do poprawienia w zakresie twarzy i jest to również pragnieniem pacjenta - staramy się w Orto Smile zapewnić. Zarówno ja, jak i dr Marta Szurmiak odbyłyśmy studia podyplomowe dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Dołączyła również do naszego zespołu dr Roma Zielińska, lekarz z długoletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Mamy więc pełne prawo, wiedzę i możliwości, by bezpiecznie łączyć te dziedziny i leczenie w Orto Smile uczynić wyjątkowym. Na koniec mały żart.

Kiedy chcemy ustalić, czy okluzja jest prawidłowa, kilka razy musimy sprawdzać, mówiąc do pacjenta: „to tak jak z miłością, jak poczujesz, będziesz wiedział.”

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz