Orto Smile
Mosty zębowe (na włóknach szklanych)

Mosty zębowe (na włóknach szklanych) – wskazania, przebieg, efekty

Zastanawiasz się czy warto zakładać mosty zębowe? Chcesz wiedzieć, czy to opcja dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są wskazania, efekty i co warto wiedzieć o mostach zębowych. Poznaj różnicę między klasycznym mostem a tym opartym na włóknach szklanych!

Czym są mosty zębowe?

Mosty zębowe to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Stosuje się je wówczas, gdy u pacjenta występują ubytki zębowe. Mosty, jak sama nazwa sugeruje, są pewną konstrukcją. Co to oznacza?

Proces zakładania mostów zębowych składa się z 2 głównych elementów:

  • uzupełnienia ubytków,
  • zaaplikowania tzw. filarów, które podtrzymują całość, czyli najczęściej sąsiadujące ze sobą zęby.

Dzięki temu uzupełnione braki zębowe mają zapewnione bardziej stabilne warunki.

Mosty zębowe – kiedy je założyć? Wskazania

Jakie są zatem wskazania do założenia mostów zębowych? Mogą to być pojedyncze ubytki lub braki w większej ilości uzębienia. W zależności od stopnia ubytków stomatolog może zalecić różne rodzaje mostów zębowych.

Mosty zębowe oparte na włóknach szklanych często stosowane są jako „tymczasowe” w oczekiwaniu np. na mosty ceramiczne. Zakładanie mostów zębowych na włóknie szklanym jest również popularną praktyką stosowaną bezpośrednio po usunięciu zęba (podczas tej samej wizyty).

Zdrowe zęby to podstawa do założenia mostów

Z możliwości założenia mostów zębowych mogą skorzystać tylko pacjenci ze zdrowym uzębieniem. W związku z tym, jeśli występuje np. paradontoza lub próchnica, to najpierw trzeba te zęby wyleczyć. Jest to ważne ze względu na mechanizm działania mostów – sąsiadujące zęby są filarami dla tych, w których dokonano uzupełnienia ubytków.

Mosty zębowe na włóknach szklanych – jakie są ich zalety?

Mosty zębowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Większość z nich daje gwarancję tzw. stałego uzupełnienia, które przy odpowiedniej higienie można zachować w doskonałej kondycji przez kilkanaście lat. Mosty zębowe na włóknach szklanych są alternatywą do tego typu rozwiązań – często stosuje się je jako uzupełnienie tymczasowe, gdyż proces ich aplikacji jest bardzo szybki.

  • Włókno szklane jako materiał jest bardzo plastyczne, dzięki czemu po uzupełnieniu ubytków zęby nie wymagają dodatkowego oszlifowania (co jest konieczne przy pozostałych mostach). Co to w praktyce oznacza dla pacjenta?
    Przede wszystkim większy komfort w zakresie utrzymania zdrowych zębów – szlifowanie może je osłabiać i często w dalszej konsekwencji sprzyjać chorobom zębów.
  • Zaletą mostów zębowych na włóknach szklanych jest również barwa samego materiału – włókno to może być białe lub dostosować się do koloru uzębienia pacjenta. Dzięki temu można osiągnąć bardzo estetyczny efekt.
  • Oprócz tego mosty zębowe na włóknach szklanych można w każdej chwili usunąć, co zdecydowanie odróżnia je od pozostałych rozwiązań, które są dane na stałe. Daje to również większy komfort w przypadku ewentualnej naprawy zęba.

Wstawianie mostów zębowych – jak przebiega? Czy boli?

Wstawianie mostów zębowych zwykle wymaga kilku wizyt. Na pierwszej z nich stomatolog ocenia stan uzębienia (decyduje o tym, czy zęby wymagają dodatkowego leczenia przed uzupełnieniem) oraz wspólnie z pacjentem podejmuje decyzje o tym, jaki rodzaj mostu zębowego zaaplikować. Kolejne wizyty to proces zakładania mostu – ich liczba zależy od tego, czy uzupełniany jest jeden ząb czy więcej.

W przypadku mostów zębowych na włóknach szklanych proces aplikacji jest bardzo szybki, a więc całość (o ile zęby są zdrowe) może być wykonana podczas jednej wizyty.

Wstawianie mostów zębowych jest z reguły bezbolesne, jednak ze względu na różną tolerancję dyskomfortu u pacjentów stomatolog może zaproponować znieczulenie miejscowe.

Jak czyścić mosty zębowe?

Aby mosty zębowe posłużyły jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest właściwa higiena. W przypadku mostów zębowych stosuje się specjalne szczoteczki, które mają odpowiednią miękkość i kierunek włosia.

Warto również zaopatrzyć się w dedykowane nici do mostów zębowych. Takie uzupełnienie można czyścić również za pomocą zwykłej szczoteczki manualnej lub sonicznej, jednak wymaga to większej ostrożności i uwagi.

Czy most zębowy może się ruszać?

Most zębowy z założenia jest stabilną konstrukcją, dlatego nie powinien się ruszać. Jeśli zaobserwujesz u siebie taką sytuację, to jak najszybciej skonsultuj się ze swoim stomatologiem!

Jakie efekty dają mosty zębowe na włóknie szklanym?

Mosty zębowe na włóknie szklanym pozwalają przede wszystkim szybko odbudować ubytki zębowe i zachować estetyczne uzębienie. Plusem jest szybkość usługi – założenie takiego mostu można zamknąć podczas jednej wizyty, co oszczędza nie tylko czas, ale wpływa również na większy komfort.

Oprócz tego mosty te są bardzo trwałe, dzięki czemu pacjent nie musi się obawiać o konieczność ich szybkiej wymiany bądź naprawy. Efekt zadbanego, estetycznego uzębienia może utrzymywać się przez lata!

Jaka jest cena mostów zębowych w Nowym Targu i okolicy?

Cena założenia mostów zębowych różni się od ich rodzaju oraz wielkości ubytków. Należy jednak liczyć się z kosztami w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mosty zębowe na włóknach szklanych są nieco tańszym rozwiązaniem w stosunku do innych uzupełnień, np. mostów ceramicznych. Wybór jednak zależy od tego, jaki efekt chce osiągnąć pacjent i na czym mu zależy. W doborze właściwego uzupełnienia pomaga stomatolog, sugerując się indywidualnym problemem pacjenta. Mosty zębowe to inwestycja na lata!

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz