Orto Smile
Na czym polega lakowanie zębów

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest skuteczną metodą profilaktyki próchnicy u dorosłych i dzieci. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, na czym polega zabieg, kiedy należy go wykonać oraz jakie skutki ma nieleczona próchnica.

Lakowanie zębów – wskazania i przebieg

Niestety ludzka mentalność sprawia, że większość z nas decyduje się na wizytę u lekarza dopiero wtedy, gdy ból lub inne skutki schorzenia nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Podobnie działa to w przypadku wizyt u stomatologa. Wszyscy chcą mieć zdrowe i estetycznie wyglądające zęby, ale nie wszyscy pamiętają o tym, by zadbać o nie odpowiednio wcześniej, jeszcze zanim dopadnie je próchnica, której zapobiec może zabieg lakowania zębów. Sprawdź, czym jest taki zabieg, jak wygląda oraz kiedy powinniśmy się na niego zdecydować.

Czym jest lakowanie zębów?

Jak już zostało wspomniane, zabieg lakowania jest w stanie uchronić zęby przed wystąpieniem i rozwojem próchnicy. Dlatego jest to działanie typowo profilaktyczne, na które będzie za późno, jeśli pojawi się schorzenie. Lakowanie zębów to prosty zabieg polegający na pokryciu bruzd w zębach specjalnym lakiem, dzięki któremu w szczelinach nie będą odkładać się resztki pokarmu, a zęby będzie można dokładnie czyścić. Bardziej obrazowo można powiedzieć, że lakowanie zębów polega na „załataniu” wszelkich ubytków, których zanieczyszczenie mogłoby doprowadzić do próchnicy. Najczęściej lakowaniu poddaje się zęby trzonowe służące do przeżuwania pokarmów. Są one najbardziej narażone na niedoczyszczenie.

Jak przebiega zabieg lakowania zębów?

Zabieg lakowania zębów jest zupełnie bezbolesny i bezpieczny nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu nie powinniśmy mieć żadnych obaw.

Przygotowanie zębów do lakowania

Przed aplikacją laku stomatolog dokładnie oczyści powierzchnię zębów przy pomocy specjalnej nakładki przymocowanej do mikrosilnika. Następnie na zęby należy nałożyć preparat wytrawiający, który występuje w postaci żelu. Jego zadaniem jest sprawienie, że lak perfekcyjnie przylgnie do powierzchni zębów. Po chwili stomatolog dokładnie wyczyści zęby z preparatu i osuszy je. Wtedy dopiero można przejść do właściwego lakowania zębów.

Nałożenie laku na zęby

Po przygotowaniu i osuszeniu zębów można przejść do precyzyjnego nałożenia laku, który ma płynną postać. Lak utwardza się pod przeznaczoną do tego lampą, której działanie dokładnie zabezpieczy zęby przed próchnicą.

Wskazania i przeciwwskazania do lakowania zębów

Zasadniczo nie można wytypować objawów bądź zmian, które byłyby wskazaniem do wykonania zabiegu lakowania zębów. Wynika to z tego, że zabieg jest działaniem profilaktycznym, na który powinna zdecydować się każda osoba chcąca mieć zdrowe i ładne zęby. O lakowanie zębów u dzieci muszą zadbać rodzice. Maluchy lubią słodkości, do tego często nie domywają zębów dostatecznie dokładnie, a to wszystko może u nich spowodować próchnicę, której skutki nie są przyjemne. Lepiej zawczasu zabezpieczyć zęby. Lakowanie powinno się wykonywać przy każdej wizycie kontrolnej u stomatologa.

Do zabiegu lakowania zębów istnieją jednak przeciwwskazania, choć nie ma ich wiele. Przede wszystkim lakowania nie można przeprowadzać na zębach z próchnicą. Zabieg nie będzie też skuteczny, jeśli zęby mają płaską powierzchnię żującą o słabo wyodrębnionych guzkach. Nie można również lakować zębów startych bądź nie w pełni wyrżniętych.

Lakowanie zębów u dzieci

Im wcześniej zostanie przeprowadzony pierwszy zabieg lakowania zębów, tym lepiej dla zdrowia, higieny i wyglądu jamy ustnej. Dlatego lakowanie zębów stałych u dzieci powinno się przeprowadzić około 6 miesięcy po ich całkowitym wyrżnięciu. Jeśli zaś chodzi o lakowanie zębów mlecznych, to zazwyczaj wykonuje się to u dzieci w wieku 2-3 lat.

Czy lakowanie zębów u dzieci jest skuteczne?

Okazuje się, że lakowanie stałych zębów u dzieci skutecznie zapobiega próchnicy w 90% przypadków. Dane te jednak są mniej optymistyczne dla zębów mlecznych. Wtedy lakowanie jest skuteczne w 65%. Wynika to przede wszystkim z tego, że zęby mleczne lakuje się u młodszych dzieci, które po prostu nie zawsze mają ochotę na współpracę ze stomatologiem i potrafią naprawdę utrudnić mu działanie.

Skutki próchnicy zębów

Dla podkreślenia wagi regularnego lakowania zębów warto wyjaśnić, jak nieprzyjemne skutki może przynieść próchnica, czyli wywołany przez kwasy proces stopniowego zmiękczania szkliwa. Niezauważona odpowiednio wcześnie powoduje oczywiście silny ból zęba. Kolejnymi etapami są stan zapalny, a nawet martwica miazgi. Jeśli do tego dojdzie, jedynym ratunkiem jest leczenie kanałowe, które pozwoli na uniknięcie ekstrakcji zęba.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz