Orto Smile
usuwanie kamienia nazębnego

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień na zębach zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, która zazwyczaj powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. To przypadłość z którą boryka się wielu Polaków.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tym uporczywym problemem jest usuwanie kamienia nazębnego, czyli bezpieczny zabieg wykonywany niemal w każdym gabinecie stomatologicznym, który należy powtarzać regularnie. Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego? Czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Usuwanie kamienia nazębnego ile trwa? Czego nie wolno po usuwaniu kamienia nazębnego? Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne? Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest kamień nazębny i jak powstaje?

Kamień nazębny  (calculus dentalis) to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna osadzająca się na oraz pod brzegiem dziąseł. Kamień na powierzchni zębów zaczyna tworzyć się już po kilkudziesięciu minutach od ich umycia. Powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej i można go bardzo łatwo rozpoznać – najczęściej posiada barwę nieco ciemniejszą niż kolor zębów.

Jak wygląda usuwanie kamienia z zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami to zabieg, który nazywany jest także skalingiem. Podstawowym celem zabiegu jest likwidacja zmineralizowanej płytki bakteryjnej, będącej bardzo często przyczyną powstawania próchnicy.

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego jest aktualnie najpowszechniejszą metodą stosowaną w gabinetach dentystycznych, która skutecznie kruszy kamień nazębny. Metoda ta może być wykonywana zarówno przez stomatologa, jak i higienistkę stomatologiczną.

Laserowe usuwanie kamienia nazębnego

Laserowe usunięcie kamienia nazębnego wykonuje się przy użyciu skalera ultradźwiękowego emitującego wysoką częstotliwość dźwięków. Procedura zabiegowa polega na przesuwaniu końcówki urządzenia pod odpowiednim kątem równolegle do powierzchni złogów. Dzięki drganiom skalera wywołanym podczas zabiegu następuje oderwanie się kamienia nazębnego z powierzchni zęba.

Inne metody usuwania kamienia

Istnieją także inne sposoby pozwalające na pozbycie się kamienia nazębnego takie jak np. usuwanie kamienia z zębów w domu, mechanicznie czyszczenie kamienia nazębnego za pomocą różnego rodzaju narzędzi dentystycznych, a także usuwanie kamienia z powierzchni zębów środkami chemicznymi. Jednakże metody te nie przynoszą tak spektakularnych efektów jak ultradźwięki. Dodatkowo są czasochłonne i mniej komfortowe dla pacjenta.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego – koszt? Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje usuwanie kamienia z powierzchni zębów. Skaling jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych u dentysty. W porównaniu do innych procedur stomatologicznych cechuje się niskimi kosztami. Usuwanie kamienia nazębnego – cena waha się w przedziale od 150 do 200 zł.

Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Skaling to krótka procedura, która trwa maksymalnie od 30 do 60 minut. Zazwyczaj podczas jednej wizyty wraz z usuwaniem kamienia nazębnego wykonuje się również piaskowanie I fluoryzacjĘ zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego - kiedy można jeść?

Po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny. Co więcej, aby zmaksymalizować efekty zaleca się przestrzegać tzw. białej diety przez około 24 godziny.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bezpieczne?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego to w pełni bezpieczna procedura. Dodatkowo regularnie przeprowadzany pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego - czy to boli?

Wiele osób zastanawia się także czy skaling jest zabiegiem bolesnym. Warto zaznaczyć, iż usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów jest praktycznie bezbolesne. Pacjenci w trakcie procedury mogą odczuwać lekki dyskomfort oraz delikatny ból w przypadku gdy narzędzie dentystyczne dotknie wrażliwego miejsca takiego jak np. dziąsło.

Usuwanie kamienia nazębnego – jakie są skutki uboczne?

Usuwanie kamienia nazębnego skutki uboczne? Skaling jest niegroźną procedurą, która nie powoduje skutków ubocznych. Jednakże nie usuwanie kamienia z powierzchni zębów może powodować dolegliwości takie jak zapalenie dziąseł, próchnicę, nieprzyjemny zapach z ust, a także nadwrażliwość.

Usuwanie kamienia nazębnego – jakie daje efekty ten zabieg?

Piękny uśmiech nie tylko wpływa na wygląd, ale również na zdrowie naszego organizmu. Dlatego też warto dbać o higienę jamy ustnej i regularnie korzystać z zabiegów stomatologicznych takich jak usuwanie kamienia nazębnego. Aby uniknąć groźnych chorób występujących w obrębie jamy ustnej należy przynajmniej raz na 12 miesięcy udać się do stomatologa na skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego efekty:

  • lśniące i błyszczące zęby,
  • zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej,
  • widoczne wybielenie zębów.

Usuwanie kamienia nazębnego przed i po – kamień na zębach powoduje, że stają się one ciemniejsze, wyglądają nieatrakcyjnie i często są przyczyną kompleksów. Skaling nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie naszej jamy ustnej, ale również przywraca utraconą pewność siebie oraz pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem na dłużej. W przypadku chęci poprawy estetyki zębów dla zmaksymalizowania efektów zaleca się połączyć skaling z piaskowaniem.

Czytaj też: Co to jest piaskowanie zębów?

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz