Orto Smile
wybielanie martwego zęba

Na czym polega wybielanie martwego zęba?

Zęby martwe pozbawione są żywej miazgi, która obecna jest w zdrowych zębach, przez co często ciemnieją. W tym przypadku jednym ze skutecznych sposobów proponowanych przez współczesną stomatologię jest wybielanie martwego zęba, czyli zabieg polegający na opracowaniu obumarłego zęba, a następnie umieszczeniu w jego wnętrzu specjalnego preparatu wybielającego. Jak wygląda wybielanie zęba martwego krok po kroku? Ile kosztuje wybielanie martwego zęba? Wybielanie martwego zęba – ile wizyt? Wybielanie zęba martwego efekt? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz czytając poniższy artykuł.

Co to znaczy, że ząb jest martwy?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest martwy ząb? Taki rodzaj zęba pozbawiony jest żywej miazgi. Zęby martwe najczęściej powstają w wyniku różnego rodzaju patologicznych bodźców, które doprowadzają do obumarcia żywej tkanki zęba. Obumarcie zęba może występować również po leczeniu kanałowym, nazywanym zamiennie leczeniem endodontycznym. W niektórych przypadkach zdarza się także, że przyczyną obumarcia zęba jest przyjmowanie niektórych leków lub uszkodzenia mechaniczne powstające w obrębie jamy ustnej. Nieestetyczne przebarwienia spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami mogą pojawić się bardzo szybko lub po dłuższym czasie. Wszystko to zależne jest od podłoża wywołującego martwicę zęba. Wybielanie zęba martwego aktualnie cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego – po profesjonalnie wykonanym zabiegu ząb zmienia swoją barwę na jaśniejszą, a co za tym idzie, następuje znaczna poprawa estetyki uśmiechu.

Jak przebiega wybielanie martwego zęba krok po kroku?

Zębów martwych po leczeniu kanałowym nie jesteśmy w stanie wyleczyć standardowymi metodami proponowanymi przez większość gabinetów dentystycznych. Proces ciemnienia zębów zachodzi od środka, dlatego też wybielanie martwego zęba musi być odpowiednio przeprowadzone. Wybielanie martwego zęba od środka polega na ponownym otworzeniu zęba, a następnie zabezpieczeniu korzenia, w taki sposób, aby substancja wybielająca nie przedostała się z korony zębowej do kanałów. Następnie specjalista wprowadza w korzeń zęba wcześniej przygotowany środek wybielający, który należy wymieniać co 1 tydzień, aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Aktualnie dużą popularnością cieszy się również laserowe wybielanie zęba martwego, które polega na nałożeniu na miejsce objęte zabiegiem specjalnego żelu, a następnie naświetlaniu zęba innowacyjnym laserem przeznaczonym do tego typu zabiegów. W efekcie wykonywanej procedury następuje widoczne rozjaśnienie szkliwa. Jeżeli chodzi o wybielanie zęba martwego, ból nie jest odczuwalny. Jednakże w niektórych przypadkach może pojawić się dyskomfort w postaci nadwrażliwości zębów – objawy te ustępują samoistnie po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Warto zaznaczyć, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wybielania zębów martwych nie wykonuje się u dzieci poniżej 14. roku życia, w przypadku występowania stanów zapalnych dziąseł bądź alergii na którykolwiek ze składników substancji wybielających. Dodatkowo wybielanie martwego zęba w ciąży nie powinno być wykonywane. Wszelkie ewentualne przeciwwskazania ustalane są z lekarzem prowadzącym podczas szczegółowej konsultacji przed zabiegiem.

Metody wybielania martwego zęba

Walking Bleaching

Walking Bleaching – to metoda stopniowego wybielania martwych zębów, która polega na umieszczeniu specjalnego preparatu wybielającego (np. nadboranu sodu) wewnątrz komory zęba oraz częściowo na jego powierzchni. Zabieg powtarzany jest maksymalnie w 3 seriach, co 3 lub 4 dni. Zbyt częste stosowanie środków wybielających zawierających nadboran sodu może doprowadzić do uszkodzenia korzenia zęba lub korony.

Power Bleaching

Power Bleaching –to metoda nazywana inaczej wybielaniem termokatalitycznym. Power Bleaching przypomina metodę wybielania WBT, jednakże przeprowadzana jest jako jednorazowa procedura przy pomocniczym zastosowaniu lampy. W trakcie wybielania Power Bleaching specjalista po zaaplikowaniu preparatu wybielającego włącza lampę, naświetla martwy ząb zaledwie przez kilka minut, a następnie powtarza całą procedurę od nowa.

Licówki

Licówkimetoda ta polega w pierwszej kolejności na wykonaniu wycisku, a następnie nałożeniu licówki przy użyciu specjalnego cementu oraz utwardzeniu jej pod lampą i wypolerowaniu zębów. Zaletą zastosowania licówek protetycznych jest natychmiastowy efekt w postaci zmiany koloru oraz maskowania przebarwień występujących na martwym zębie.

Korony

Korony – metoda ta polega na wyleczeniu oraz oszlifowaniu zęba, a następnie założeniu korony na stałe. Korony protetyczne nie tylko gwarantują satysfakcjonujący efekt wybielenia martwego zęba, ale również umożliwiają jego odbudowę. Dlatego też są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku załamania się zęba wraz z martwą miazgą.

Ile kosztuje wybielanie martwego zęba? Cena zabiegu

Jeżeli chodzi o wybielanie zęba martwego – cennik wybielania zależny jest przede wszystkim od placówki, w której decydujemy się na zabieg, wykorzystanego materiału użytego w trakcie wybielania martwego zęba, sposobu przeprowadzenia procedury wybielania, podanego rodzaju znieczulenia, a także lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Cena wybielenia zęba martwego metodą Walking Bleaching bądź Power Bleaching waha się pomiędzy 60 zł, a 300 zł. Wybielanie martwych zębów za pomocą koron to koszty wahające się w przedziale 700-2000 zł, natomiast cena wybielania martwego zęba przy użyciu licówki jest bardziej zróżnicowana i wynosi od 250 zł nawet do 3000 zł. Decydując się na wybielanie martwego zęba, warto wybrać doświadczonego specjalistę oraz sprawdzony gabinet stomatologiczny, aby mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany na najwyższym poziomie i przy użyciu odpowiedniej klasy materiałów.

Wybielanie martwego zęba – efekty

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej z różnych przyczyn osiągnięcie pięknego uśmiechu nie jest możliwe. Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje wiele innowacyjnych metod, które pozwalają na osiągnięcie pięknych i białych zębów niczym z Hollywood.

Wybielanie martwego zęba – efekty:

  • poprawa estetyki uśmiechu,
  • nadanie zębom śnieżnobiałego koloru,
  • usunięcie przebarwień oraz ciemnych plam.

Decydując się na wybielanie martwego zęba, należy pamiętać, że efekty zależne są między innymi od wybranej metody zabiegu oraz sposobu jego wykonania. Jednymi z najtrwalszych rozwiązań są licówki oraz korony, które mogą zachowywać jasną barwę nawet przez kilkanaście lat od wykonania procedury wybielania martwego zęba. Natomiast wybielanie zęba martwego od wewnątrz nie cechuje się tak długotrwałymi rezultatami. W tym przypadku wraz z upływem czasu efekty mogą stopniowo zanikać. Decydując się na wybielanie martwego zęba laserem, wybielanie wewnętrzne zęba martwego lub inne metody warto udać się do specjalisty, który w trakcie konsultacji ustala z pacjentem jego oczekiwania, a następnie wybierze odpowiednią metodę, która pozwoli uzyskać oczekiwane rezultaty.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz