Orto Smile
Co to jest próchnica wtórna

Próchnica wtórna . Czy jest i jak ją leczyć?

Próchnicą nazywamy chorobę zakaźną zębów wywołaną przez kwasy wytwarzane przez kilka typów bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Próchnica może dotyczyć zębów mlecznych lub stałych. Dodatkowo ubytki wywołane próchnicą mogą powstawać w jednym zębie lub w kilku na raz. Próchnica wtórna zęba występuje pod wypełnieniem lub wokół niego i najczęściej powstaje w wyniku błędów popełnionych przez stomatologa, nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz braku odpowiedniej profilaktyki stomatologicznej. Co to jest próchnica wtórna? Próchnica wtórna jak leczyć? Czym jest próchnica wtórna zewnętrzna? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest próchnica wtórna?

Próchnica wtórna (łac. caries secundaria) to rodzaj próchnicy, która pojawia się na zębach wcześniej leczonych przez stomatologa, czyli takich, na których ubytki zostały już uzupełnione. Próchnica zębów wtórna może mieć charakter ostry, charakteryzujący się szybkim rozwojem lub przewlekły, charakteryzujący się wolnym rozwojem. Wtórna próchnica jest najczęstszą przyczyną wymiany wypełnień. Brak podjęcia odpowiednich działań i rozpoczęcia leczenia stomatologicznego w przypadku występowania próchnicy wtórnej może doprowadzić do leczenia kanałowego (endodontycznego).

Wyróżniamy dwa rodzaje próchnicy wtórnej:

  • próchnica wtórna zewnętrzna – nazywana inaczej próchnicą powierzchniową, rozwija się pod powierzchnią szkliwa i powstaje w wyniku zalegania płytki nazębnej wokół wypełnienia. Główną przyczyną próchnicy wtórnej zewnętrznej jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
  • próchnica wtórna wewnętrzna – nazywana inaczej próchnicą ścienną to rodzaj próchnicy, który rozwija się wzdłuż ścian wypełnienia. Główną przyczyną próchnicy wtórnej wewnętrznej jest nieodpowiednie założenie plomby przez lekarza dentystę.

Jakie są objawy próchnicy wtórnej?

Próchnica wtórna swoim wyglądem przypomina inne rodzaje próchnicy – wokół wcześniej założonej plomby pojawia się plama, która na samym początku przybiera biały, potem jasnożółty, a następnie ciemny brązowy, brunatny lub czarny kolor. Do najczęstszych przyczyn występowania tego rodzaju próchnicy możemy zaliczyć m.in. błędy stomatologa, które popełnione są w trakcie leczenia dentystycznego i zakładania plomby, niskiej jakości materiały używane do wypełnienia ubytków w zębach, odłamanie się brzegów wypełnienia czy też nieodpowiednia szczelność brzeżna.

Jeśli próchnica wtórna rozwija się na wczesnym etapie, możliwe jest jej rozpoznanie jedynie w gabinecie dentystycznym. Stomatolog w celu postawienia dokładnej diagnozy wykonuje badanie RTG.

Próchnica wtórna RTG, próchnica wtórna pantomogram – co to takiego? RTG zęba lub inaczej mówiąc pantomogram to zdjęcie panoramiczne, które jest niezwykle pomocne w przypadku wykrywania zmian próchniczych zębów, ponieważ umożliwia kompleksową ocenę stanu uzębienia w tym: zębów, szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

Próchnica wtórna – objawy, które występują najczęściej to:

  • brązowe przebarwienia występujące wokół brzegów plomby oraz jej wypełnienia,
  • nieszczelność plomby,
  • szczelina brzeżna,
  • otwarte ubytki plomby z widocznym odsłonięciem zębiny próchnicowej,
  • wilgotność cementu korzeniowego.

Jak leczyć próchnicę wtórną?

Nieleczona próchnica wtórna może doprowadzić do zasadniczego zniszczenia uzębienia oraz podrażnienia miazgi zębowej. Dlatego też w przypadku wykrycia próchnicy wtórnej należy niezwłocznie rozpocząć leczenie stomatologiczne. Próchnica wtórna leczenie – jak wygląda i czego należy się spodziewać? Leczenie próchnicy wtórnej w przypadku mniejszych zniszczeń polega na naprawie wypełnienia, natomiast w przypadku większych zniszczeń tkanek zęba leczenie stomatologiczne obejmować będzie usunięcie starej plomby, kompleksowe i dokładne opracowanie ubytku wiertłem, a następnie założenie nowego wypełnienia.

Leczenie próchnicy wtórnej zęba jest standardowym zabiegiem wykonywanym w gabinetach dentystycznych. W wielu przypadkach procedura zabiegowa może okazać się bolesna, dlatego też zazwyczaj jest poprzedzona podaniem znieczulania miejscowego w formie zastrzyku.

Próchnica wtórna - czy można jej zapobiec?

W przypadku gdy nie chcemy dopuścić do tego, by na naszych zębach wytworzyła się ta choroba, zapobieganie próchnicy wtórnej jest bardzo proste – przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i uzębienia (regularne i dokładne mycie zębów, używanie pasty z fluorem, nici dentystycznych i laków szczelinowych), właściwą dietę (unikanie słodkich pokarmów i napojów oraz pokarmów zawierających duże ilości węglowodanów) oraz profilaktykę stomatologiczną, czyli wizyty u lekarza dentysty odbywające się minimum raz na pół roku.

Reklamacja próchnicy wtórnej

Próchnica wtórna reklamacja – czy jest możliwa? W przypadku błędu stomatologa podczas leczenia dentystycznego, którego efektem jest wystąpienie próchnicy wtórnej zęba, reklamacja takiej usługi będzie odpowiednim wyborem. Reklamacja jest możliwa tylko wtedy, gdy od leczenia stomatologicznego nie minęło 12 miesięcy. Warto zaznaczyć, iż lekarz dentysta ma obowiązek bezpłatnego dokonania wszelkich poprawek. Natomiast w przypadku, gdy przyczyną próchnicy wtórnej będzie nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy też niewłaściwa dieta lub zaniechanie profilaktyki reklamacja u stomatologa będzie nieskuteczna, a koszty za naprawę ubytków powstałych na skutek choroby pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz