Orto Smile
Przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach - przyczyny i leczenie

Piękny i śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Niestety, w wyniku spożywanych pokarmów, uszkodzeń szkliwa, uwarunkowań genetycznych nasze zęby nie wyglądają, tak jakbyśmy tego chcieli. Przebarwienia na zębach to nieestetyczne odbarwienia, które powstają na powierzchni szkliwa. Mogą występować jako pojedyncze zmiany lub obejmować cały ząb. Jak usunąć przebarwienia na zębach? Czym usunąć przebarwienia na zębach? Jak usunąć przebarwienia na zębach po papierosach? Jak usunąć przebarwienia na zębach po kawie? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak w skuteczny sposób radzić sobie z przebarwieniami na zębach. 

Przebarwienia na zębach – przyczyny

Przebarwienia na zębach to problem, z którym zmaga się wielu ludzi na całym świecie. Wyglądające nieestetycznie zmiany sprawiają, że, nie możemy w pełni cieszyć się życiem. Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień na zębach. Wyróżniamy m.in. przebarwienia powstałe wskutek fluorozy, przebarwienia na zębach u dzieci po antybiotyku, czy różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie szkliwa.

Do przyczyn powstawania przebarwień na zębach zaliczamy m.in.:

  • nieprawidłową higienę jamy ustnej,
  • brak profilaktyki stomatologicznej,
  • nieprawidłową dietę,
  • palenie tytoniu,
  • przebytą antybiotykoterapię,
  • choroby.

Przebarwienia na zębach a dieta

Dieta, którą spożywamy, ma ogromny wpływ na nasz kolor zębów. Najbardziej niekorzystne są produkty posiadające najsilniejsze barwniki (np. szpinak, buraki, maliny, pomarańcze) oraz napoje takie jak kawa, herbata lub czerwone wino. Warto również zwrócić szczególną uwagę na sztuczne barwniki, które zazwyczaj zawarte są w słodyczach. Przebarwienia na zębach u dorosłych mogą być również skutkiem palenia tytoniu. Natomiast przebarwienia na zębach u dzieci mogą wynikać z nadpodaży lub niedoborów pierwiastków naturalnych w diecie takich jak np. wapń

Jakie są rodzaje przebarwień na zębach?

Białe przebarwienia na zębach

Białe przebarwienia na zębach – to rodzaj przebarwień, który może być przyczyną urazu lub wad rozwojowych szkliwa. Dodatkowo białe przebarwienia na zębach występują u chorych na niedoczynność tarczycy, a także mogą oznaczać pojawienie się próchnicy pierwotnej. Natomiast białe przebarwienia na zębach u dzieci powstają m.in. w wyniku niedoboru wapnia.

Czarne przebarwienia na zębach

Czarne przebarwienia na zębach – zazwyczaj powstają wskutek rozwoju zaawansowanej próchnicy lub nadmiernego przyjmowania fluoru. Czarne przebarwienia na zębach wyglądają nieestetycznie i przysparzają wielu kompleksów. Mogą być również przyczyną stosowania terapii farmakologicznej.

Żółte przebarwienia na zębach

Żółte przebarwienia na zębach – tego typu przebarwienia mogą być przyczyną nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zbyt częstego spożywania kawy i herbaty, stosowania nieprawidłowej diety lub palenia papierosów.Zdarza się, iż żółte przebarwienia świadczą o występowaniu różnego rodzaju chorób, niedoborów witamin lub minerałów w naszej diecie. Żółte przebarwienia na zębach jak usunąć? Po pierwsze zacznij od wizyty u dentysty, który pomoże ci znaleźć przyczynę problemu, a następnie wdroży odpowiednie metody leczenia. W przypadku gdy zmiana koloru nie jest poważna, specjalista doradzi jakich środków należy używać, aby przywrócić zębom piękny i biały kolor.

Szare przebarwienia na zębach

Szare przebarwienia na zębach – szare przebarwienia na zębach mlecznych bardzo często niepokoją rodziców, ponieważ zazwyczaj kojarzone są z przypadłością dorosłych. Nic bardziej mylnego. Szare przebarwienia na zębach u dzieci, jak i u osób dorosłych najczęściej pojawiają się po przebytej antybiotykoterapii. Dodatkowoszare przebarwienia na zębach mogą być spowodowane wiekiem i postępującą mineralizacją szkliwa, a także niedoborem żelaza.

Brązowe przebarwienia na zębach

Brązowe przebarwienia na zębach – to rodzaj przebarwień, który może pojawiać się w skutek stosowania nieprawidłowej diety, a także u osób nałogowo palących papierosy. Brązowe przebarwienia tworzą się również wskutek urazów miazgi lub na wczesnym etapie tworzenia się szkliwa. Natomiast brązowe przebarwienia na zębach u dzieci zazwyczaj są objawem postępującej próchnicy.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Zarówno jasne, jak i ciemne przebarwienia na zębach wyglądają nieestetycznie, są przyczyną wielu kompleksów i sprawiają, że czujemy się nieatrakcyjnie. Jak w skuteczny sposób usunąć przebarwienia na zębach? Jeśli przebarwienia występują tylko na zewnętrznej części zębów, możemy spróbować kilku domowych sposób takich jak: oczyszczanie szkliwa za pomocą sody bądź produktów rekomendowanych przez dentystów. Jeśli nasze zęby znajdują się w zaawansowanym stadium chorobowym, konieczna będzie wizyta u doświadczonego

stomatologa, który po dokładniej ocenie jamy ustnej dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Zabiegi w gabinecie stomatologicznym na przebarwienia zębów

Skaling

Skalingto zabieg, którego celem jest usunięcie złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębówto jedna z najskuteczniejszych metod walki z przebarwieniami występującymi na zębach. Do wybielania zębów stosuje się środek wybielający (nadtlenek wodoru), który pozwala uzyskać wymarzony odcień zębów.

Licówki

Licówkito pojedyncze płytki, trwale mocowane do przedniej strony zęba za pomocą specjalnego kleju. Główną zaletą licówek jest ich odporność na przebarwienia.

Higienizacja

Higienizacjato zabieg, który w pozytywny sposób wpływa na stan naszego uzębienia. W trakcie procedury specjalista usuwa kamień nazębny, nagromadzoną płytkę bakteryjną, a także występujące przebarwienia.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz