Orto Smile
Pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba - jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Ból zęba to zawsze niepokojący objaw, z którym jak najszybciej powinniśmy udać się do dentysty. Pulsujący ból zęba jest jednym z najbardziej uporczywych problemów, ponieważ nie pozwala nam normalnie funkcjonować i cieszyć się z życia. Jeśli odczuwasz ból zęba, który spędza Ci sen z powiek, jak najszybciej umów się na wizytę do swojego stomatologa. Pulsujący ból zęba – co robić? Pulsujący ból zęba leczonego kanałowo? Pulsujący ból zęba z lekarstwem? Pulsujący ból zęba po plombowaniu? Pulsujący ból zęba jedynki – jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących pulsującego bólu zęba znajdziesz, czytając poniższy artykuł.

Jakie są powody bólu zęba?

Pulsujący ból zęba jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Jedną z przyczyn takiego bólu są stany zapalne miazgi, które powstają wskutek wieloletnich zaniedbań m.in. takich jak nieleczona próchnica, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej lub nieleczone ubytki zęba. Pulsujący ból zęba martwego może być przyczyną powstawania ropnia podwierzchołkowego. Natomiast pulsujący ból po wyrwaniu zęba, to powikłanie, które może występować po 2-4 dniach po zabiegu dentystycznym. Kobiety w ciąży są również bardziej narażone na bóle zębów. Pulsujący ból zęba w ciąży może być odczuwany znacznie silniej, ponieważ to właśnie w tym okresie pojawia się większa nadwrażliwość zębów oraz dziąseł. Wyróżniamy również pulsujący ból zęba po zatruciu, który powstaje w wyniki wnikania środka dewitalizującego, czyli tzw. trucizny do przyzębia. Dodatkowo po zaaplikowaniu trucizny może wystąpić pulsujący ból zęba z opatrunkiem. Wiąże się to z miazgą zęba, która stopniowo obumiera. Warto zaznaczyć, iż pulsujący ból po zatruciu zęba często jest powodem niestosowania się do zaleceń lekarza przez pacjenta.

Do najczęstszych przyczyn bólu zęba zaliczamy:

 • zapalenie miazgi, tkanek okołowierzchołkowych oraz przyzębia,
 • ubytki zębowe,
 • nadwrażliwość zębiny,
 • urazy zęba,
 • utrudnione wyrzynanie zęba,
 • próchnicę.

Pulsujący ból po leczeniu dentystycznym

Pulsujący ból zęba po leczeniu dentystycznym to przypadłość, z którą może borykać się każdy z nas. Pulsujący ból zęba pod plombą może być wynikiem nieprawidłowo założonej plomby.

Pulsujący ból zęba pod plombą

Jeśli stomatolog źle umiejscowi plombę, konieczne będzie powtórzenie leczenia dentystycznego.

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

Wyróżniamy także pulsujący ból zęba po wyrwaniu, który może pojawić się po kilku dniach od wykonania zabiegu lub gdy znieczulenie podane przez stomatologa przestanie działać.

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym to kolejna przypadłość, która zazwyczaj związana jest z integracją w strukturę zęba, do której dochodzi podczas wykonywanego zabiegu.

Pulsujący ból zęba po czyszczeniu kanału

Pulsujący ból zęba po czyszczeniu kanału jest bardzo nieprzyjemny – jeśli trwa dłużej niż kilkanaście dni, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

Pulsujący ból zęba w nocy

Wielu pacjentów skarży się również na pulsujący ból zęba w nocy. Jest to spowodowane przede wszystkim ciągłymi zmianami pozycji ciała, zwiększeniem napływu krwi do mózgu oraz wzrostem ciśnienia.

Objawy pulsującego bólu zęba

Jednym z podstawowych objawów pulsującego bólu zęba jest stan zapalny miazgi, który przejawia się bardzo intensywnymi dolegliwościami bólowymi. Spożywanie zimnych lub ciepłych pokarmów i napojów może w tym przypadku nasilać dolegliwości bólowe. Kolejnym objawem są bardzo dotkliwe bóle zęba, które najczęściej uaktywniają się w nocy.

Objawy bólu zęba to m.in.:

 • infekcja zęba lub szczęki,
 • próchnica,
 • nadwrażliwość na zmiany temperatury,
 • obluzowanie/uszkodzenie wypełnienia,
 • pulsowanie w zębie,
 • obrzęk dziąseł lub policzka,
 • krwawienie z dziąseł,
 • ból zęba podczas żucia lub gryzienia.

Wyżej wymienione objawy, sygnalizują nieprawidłowości występujące w jamie ustnej. W tym przypadku warto jak najszybciej udać się do doświadczonego stomatologa, który rozwiąże występujące problemy i pozbędzie się bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak leczyć pulsujący ból zęba?

Pulsujący ból zęba – co robić, jak leczyć? Leczenie bólu zęba w dużej mierze zależeć będzie od jego przyczyny. W trakcie wizyty specjalista stomatolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, oceni stan jamy ustnej, a następnie postawi odpowiednią diagnozę i rozpocznie leczenie, które może obejmować antybiotykoterapię, korektę wypełnienia lub całkowite powtórzenie zabiegu dentystycznego.

Domowe sposoby na pulsujący ból zęba

Oczekując na wizytę u stomatologa, warto uśmierzyć ból zęba domowymi sposobami, dzięki którym będziemy mogli zminimalizować ból i normalnie funkcjonować.

Domowe sposoby na pulsujący ból zęba to m.in.:

 • korzystanie z zimnego kompresu na twarz,
 • stosowanie leków przeciwbólowych,
 • płukanie jamy ustnej rumiankiem lub szałwią,
 • opłukiwanie ust ciepłą wodą,
 • stosowanie past o działaniu znieczulającym. 

Jak zapobiegać bólom zęba?

Wiele osób doświadcza bólu zębów oraz dziąseł. Niestety, ból zęba nie zawsze odczuwany jest w tych samych zębach. Zdarza się, że rozchodzi się na całą twarz oraz szczękę. Aby uniknąć bólu zęba warto stosować się do kilku zasad i regularnie stosować następujące działania:

 • codzienne utrzymywanie jamy ustnej w czystości (mycie zębów miękką szczoteczką, szczotkowanie dziąseł oraz języka, czyszczenie zębów nicią dentystyczną, używanie płynów do płukania jamy ustnej),
 • profilaktyczne wizyty u stomatologa (co sześć miesięcy).
 • wykonywanie podstawowych zabiegów stomatologicznych (fluoryzacja zębów, usuwanie kamienia nazębnego),
 • unikanie pokarmów i napojów o dużej zawartości cukru. 

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz