Orto Smile
Stawy skroniowo-żuchwowe

„Mon petit amour'' - Stawy skroniowo-żuchwowe

Dzisiaj o tym, kiedy jeden nie może działać bez drugiego.

Usta, język, policzki, ślina, zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, oddychanie, połykanie, żucie, mowa, uśmiech, całowanie... Wrota do życia, wrota do zdrowia, wrota do szczęścia.... Wszystko ze wszystkim jest ze sobą powiązane i sprzężone.

Za co odpowiada staw skroniowo-żuchwowy?

Stawy skroniowo-żuchwowe są połączone niezwykle precyzyjnie. Twarz, głowa i wszystkie struktury w tym obszarze ludzkiego ciała są mi bardzo bliskie i znajome. Wielce przyjemnym jest spojrzenie zdobyte przez lata mojej pracy na zagadnienia z tego zakresu ludzkiego ciała z pozycji ''drona''. 

Niezbitym dowodem na to, iż jeden nie zadziała bez drugiego są stawy skroniowo-żuchwowe. Zazwyczaj są opisywane jako jeden pojedynczy staw SSZ, jednakże są to stawy parzyste jak większość narządów w naszym ciele np. narząd ruchu, wzroku czy słuchu. Kluczowe jest to, iż stawy skroniowo-żuchwowe są jedynymi, które muszą działać i działają, jedynie w parze i synchronizacji. Nie da się wyłączyć jednego z nich, tak aby ich funkcje nadal mogłyby być prawidłowo realizowane. W przypadku uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonalności innych struktur kostnych np. poprzez procesy chorobowe któregoś nich jak np. w przypadku narządu ruchu czy narządu wzroku, funkcje może przejąć druga struktura (noga, oko, ręka, ucho) i na czas zdrowienia kontynuować swoje zadanie. Funkcjonowanie danej struktury jest zaburzone i działa w ograniczonym zakresie, ale jest możliwe.

W przypadku tych dwóch zapomnianych stawów nie ma takiej możliwości. Te dwie struktury po obu stronach twarzy należy traktować jako niezwykle ważne. Sprawne działanie stawów skroniowo-żuchwowych i fizjologia są zależne od pozostałych elementów w tym rejonie, czyli stanu zębów, ich rozłożenia, relacji między lukami zębowymi, sił, które w jamie ustnej są naprawdę bardzo duże, od napięć mięśniowych oraz od działań lekarskich jak i grzechów zaniechania. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że coraz więcej lekarzy, fizjoterapeutów stara się zajmować wnikliwiej tym zagadnieniem. Włącza się uważność, czujność, chęć niesienia pomocy i szukanie rozwiązań. Wiedza i staranność przy stawianiu diagnoz, szukanie przyczyn, robienie właściwego planu leczenia to klucz do wyzdrowienia i prawidłowego funkcjonowania tych struktur. 

Jak rozluźnić staw skroniowo żuchwowy?

Nowym i bardzo pomocnym działaniem, oprócz kompleksowej rehabilitacji narządu żucia oraz świetnym narzędziem do wszechstronnego działania jest masaż głęboki mięśni twarzy. Umiejętnie i przeprowadzony z wiedzą potrafi zdziałać cuda. Bardzo mnie cieszy fakt, iż masaż twarzy, facemodeling wchodzą nie tylko na rynek beauty, ale i zdrowotny. Od dawna działam tak by te dwie dyscypliny się uzupełniały. By stawy, o których mowa miały się dobrze.

Jaki wpływ ma leczenie stomatologiczne na staw skroniowo-żuchwowy?

Ważne są też dobre wypełnienia po leczeniu próchnicy, gdzie złota zasada zawsze wygrywa tzn. ząb ma wyglądać jak ząb tak aby pracował jak ząb. Luki zębowe mają mieć zachowaną ciągłość. Ogromne znaczenie ma prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Uzyskanie dobrej okluzji, uzupełnienia protetyczne, odbudowy kosmetyczne - to wszystko musi być w harmonii z uwzględnieniem cech indywidualnych. Takie podejście stworzy dla pracy tych dwóch stawów: prawego i lewego warunki by funkcje, za które odpowiadają odbywały się bez zakłóceń, ponieważ jak wspomniałam tu jeden bez drugiego nie da rady wykonywać nawet podstawowych funkcji takich jak gryzienie, przełykanie czy żucie.

Generalnie szukanie harmonii, spójności w postępowaniu podczas poszukiwania zdrowia i piękna, gdzie nie zajrzeć w ludzkim ciele wszystko ze wszystkim jest powiązane i nie chce być inaczej i tylko tak szeroko pojmowane zdrowie i dobrostan będzie przynosiło rezultaty w wyniku naszych starań podczas leczenia pacjenta. Moje wywody, rozkminki i rozprawki będę kontynuować w kolejnych artykułach, mając nadzieję, że być może przyczynie się do lepszego zrozumienia potrzeby leczenia w sposób traktujący ciało człowieka jako całość. Jest to od lat moja pasja moja, „mon petit amour”, a teraz przyszła do mnie jeszcze potrzeba, taka wena i chęć podzielenia się tym z Wami.                         

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz