Orto Smile
Szynowanie zębów

Szynowanie zębów - na czym polega?

Szynowanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii, którego celem jest unieruchomienie oraz połączenie kilku zębów. Ubytki zębowe wpływają na estetykę uśmiechu dlatego też wielu pacjentów decyduje się na tego typu uzupełnienia protetyczne. Procedura szynowania zębów jest idealną alternatywą do tradycyjnych zabiegów poprawy wizualnej uśmiechu, ponieważ nie wymaga szlifowania naturalnych zębów.

 Dowiedz się więcej z czytając poniższy artykułu:

  • Co to jest szynowanie zębów?
  • Na czym polega szynowanie zębów?
  • Czy szynowanie zębów jest bolesne?
  • Ile kosztuje szynowanie zębów?
  • Jak wygląda szynowanie zębów?

Co to szynowanie zębów? Na czym polega zabieg szynowania rozchwianych zębów?

Szynowanie rozchwianych zębów poprzedzone jest procedurą higienizacji i polega na połączeniu zębów za pomocą specjalnych materiałów utrzymujących je w miejscu. Szyny zakładane są na wewnętrzną stronę zębów, a powstałe przestrzenie pomiędzy zębami zostają wypełnione. Zęby podczas zabiegu szynowania mogą być połączone ze sobą przy użyciu różnorodnych technik m.in. takich jak ligatura (szynowanie zębów drutem), splinty (szyny kompozytowe) bądź proteza szynująca.

Dlaczego zakładana jest szyna na zębach?

Szynowanie zębów wzmacnia siłę oraz wytrzymałość zębów na ścieranie, przywraca ich stabilność, a także w znacznym stopniu poprawia jakość oraz komfort życia pacjenta. Dodatkowo zabieg szynowania zębów zwiększa szansę na jak najdłuższe utrzymanie naturalnego uzębienia.

Szynowanie zębów włóknem szklanym, kompozytem - metody i techniki

Aktualnie współczesna stomatologia oferuje dwie podstawowe metody szynowania zębów z zastosowaniem włókna szklanego lub kompozytu. Podczas konsultacji dentystycznej specjalista stomatolog po szczegółowym wywiadzie oraz sprawdzeniu stanu jamy ustnej przedstawia pacjentowi metodę, która będzie najlepszym rozwiązaniem w jego przypadku.

Szynowanie zębów kompozytem przypomina zakładanie plomby i jest jeden z najprostszych, a zarazem najtańszych sposobów szynowania. Natomiast szynowanie zębów włóknem szklanym to zabieg pozwalający na usztywnienie uzębienia dzięki zastosowaniu tasiemki wykonanej z włókna szklanego, która mocowana jest na do powierzchni językowych lub podniebiennych zębów.

Szynowanie zębów - na jak długo?

Szynowanie zębów na jak długo? Szynowanie zębów dzielimy również na tymczasowe lub stałe. Szynowanie zębów tymczasowe zazwyczaj wykonywane jest po urazach bądź operacjach, natomiast szynowanie stałe swoje zastosowanie znajduje w przypadku, gdy u pacjenta stwierdzono np. stałe rozchwianie zębów lub znaczne zaniki kostne. Warto zaznaczyć, iż szynowanie zębów po urazie lub operacji korzystnie wpływa stabilizację zęba, a także utrzymanie dłuższej żywotności miazgi.

Czy szynowanie zębów jest bolesne?

Szynowanie zębów rozchwianych jest zabiegiem bezbolesnym. Jednakże pacjent może odczuwać delikatne dolegliwości bólowe w trakcie, gdy specjalista stomatolog będzie opracowywał zęby wiertłem. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

W jakich przypadkach wykonuje się szynowanie zębów?

Szynowanie zębów to zabieg, który umożliwia wydłużenie użytkowania naturalnych zębów, a także hamuje rozwój przyzębia. Dodatkowo szynowanie zębów pozytywnie wpływa na komfort życia pacjenta, przywracając mu możliwość normalnego spożywania posiłków. Zabieg szynowania zębów najczęściej stosowany jest w przypadku rozchwiania zębów spowodowanego zaawansowanym stanem zapalnym przyzębia. Kolejnym powodem wykonywania szynowania zębów są uszkodzenia mechaniczne uzębienia. Pacjenci na zabieg szynowania zgłaszają się również ze względów estetycznych.

Szynowanie zębów – paradontoza – jeśli zapalenie przyzębia rozwinęło się u pacjenta w tak dalekim stadium, iż zauważalna jest ruchliwość zębów, konieczne jest wykonanie szynowania. Szynowanie zębów paradontalnych pozwala na skuteczne leczenie choroby, a tym samym ograniczenie bólu, dyskomfortu, krwawienia z dziąseł oraz przechylania się zębów.

Pozostałe wskazania do wykonania zabiegu to:

  • zwiększenie wymiaru pionowego zwarcia,
  • bruksizm (zgrzytanie zębami),
  • schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Szynowanie zębów przeciwwskazania – czy istnieją? Obecnie nie stwierdzono ogólnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu szynowania zębów. Jednakże warto zaznaczyć, iż procedura ta posiada pewne wady. Jednym z największych minusów zastosowania szyn na zębach jest utrudniona higiena jamy ustnej. Po założeniu szyn przestrzenie międzyzębowe są znacznie mniejsze, przez co trudniej je oczyścić.

Ile kosztuje szynowanie zębów?

Szynowanie zębów – ceny zależne są od ilości oraz rodzaju zastosowanego do połączenia zębów. Cena zabiegu waha się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Szynowanie zębów – koszt zależny jest również od lokalizacji i renomy gabinetu, doświadczenia stomatologa, a także wybranej metody leczenia, ilości i metody zastosowanego materiału.

Jak dbać o zęby, aby szynowanie zębów nie było konieczne?

Jednym z ostatnich etapów walki o utrzymanie naturalnego uzębienia jest szynowanie zębów szyną estetyczną. Aby nie doprowadzić do takiego leczenia, warto wdrożyć kilka podstawowych działań i zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy używać pasty zapewniającej ochronę przed rozwojem chorób przyzębia, codziennie czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, a także używać antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej. Dodatkowo, aby zadbać o zdrowie uzębienia należy regularnie uczęszczać na wizyty profilaktyczne do stomatologa oraz wykonywać podstawowe zabiegi dentystyczne.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz