Orto Smile
Torbiel zęba - objawy

Torbiel zęba - objawy, przyczyny, leczenie

Torbiel korzeniowa zęba to zmiana w obrębie jamy ustnej o charakterze patologicznym, która najczęściej występuje w tkance kostnej żuchwy, tkankach miękkich bądź zatokach szczękowych. Jak wygląda? Czy trzeba ją usunąć? Czy torbiel zęba to nowotwór? Torbiel na korzeniu zęba – objawy? Torbiel na dziąśle po wyrwaniu zęba? Jak boli torbiel zęba? Skąd się bierze torbiel na zębie? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz, czytając poniższy artykuł.

Co to jest torbiel zęba?

Torbiel korzenia zęba, innymi słowy, torbiel zębopochodna to jedna z najczęściej diagnozowanych zmian w obszarze trzewioczaszki. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo. W późniejszym stadium torbiel przy korzeniu zęba może powodować silny ból, a także uwypuklenie dziąseł lub kości w obrębie patologicznych zmian. Najczęściej schorzenie to wykrywane jest w trakcie wykonywania zdjęcia RTG lub pantomogramu.

Jakie są objawy torbieli zęba?

Torbiel w korzeniu zęba początkowo nie daje żadnych objawów. Możemy ją wykryć przypadkiem, wykonując zdjęcie obrazowe np. przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Wraz z upływem czasu w zaawansowanym stadium choroby torbiel zawiązkowa zęba może doprowadzić do zniekształcenia rysów twarzy, dlatego też nie powinnyśmy bagatelizować pierwszych objawów i jak najszybciej udać się do specjalisty.

Typowe objawy:

 • uczucie zwiększonego ciśnienie oraz ciężkości zęba
 • osłabienie organizmu, gorączka,
 • wyciek płynu surowiczego,
 • pęcherzyki oraz guzki występujące na dziąśle,
 • ból zęba o różnym nasileniu,
 • dyskomfort w trakcie gryzienia i przeżuwania,
 • zaburzenia symetrii twarzy,
 • złamania patologiczne,
 • opuchlizna w obrębie patologicznej zmiany.

Torbiel zęba RTG – na zdjęciu RTG widoczna jest jako gładkie, jednolite przejaśnienie oddzielenie od otoczenia.

Jakie są przyczyny torbieli zęba?

Torbiel w zatoce szczękowej od zęba to przypadłość, której przyczyną najczęściej są długotrwałe stany zapalne tkanek okołowierzchniowych zęba np. w przebiegu nieleczonej próchnicy.

Przyczyny:

 • zęby z martwicą miazgi,
 • niedoleczone zęby po leczeniu endodontycznym,
 • nieleczona próchnica,
 • stan zapalny zęba,
 • zaniedbana higiena jamy ustnej,
 • korzenie zgorzelinowe,
 • przewlekłe choroby nosa oraz gardła (np. zapalenia zatok, zapalenie migdałków).

Rodzaje torbieli

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów torbieli zęba:            

 • Torbiel korzeniowa – najczęściej występująca, która zazwyczaj obejmuje przednie zęby i rozwija się wokół wierzchołka korzenia z martwą miazgą,
 • Torbiel związkowa – najczęściej powstająca w żuchwie, która związana jest z zębem rozwijającym się w kości.
 • Torbiel rogowaciejąca – to, innymi słowy, torbiel pierwotna, która wraz z upływem czasu powiększa się oraz niszczy kości dlatego też zaliczana jest do zmian nowotworowych,
 • Torbiel przyzębia – ten rodzaj torbieli zęba nie osiąga dużych rozmiarów, zazwyczaj powstaje w wyniku występowania stanu zapalnego w obrębie kieszonki przyzębnej,
 • Torbiel dziąsłowa – zazwyczaj torbiel na dziąśle rozwija się w tkankach miękkich jamy ustnej, występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Warto zaznaczyć, że w przypadku niemowląt torbiel dziąsłowa nie wymaga leczenia.

Jak leczy się torbiele zęba?

Sposób leczenia torbieli zęba zależny jest przede wszystkim od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie

Torbiel pod korzeniem zęba najczęściej usuwana jest poprzez leczenie kanałowe, które umożliwia zarówno efektywne usunięcie torbieli zęba, a także pozwala uniknąć całkowitego usunięcia zęba. Dodatkowo w przypadku torbieli korzeniowej wykonuje się resekcję wierzchołków korzeni zębów, która polega na chirurgicznym nacięciu dziąsła, wykonaniu otworu w kości, a następnie usunięciu tkanki zmienionej chorobowo oraz wierzchołka korzenia. W niektórych przypadkach, gdy wielkość bądź lokalizacja torbieli zęba uniemożliwia wykonanie resekcji, stomatolog musi usunąć ząb przyczynowy.

Antybiotyk

Zazwyczaj po usunięciu torbieli zęba w obrębie jamy ustnej nie stosuje się żadnych antybiotyków, chyba że doszło do rozwoju infekcji bądź pojawiła się gorączka.

Zalecenia po zabiegu

Po usunięciu patologicznych zmian należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku oraz płukać usta płynem odkażającym. Dodatkowo przez około dwa tygodnie od wykonania zabiegu w celu uniknięcia podrażnień wskazane jest stosowanie diety miękkiej oraz zimnych okładów.

Czy torbiel zęba należy usuwać?

W przypadku gdy specjalista stomatolog zdiagnozuje torbiel zęba, należy jak najszybciej pozbyć się zmiany występującej w obrębie jamy ustnej. Torbiel okołokorzeniowa zęba pomimo, że początkowo rozwija się bezobjawowo w późniejszym stadium może być przyczyną uporczywych dolegliwości oraz dyskomfortu w życiu codziennym. Podjęcie szybkiego leczenia pozwoli na usunięcie problemu, a także uniknięcie poważniejszych powikłań takich jak np. ekstrakcja zęba w przypadku dużej torbieli zęba.

Aby w przyszłości uniknąć powstawania torbieli zęba oraz innych zmian występujących w obrębie jamy ustnej należy przede wszystkim regularnie uczęszczać do specjalisty stomatologa na wizyty kontrolne oraz wykonywać podstawowe zabiegi stomatologiczne. Profilaktyka jest kluczem do zachowania zdrowych i mocnych zębów na dłużej.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz