Orto Smile
Ubytki klinowe

Ubytki klinowe - jak powstają i jak je leczyć?

Ubytki klinowe to schorzenie, które najczęściej dotyka zębów przedtrzonowych. Zmagają się z nim osoby w różnym wieku. Ubytki klinowe osłabiają zęby, prowadząc do zwiększenia ich podatności na złamania oraz rozwoju chorób, takich jak zapalenie miazgi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym są i jak powstają ubytki klinowe oraz jak przebiega ich leczenie.

Czym są ubytki klinowe i jak wyglądają?

Ubytki klinowe powstają w okolicy przyszyjkowej, czyli na granicy korony i korzenia zęba. Ubytek klinowy ma owalny kształt i ostre krawędzie, a jego powierzchnia jest błyszcząca i twarda. Kolor może mieć brązowy bądź żółty. Powstanie ubytku klinowego wiąże się z odsłonięciem szyjek zębowych, co prowadzi do nadwrażliwości zębów, która jest jednym z podstawowych objawów schorzenia. Oprócz tego do syndromów, które mogą świadczyć o obecności ubytków przyszyjkowych, należy silny ból występujący podczas szczotkowania zębów lub spożywania gorących, zimnych czy kwaśnych napoi.

Jakie są przyczyny powstawania ubytków klinowych w zębach?

Większość ubytków w zębach związana jest ze zmianami próchnicowymi. Inaczej wygląda to w przypadku ubytków przyszyjkowych, które mogą pojawić się na przykład przez uszkodzenia mechaniczne, nieprawidłową higienę zębów czy wady ortodontyczne. Do najczęstszych przyczyn występowania ubytków klinowych należą:

  • protetyczne braki zębowe;
  • wady zgryzu (stłoczenia, rotacje);
  • nawykowe zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, który może być spowodowany na przykład permanentnym stresem lub bardzo silnymi emocjami;
  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów – zbyt duży nacisk, przewaga ruchów szorujących nad wymiatającymi lub używanie szczoteczki z twardym włosiem;
  • klamra protetyczna oddziałująca na twarde tkanki zęba.

Rozpoznanie przyczyny występowania ubytków klinowych jest bardzo ważne. Im większe są ubytki, tym więcej bolesnych objawów i schorzeń mogą spowodować. Szybkie wyeliminowanie przyczyny to najlepszy sposób na zatrzymanie dalszych zniszczeń i zwiększenie efektywności dalszego leczenia.

Leczenie ubytków klinowych

Jedyne, co pacjent może zrobić samodzielnie, to wyeliminować przyczynę powstawania ubytków klinowych. Nie istnieją domowe sposoby na leczenie tego schorzenia. Niezbędne jest tu pozostanie pod opieką stomatologa, który musi odbudować stracone tkanki zębowe. Chory ząb zostaje odseparowany koferdamem, a stomatolog preparuje ubytek. Następnie wytrawia go i szczelnie pokrywa żywicą. Zasadniczo procedura ta niewiele różni się od leczenia zębów z ubytkami powstałymi w związku ze zmianami próchnicowymi. Po uzupełnieniu ubytku przyszyjkowego powinny ustąpić nieprzyjemne objawy wywołanie nadwrażliwością zębów. Kluczowe jest jednak to, by pacjent całkowicie wyeliminował ze swojej codzienności wszelkie czynniki mogące doprowadzić do ponownego wystąpienia ubytków klinowych. Jeśli ubytki były spowodowane wadami zgryzu lub protetycznymi brakami zębowymi, po odbudowaniu szkliwa należy przeprowadzić leczenie protetyczne bądź ortodontyczne. Uzupełnienie ubytków może mieć korzyści nie tylko zdrowotne, lecz także estetyczne.

Zapobieganie ubytkom klinowym

Zdecydowanie lepiej zapobiegać ubytkom klinowym w okolicy przyszyjkowej, niż je leczyć. Warto upewnić się, że nie ma się wad zgryzu, protetycznych ubytków czy klamr, które oddziaływałyby na twarde tkanki zębów. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę jamy ustnej. Najlepiej wybrać szczotkę o miękkim włosiu, najlepiej jednopęczkowe, a podczas mycia zębów starać się wykonywać przede wszystkim ruchy wymiatające. Warto też pamiętać o używaniu nici dentystycznej oraz szczoteczek interdentalnych – skuteczna profilaktyka obejmuje nie tylko higienę zębów, lecz także przestrzeni międzyzębowej. Pasta do zębów powinna mieć właściwości chroniące dziąsła oraz zapobiegające ubytkom w zębach.

Osłabione zęby są bardziej podatne na ubytki, dlatego należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu przeprowadzenia kontroli ogólnego stanu uzębienia oraz usunięcia kamienia nazębnego.

 

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz