Orto Smile
Usunięcie zębów mądrości

Usunięcie zębów mądrości – wskazania i przebieg

Jak przebiega i kiedy jest konieczne usunięcie zębów mądrości?

Usuwanie zębów mądrości kojarzy się z bólem i dyskomfortem, dlatego wiele osób napawa niemałym lękiem. Nic dziwnego, że pacjenci gabinetów stomatologicznych zaczynają myśleć o ekstrakcji ósemek, dopiero gdy w okolicach zębów rozwinie się stan zapalny. Czasem jednak nie warto czekać tak długo, ponieważ wskazań do usunięcia zębów mądrości może być znacznie więcej. Więcej o tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Jak przebiega ekstrakcja ósemek?

Zęby mądrości usuwa się chirurgicznie, a zabieg ten nazywany jest dłutowaniem. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego sama ekstrakcja nie powinna powodować dolegliwości bólowych. Zabieg rozpoczyna się od usunięcia materii tworzącej ósemkę i odsłonięcia dziąsła oraz korzenia zęba. Ząb mądrości należy pokruszyć na mniejsze części, by możliwe było usunięcie go w całości. Po wszystkim rana jest oczyszczana i zaszywana nićmi, które wyjąć można po upłynięciu około 7−10 dni od zabiegu.

Wskazania do usunięcia ósemek

Nie zawsze powodem do usunięcia ósemek jest silny ból, z którym boryka się pacjent. Istnieje więcej wskazań, które powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić go do wizyty u lekarza stomatologii, który oceni, czy konieczne jest dłutowanie.

Ból i stan zapalny

Często wskazaniem do usunięcia zębów mądrości jest po prostu stan zapalny tkanek w ich okolicy oraz silny, wciąż powracający ból. Nierzadko ósemki usuwa się ze względu na próchnicę, która rozwija się przez pokarmy i zanieczyszczenia odkładające się na powierzchniach międzyzębowych.

Niedostateczna ilość miejsca

Ze względu na zmiany ewolucyjne zęby trzonowe przestają być człowiekowi potrzebne. Co więcej, ich usytuowanie sprawia, że higiena oraz leczenie ósemek są bardzo problematyczne. Czasem też okazuje się, że po prostu nie ma na zęby mądrości miejsca w jamie ustnej. Może to doprowadzić do patologicznego układu, stłoczeń zębów i stanów zapalnych dziąseł oraz jamy ustnej. Dlatego lekarze stomatologii zalecają takim pacjentom ekstrakcję ósemek.

Nieprawidłowy kierunek wyrzynania się

Ząb mądrości, który wyrzyna się w nieprawidłowym kierunku, może spowodować stłoczenie sąsiednich zębów w łuku, co będzie miało skutki nie tylko estetyczne, lecz także higieniczne, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. W związku z tym lepiej usunąć nieprawidłowo wyrzynające się ósemki.

Ósemki, które utkwiły w kości

Wyrzynające się ósemki mogą nie przebić się prawidłowo przez dziąsło i utknąć w kości. To z kolei prowadzi do dolegliwości bólowych oraz poważnych stanów zapalnych.

Ekstrakcja ósemek – przygotowanie do zabiegu

Przed podjęciem decyzji o ekstrakcji zębów mądrości konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. W tym celu wykonuje się między innymi RTG panoramiczne, RTG przylegające i STK (Stożkową Tomografię Komputerową). Przed samym zabiegiem należy pamiętać o higienie jamy ustnej oraz zjedzeniu posiłku, ponieważ po ekstrakcji nie będzie można nic jeść przez kilka godzin. Około 12 godzin przed usunięciem zębów mądrości należy również powstrzymać się od palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

Zalecenia po zabiegu usunięcia ósemek

Po zabiegu stopniowo malało będzie działanie znieczulenia miejscowego. Dlatego pacjent może coraz silniej odczuwać dolegliwości bólowe. Przez kilka godzin nie może on niczego jeść, a najlepiej, jeśli ograniczy również picie napojów. Bezpośrednio po zabiegu lekarz umieszcza w miejscu, w którym był usunięty ząb, gazik jałowy, który należy trzymać przez 30 minut. Delikatne przebarwienie śliny na czerwono może utrzymać się nawet przez całą dobę. Może wystąpić również obrzęk. Nie warto stresować się takimi objawami. Lepiej spokojnie stosować się do zaleceń lekarza i uzbroić się w cierpliwość. Regeneracja wymaga odpoczynku.

Usuwanie zębów mądrości – podsumowanie

Sam zabieg usuwania ósemek nie jest bolesny, dlatego nie należy się go obawiać. Dyskomfort może pojawić się po zabiegu, a najlepszym sposobem na szybki powrót do zdrowia są cierpliwość i odpoczynek połączone ze stosowaniem się do zalecenia lekarza. Wskazań do usunięcia ósemek może być wiele, dlatego nie należy czekać na pojawienie się stanów zapalnych i bóli. Lepiej udać się po poradę do specjalisty.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju lub jesteś z okolicy (Nowy Targ lub Zakopane)? Zapraszamy do nas!

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz