Orto Smile
Usunięcie zębów mądrości

Usunięcie zębów mądrości – wskazania i przebieg

Czym są zęby mądrości / ósemki?

Zęby mądrości, znane również jako ósemki, są ostatnimi zębami w każdym łuku zębowym. Ich nazwa pochodzi z faktu, że zazwyczaj wyrzynają się one w późniejszym okresie życia, zwykle między 17. a 25. rokiem życia, kiedy człowiek zdobywa już doświadczenie i mądrość. Jednakże, w wielu przypadkach ich wyrzynanie się wiąże się z problemami, dlatego często konieczne staje się ich usunięcie chirurgiczne.

Jak przebiega i kiedy jest konieczne usunięcie zębów mądrości?

Usuwanie zębów mądrości kojarzy się z bólem i dyskomfortem, dlatego wiele osób napawa niemałym lękiem. Nic dziwnego, że pacjenci gabinetów stomatologicznych zaczynają myśleć o ekstrakcji ósemek, dopiero gdy w okolicach zębów rozwinie się stan zapalny. Czasem jednak nie warto czekać tak długo, ponieważ wskazań do usunięcia zębów mądrości może być znacznie więcej. Więcej o tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Jak przebiega ekstrakcja ósemek?

Zęby mądrości usuwa się chirurgicznie, a zabieg ten nazywany jest dłutowaniem. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, dlatego sama ekstrakcja nie powinna powodować dolegliwości bólowych. Zabieg rozpoczyna się od usunięcia materii tworzącej ósemkę i odsłonięcia dziąsła oraz korzenia zęba. Ząb mądrości należy pokruszyć na mniejsze części, aby możliwe było usunięcie go w całości. Po wszystkim rana jest oczyszczana i zszywana nićmi, które wyjąć można po upłynięciu około 7−10 dni od zabiegu.

Wskazania do usunięcia ósemek

Nie zawsze powodem do usunięcia ósemek jest silny ból, z którym boryka się pacjent. Istnieje więcej wskazań, które powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić go do wizyty u lekarza stomatologii, który oceni, czy konieczne jest dłutowanie.

Ból i stan zapalny zębów mądrości

Często wskazaniem do usunięcia zębów mądrości jest po prostu stan zapalny tkanek w ich okolicy oraz silny, wciąż powracający ból. Nierzadko ósemki usuwa się ze względu na próchnicę, która rozwija się przez pokarmy i zanieczyszczenia odkładające się na powierzchniach międzyzębowych.

Niedostateczna ilość miejsca na inne zęby

Ze względu na zmiany ewolucyjne zęby trzonowe przestają być człowiekowi potrzebne. Co więcej, ich usytuowanie sprawia, że higiena oraz leczenie ósemek są bardzo problematyczne. Czasem też okazuje się, że po prostu nie ma na zęby mądrości miejsca w jamie ustnej. Może to doprowadzić do patologicznego układu, stłoczeń zębów i stanów zapalnych dziąseł oraz jamy ustnej. Dlatego lekarze stomatologii zalecają takim pacjentom ekstrakcję ósemek.

Nieprawidłowy kierunek wyrzynania się ósemek

Ząb mądrości, który wyrzyna się w nieprawidłowym kierunku, może spowodować stłoczenie sąsiednich zębów w łuku, co będzie miało skutki nie tylko estetyczne, lecz także higieniczne, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. W związku z tym lepiej usunąć nieprawidłowo wyrzynające się ósemki.

Ósemki, które utkwiły w kości

Wyrzynające się ósemki mogą nie przebić się prawidłowo przez dziąsło i utknąć w kości. To z kolei prowadzi do dolegliwości bólowych oraz poważnych stanów zapalnych.

Ekstrakcja ósemek – przygotowanie do zabiegu usunięcia zębów mądrości

Przed podjęciem decyzji o ekstrakcji zębów mądrości konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. W tym celu wykonuje się między innymi RTG panoramiczne, RTG przylegające i STK (Stożkową Tomografię Komputerową). Przed samym zabiegiem należy pamiętać o higienie jamy ustnej oraz zjedzeniu posiłku, ponieważ po ekstrakcji nie będzie można nic jeść przez kilka godzin. Około 12 godzin przed usunięciem zębów mądrości należy również powstrzymać się od palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych.

Zalecenia po zabiegu usunięcia ósemek

Po zabiegu stopniowo malało będzie działanie znieczulenia miejscowego. Dlatego pacjent może coraz silniej odczuwać dolegliwości bólowe. Przez kilka godzin nie może on niczego jeść, a najlepiej, jeśli ograniczy również picie napojów. Bezpośrednio po zabiegu lekarz umieszcza w miejscu, w którym był usunięty ząb, gazik jałowy, który należy trzymać przez 30 minut. Delikatne zabarwienie śliny na czerwono może utrzymać się nawet przez całą dobę. Może wystąpić również obrzęk. Nie warto stresować się takimi objawami. Lepiej spokojnie stosować się do zaleceń lekarza i uzbroić się w cierpliwość. Regeneracja wymaga odpoczynku.

Usuwanie zębów mądrości – podsumowanie

Sam zabieg usuwania ósemek nie jest bolesny, dlatego nie należy się go obawiać. Dyskomfort może pojawić się po zabiegu, a najlepszym sposobem na szybki powrót do zdrowia są cierpliwość i odpoczynek połączone ze stosowaniem się do zalecenia lekarza. Wskazań do usunięcia ósemek może być wiele, dlatego nie należy czekać na pojawienie się stanów zapalnych i bólu. Lepiej udać się po poradę do specjalisty.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz