Orto Smile
Co zrobić kiedy dziecko wybije lub złamie ząb

Urazy zębów u dzieci. Co zrobić kiedy dziecko wybije lub złamie ząb?

Dzieci w trakcie aktywności ruchowej narażone są często na wybicie lub złamanie zęba, a ponieważ zęby znajdują się w sąsiedztwie mocno ukrwionych warg, takiemu incydentowi towarzyszy zwykle obfite krwawienie.

Warto zapamiętać kilka praktycznych wskazówek, co należy robić w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego wypadku.

Należy uspokoić dziecko i zabezpieczyć złamany / wybity ząb

Uspokoić dziecko i opanować krwawienie, tak aby można było ocenić rozległość urazu. Jeżeli nie widać wystającego z dziąsła ząbka (korony), najczęściej jedynki, należy poszukać go w jamie ustnej, aby nie doszło do zaaspirowania ułamanego fragmentu w trakcie płaczu do oskrzeli. Jeżeli złamaniu uległa tylko wystająca korona to należy ją zabezpieczyć (najlepiej owinąwszy ją w wilgotną chusteczkę higieniczną) i jak najszybciej udać się do dentysty.

W przypadku wybicia stałego zęba (czyli korony wraz z korzeniem)

Należy delikatnie oczyścić ząb z zabrudzeń, jednak, co bardzo ważne, bez pocierania struktur pokrywających korzeń, bo mogłoby to zniszczyć drogocenne komórki na jego powierzchni. Wystarczy polać ząb czystą wodą i włożyć dziecku do ust, najbezpieczniej pod język i udać się jak najszybciej do dentysty. Dobrze jest również podać małemu pacjentowi środek odkażający jamę ustną zawierający chlorheksydynę - można nim przepłukać jamę ustną przed umieszczeniem drogocennej „przesyłki”.

Czy wybity ząb u dziecka można wstawić ponownie?

Po co tyle zachodu...? Ponieważ lekarz po znieczuleniu i sedacji pacjenta może przeprowadzić zabieg reinplantacji zęba, czyli umieszczenia wybitego zęba w zębodole, a w przypadku mniej rozległych złamań obejmujących koronę zęba, może zacemenować odłamany fragment. To bardzo ważne, ponieważ nawet najwyższej klasy wypełnienie kompozytowe, czyli plomba nie zastąpi pokiereszowanego, ale własnego fragmentu zęba.

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz