Orto Smile
współpraca pomiędzy ortodontą, logopedą, fizjoterapeutą i rodzicami

„Mon petit amour'' - Dlaczego współpraca pomiędzy ortodontą, logopedą, fizjoterapeutą i rodzicami jest potrzebna?

Ważne jest, aby specjaliści pracujący w obrębie twarzoczaszki spojrzeli na pacjenta wspólnie.

Według mnie jest to nieodzowne, by spojrzeć na leczenie oraz profilaktykę w tak szerokim spektrum i wspólnie sprawić by dziecko było zdrowie i prawidłowo funkcjonowało.Głowa jest stosunkowo ciężka do dźwigania przez kręgosłup, ponieważ u dorosłego człowieka waży ok. 7 kg. U dziecka, w stosunku do niewielkiego tułowia jest równie ciężka. Początkowo obciążone są odcinki układu kostnego, najpierw odcinek szyjny, co przekłada się relatywnie na dalsze jego części. „Noszenie” głowy zgodnie ze środkiem ciężkości jest trudne do uzyskania, aczkolwiek bardzo pożądane.

 

Co warunkuje uzyskanie optimum?

  • Prawidłowe funkcjonowanie podstawowych funkcji życiowych, jakimi są oddychanie, połykanie, mowa, artykulacja oraz właściwe położenie języka
  • Podparcie zębów w zwarciu, które ustawia głowę żuchwy w panewce stawu skroniowo-żuchwowego (pozycja spoczynkowa żuchwy)
  • Ustawienie języka (obowiązkowo) na podniebieniu wraz z nauką prawidłowego toru oddychania
  • Sprawdzenie stóp z ewentualnym zastosowaniem wkładek korygujących do butów
  • Sprawdzenie kolan i ułożenia obręczy miednicznej

Przy zaburzonych funkcjach, jakimi są oddychanie, połykanie, mowa, nieprawidłowe ułożenie oraz budowa wędzidełka czy nieprawidłowa postawa ciała („noszenie głowy”) tworzy się NIEPRAWIDŁOWY WZORZEC ROZWOJU SZCZĘKI. Warto zatem baczniej przyglądać się tym funkcjom i zależnościom zwłaszcza w okresie rozwoju. Uważność w tworzeniu planu leczenia dla dorosłego Pacjenta i stosowanie logiki w procesie odwracania skutków jest również kierowane podobną strategią. Dla dobrego lekarza dbającego o dobro pacjenta jest to właściwa droga, by ciągle pamiętać jak wszystko ze wszystkim jest ze sobą powiązane. Właśnie takim podejściem sprawimy, że będzie mniej wad zgryzu, wad postawy a więcej ogólnie pojętego „dobrego rozwoju u dzieci”.

Świat trochę o tym zapomniał w swoim pędzie i masach udoskonaleń technicznych oraz narzędziach do szybkich efektywnych działań. Jednak nic nie zastąpi logicznego myślenia. Analogowe myślenie plus wspomaganie technikami np. cyfrowymi to moja koncepcja podejścia do leczenia. Szczęśliwie powraca się do samodzielnego myślenia i wielu lekarzy skłania się do tej drogi. Róbmy tak, aby dzieci rosły nam zdrowe. Wszystkie te działania zaowocują prawidłowym rozwojem dziecka.   

😊 ORTODONTA, PEDIATRA, FIZJOTERAPEUTA I RODZICE to wszyscy, którzy muszą współpracować przy „budowaniu mocnego małego”.

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz