Orto Smile

Na czym polega bonding i jakie daje efekty?

Bonding to metoda odbudowy zębów z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Najczęściej technikę tę praktykuje się przy odbudowie ubytków w tkance zębowej. Choć bonding jest bezpieczną metodą, to są sytuacje, w których nie zaleca się stosowania tej techniki.

Na czym dokładnie polega bonding i kiedy warto go wykonać? Jakich efektów się spodziewać i kiedy specjalista może odmówić zabiegu?

Czym jest bonding?

Bonding to jedna z metod stosowanych w stomatologii estetycznej. Celem zabiegu jest odbudowa ubytków zębowych przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych. Materiały są wysokiej jakości, dzięki czemu wyglądem są bardzo zbliżone do naturalnej płytki zębowej. Co istotne, bonding jest w pełni bezpieczną metodą i w żaden sposób nie wpływa na kondycję szkliwa.

Kluczem całego procesu jest aplikacja materiału kompozytowego (utwardzanego światłem) do pozostałej części tkanki zębowej. Zadaniem stomatologa jest dopasowanie odpowiedniego kształtu i barwy tak, aby aplikowany materiał nie różnił się od naturalnej barwy, jaką posiada tkanka zębów pacjenta.

Kiedy zdecydować się na bonding? Wskazania

Na bonding warto się zdecydować w sytuacji, gdy występują ubytki zębowe, np. na skutek ukruszenia, złamania czy pęknięcia zębów. Bonding może być pomocny również w przypadku przebarwień na zębach czy kształtu zęba, który budzi niezadowolenie u pacjenta (np. brak symetryczności).

Jak wygląda proces odbudowy zębów – bonding? Dostępne metody

Bonding to zabieg, który można wykonać podczas jednej lub kilku wizyt – wszystko zależy od oczekiwań, ustaleń, a także liczby zębów, które należy odbudować. Kluczowym elementem przed rozpoczęciem całego procesu jest dokładna higienizacja i oczyszczenie zębów. Dlatego, jeśli stomatolog uzna to za konieczne, najpierw proponuje profesjonalną higienizację. Pozwoli to przygotować zęby do dalszego zabiegu.

W kolejnym kroku stomatolog, za pośrednictwem odpowiednich narzędzi i materiałów, pobiera tzw. odcisk szczęki, dzięki któremu można określić kształt i wielkość tkanek zębowych, a także zwizualizować cały model szczęki. To istotny krok, przy pomocy którego stomatolog może odpowiednio dobudować brakujące elementy w uzębieniu.

W kolejnych etapach specjalista dopasowuje kształt oraz przygotowuje materiał do aplikacji, tj. oprawia go specjalnym preparatem, dzięki któremu materiał będzie lepiej przylegał do szkliwa. Na koniec, po zaaplikowaniu materiału do szkliwa, stomatolog utrwala całość, dzięki czemu materiał kompozytowy staje się odporny na wszelkie uszkodzenia i zyskuje pełną przyczepność.

W przypadku bondingu można spotkać się z dwoma metodami:

  • metoda bezpośrednia – stomatolog może wykorzystać tę technikę podczas jednej wizyty, bez konieczności angażowania technika stomatologicznego. Dentysta samodzielnie odpowiednio formułuje materiał kompozytowy, dopasowując go do typu ubytków w uzębieniu pacjenta;
  • metoda flow injection – ten sposób jest nieco bardziej zaawansowany i jest w niego zaangażowany również technik dentystyczny. W tym przypadku technik, na podstawie zebranych odcisków ze szczęki pacjenta, przygotowuje wizualizację, a następnie odpowiednio dopasowaną, silikonową szynę, którą wykorzystuje się do aplikacji materiału kompozytowego.

Obie techniki są równie skuteczne, różnią się potrzebami i indywidualnymi czynnikami oraz preferencjami pacjenta i wskazaniami lekarza stomatologa.

Bonding – przeciwwskazania

Choć bonding jest bezpieczną metodą, która w dość krótkim czasie pozwala pozbyć się nieestetycznych i uciążliwych ubytków, to nie zawsze możliwe jest jej wykonanie. Przede wszystkim kluczowym warunkiem jest kondycja zębów. Jeśli wystąpią jakiekolwiek choroby jamy ustnej lub zębów, np. próchnica, stomatolog odmówi bondingu i zaleci najpierw wyleczenie uzębienia.

Przeciwwskazaniem do bondingu może być również nawykowe zgrzytanie zębami lub bruksizm. Są to jednak indywidualne przypadki, a ostateczną decyzję podejmuje stomatolog w porozumieniu z pacjentem.

Jakie są korzyści z bondingu? Zalety

Korzyści z bondingu to przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo stosowanej metody,
  • szybki czas, w którym można osiągnąć pożądane rezultaty,
  • stosunkowo niski koszt w porównaniu do innych metod, np. zakładania licówek (przy bondingu nie ma również etapu szlifowania naturalnych zębów, co jest podstawowym elementem przy aplikacji licówek),
  • naturalny wygląd - materiał kompozytowy jest dobrany do naturalnego odcienia tkanki zębowej pacjenta, przez co nie widać różnicy.

Wady bondingu

W przypadku bondingu możemy wymienić również kilka czynników, które w zależności od sytuacji mogą być mniej korzystne i stanowić pewnego rodzaju wady tej metody.

  • Przede wszystkim bonding można zastosować wyłącznie przy drobnych ubytkach i uszkodzeniach zębów.
  • Metoda bondingu ma również zastosowanie przy niewielkim wybielaniu zębów, jednak w przypadku znaczących przebarwień może nie być wystarczająca.
  • Ostatnią sprawą jest trwałość efektu – im lepsza pielęgnacja zębów i higiena jamy ustnej, tym dłużej można cieszyć się estetycznym uzębieniem. Warto jednak pamiętać, że materiał kompozytowy jest podatny m.in. na przebarwienia czy ścieranie się, choć ostatecznie wszystko znajduje się w rękach pacjenta i dbałości o higienę jamy ustnej, w tym również regularne wizyty u stomatologa (zaleca się jedną wizytę raz na rok).

Jak się przygotować do bondingu?

Bonding to zabieg, do którego nie trzeba się wcześniej przygotowywać, pod warunkiem posiadania zdrowych zębów. Jeśli wymagają one leczenia, np. ze względu na obecność zmian próchnicowych, to warto o to zadbać w pierwszej kolejności.

Jakie efekty daje bonding?

Ogromną zaletą bondingu jest fakt, iż efekty są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu. Pacjent może zauważyć przede wszystkim naturalny, odbudowany kształt zębów (uzupełnienie ubytków), a także wyrównanie kolorytu.

To, jak długo efekty będą widoczne, zależy od pacjenta i jego podejścia do higieny jamy ustnej. Warto zadbać o ten aspekt, aby jak najdłużej utrzymać zęby w dobrej kondycji po wykonanym bondingu.

Pielęgnacja zębów po bondingu – jak powinna wyglądać? Zalecenia

Pielęgnacja zębów po bondingu obejmuje ogólne zalecenia co do higieny jamy ustnej, tj. regularne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Przy codziennej pielęgnacji lepiej nie zapominać również o czyszczeniu języka, na którym gromadzą się liczne bakterie.

Warto także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa minimum raz w roku oraz wyeliminować lub ograniczyć w swojej diecie produkty barwiące szkliwo, m.in. kawę, czarną herbatę, czerwone wino czy buraki. Nie zaleca się również palenia papierosów, które mogą powodować przebarwienia i osłabiać szkliwo oraz zastosowany materiał.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz