
kadrę specjalistów
Bonding to metoda odbudowy zębów z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Najczęściej technikę tę praktykuje się przy odbudowie ubytków w tkance zębowej. Choć bonding jest bezpieczną metodą, to są sytuacje, w których nie zaleca się stosowania tej techniki.
Na czym dokładnie polega bonding i kiedy warto go wykonać? Jakich efektów się spodziewać i kiedy specjalista może odmówić zabiegu?
Bonding to jedna z metod stosowanych w stomatologii estetycznej. Celem zabiegu jest odbudowa ubytków zębowych przy wykorzystaniu materiałów kompozytowych. Materiały są wysokiej jakości, dzięki czemu wyglądem są bardzo zbliżone do naturalnej płytki zębowej. Co istotne, bonding jest w pełni bezpieczną metodą i w żaden sposób nie wpływa na kondycję szkliwa.
Kluczem całego procesu jest aplikacja materiału kompozytowego (utwardzanego światłem) do pozostałej części tkanki zębowej. Zadaniem stomatologa jest dopasowanie odpowiedniego kształtu i barwy tak, aby aplikowany materiał nie różnił się od naturalnej barwy, jaką posiada tkanka zębów pacjenta.
Na bonding warto się zdecydować w sytuacji, gdy występują ubytki zębowe, np. na skutek ukruszenia, złamania czy pęknięcia zębów. Bonding może być pomocny również w przypadku przebarwień na zębach czy kształtu zęba, który budzi niezadowolenie u pacjenta (np. brak symetryczności).
Bonding to zabieg, który można wykonać podczas jednej lub kilku wizyt – wszystko zależy od oczekiwań, ustaleń, a także liczby zębów, które należy odbudować. Kluczowym elementem przed rozpoczęciem całego procesu jest dokładna higienizacja i oczyszczenie zębów. Dlatego, jeśli stomatolog uzna to za konieczne, najpierw proponuje profesjonalną higienizację. Pozwoli to przygotować zęby do dalszego zabiegu.
W kolejnym kroku stomatolog, za pośrednictwem odpowiednich narzędzi i materiałów, pobiera tzw. odcisk szczęki, dzięki któremu można określić kształt i wielkość tkanek zębowych, a także zwizualizować cały model szczęki. To istotny krok, przy pomocy którego stomatolog może odpowiednio dobudować brakujące elementy w uzębieniu.
W kolejnych etapach specjalista dopasowuje kształt oraz przygotowuje materiał do aplikacji, tj. oprawia go specjalnym preparatem, dzięki któremu materiał będzie lepiej przylegał do szkliwa. Na koniec, po zaaplikowaniu materiału do szkliwa, stomatolog utrwala całość, dzięki czemu materiał kompozytowy staje się odporny na wszelkie uszkodzenia i zyskuje pełną przyczepność.
W przypadku bondingu można spotkać się z dwoma metodami:
Obie techniki są równie skuteczne, różnią się potrzebami i indywidualnymi czynnikami oraz preferencjami pacjenta i wskazaniami lekarza stomatologa.
Choć bonding jest bezpieczną metodą, która w dość krótkim czasie pozwala pozbyć się nieestetycznych i uciążliwych ubytków, to nie zawsze możliwe jest jej wykonanie. Przede wszystkim kluczowym warunkiem jest kondycja zębów. Jeśli wystąpią jakiekolwiek choroby jamy ustnej lub zębów, np. próchnica, stomatolog odmówi bondingu i zaleci najpierw wyleczenie uzębienia.
Przeciwwskazaniem do bondingu może być również nawykowe zgrzytanie zębami lub bruksizm. Są to jednak indywidualne przypadki, a ostateczną decyzję podejmuje stomatolog w porozumieniu z pacjentem.
Korzyści z bondingu to przede wszystkim:
W przypadku bondingu możemy wymienić również kilka czynników, które w zależności od sytuacji mogą być mniej korzystne i stanowić pewnego rodzaju wady tej metody.
Bonding to zabieg, do którego nie trzeba się wcześniej przygotowywać, pod warunkiem posiadania zdrowych zębów. Jeśli wymagają one leczenia, np. ze względu na obecność zmian próchnicowych, to warto o to zadbać w pierwszej kolejności.
Ogromną zaletą bondingu jest fakt, iż efekty są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu. Pacjent może zauważyć przede wszystkim naturalny, odbudowany kształt zębów (uzupełnienie ubytków), a także wyrównanie kolorytu.
To, jak długo efekty będą widoczne, zależy od pacjenta i jego podejścia do higieny jamy ustnej. Warto zadbać o ten aspekt, aby jak najdłużej utrzymać zęby w dobrej kondycji po wykonanym bondingu.
Pielęgnacja zębów po bondingu obejmuje ogólne zalecenia co do higieny jamy ustnej, tj. regularne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Przy codziennej pielęgnacji lepiej nie zapominać również o czyszczeniu języka, na którym gromadzą się liczne bakterie.
Warto także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa minimum raz w roku oraz wyeliminować lub ograniczyć w swojej diecie produkty barwiące szkliwo, m.in. kawę, czarną herbatę, czerwone wino czy buraki. Nie zaleca się również palenia papierosów, które mogą powodować przebarwienia i osłabiać szkliwo oraz zastosowany materiał.
Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów
