Orto Smile

Ból gardła od zęba – czy jest możliwy i po czym go rozpoznać?

Ból gardła może mieć rożne przyczyny, zawsze jednak jest sygnałem informującym, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Czy możliwe jest, aby ból gardła związany był z kondycją zębów? W jakich sytuacjach jest to możliwe i po czym to rozpoznać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ból gardła od zęba – czy jest możliwy?

Gardło pełni funkcję łącznika między jamą ustną, nosową oraz przełykiem. W związku z tym każda infekcja w jednym z tych narządów niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzenienia się do pozostałych, właśnie za pośrednictwem gardła. Tym samym gardło, jako struktura „łącząca”, jest dodatkowo narażone na kontakt z ogniskiem zapalnym.

Oprócz tego zęby często są siedliskiem bakterii, szczególnie gdy zaniedbuje się higienę jamy ustnej. Wówczas tworzy się tzw. płytka nazębna, za której obecność odpowiadają patogeny. W jamie ustnej znajdują się idealne warunki do rozwoju, stąd tak duże ryzyko chorób uzębienia, np. próchnicy, które nie pozostają bez znaczenia dla innych części organizmu, w tym gardła.

Dlaczego boli gardło od zębów? Przyczyny

Ból gardła wynikający z kondycji zębów może występować w przebiegu takich schorzeń, jak:

  • próchnica – szczególnie gdy choroba jest w bardziej zaawansowanej fazie, a pacjent nie podejmuje leczenia;
  • wyrastanie zębów trzonowych, tzw. „ósemek”, „zębów mądrości”, które są bardziej podatne m.in. na rozwój próchnicy czy stanu zapalnego. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas dyskomfort i dolegliwości bólowe odczuwalne są także w sąsiednich strukturach, między innymi w gardle;
  • zapalenie miazgi zęba.

Ból może wynikać również z infekcji w poszczególnych zębach i docierać do gardła w postaci bólu promieniującego, co oznacza, że tkanki gardła bezpośrednio nie są dotknięte infekcją czy stanem zapalnym, a jedynie odbierają samą percepcję bólu.

Po czym rozpoznać, że ból gardła jest od zębów?

W rozpoznaniu tego, czy ból gardła jest od zębów, najbardziej pomocna będzie obserwacja objawów dodatkowych. Jeśli występują dolegliwości bólowe lub jakiś dyskomfort w obrębie uzębienia, można podejrzewać, iż przyczyna leży w zębach.

W takich sytuacjach zazwyczaj nie obserwuje się innych objawów, jak katar czy kaszel. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że może pojawić się gorączka, będąca skutkiem stanu zapalnego zęba. W związku z tym, jeśli pojawiają się dolegliwości ze strony uzębienia i jednoczesny ból gardła i ewentualnie gorączka, źródła tych dolegliwości można poszukiwać w problemach stomatologicznych.

Jeśli mamy świadomość wyrzynających się ósemek, to przy braku objawów typowych dla przeziębienia, również można wstępnie podejrzewać, iż ból gardła związany jest z wyrastaniem dodatkowych zębów.

Ból gardła od zęba a angina Ludwiga

Angina Ludwiga to specyficzna odmiana spowodowana zaniedbaniem higieny jamy ustnej i rozwojem stanu zapalnego w tym obrębie. Często występuje również jako konsekwencja powikłań po nieprawidłowym leczeniu próchnicy lub w efekcie zabiegów stomatologicznych, np. usunięcia zęba.

W związku z tym jej obecność jest ściśle powiązana z procesami zachodzącymi w obrębie jamy ustnej, a zwłaszcza – uzębienia. W trakcie anginy pojawiają się ropne zmiany, których obecność powoduje duży dyskomfort m.in. podczas przełykania śliny lub pokarmu, przez co można odczuwać ból gardła.

Co robić, gdy boli gardło z powodu zębów?

  1. W ramach pomocy doraźnej warto sięgnąć po dostępne preparaty przeciwbólowe oraz środki łagodzące podrażnione gardło. W tym celu można skorzystać z tabletek do ssania, sprayów oraz płukanek na gardło. Należy unikać skrajnych temperatur napojów i posiłków – zarówno gorących, jak i zimnych.
  2. W drugiej kolejności należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem, aby ustalić dokładną przyczynę. Dentysta przeprowadzi wywiad i przede wszystkim wykona dokładny przegląd zębów, aby zlokalizować ognisko zapalne i ocenić, z jakim problemem mierzy się pacjent. Dalszy proces leczenia zależy od ustalenia konkretnej przyczyny. W zależności od diagnozy konieczne może być np. leczenie kanałowe lub oczyszczenie zębów ze zmian próchniczych.

W trakcie leczenia stomatolog może wskazać pewne czynniki, które należy wykluczyć, aby zapewnić skuteczność wprowadzonych metod. Niezwykle ważna w przypadku problemów stomatologicznych jest profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej. Bez tego elementu nawet najlepsze starania stomatologiczne nie będą tak efektywne.

W związku z tym należy poważnie podejść do kwestii regularnego czyszczenia zębów oraz ich nitkowania. Dla lepszych efektów warto również stosować płyny do płukania jamy ustnej, które ograniczają przyczepność płytki nazębnej oraz odświeżają oddech.

Ból gardła od zęba – gdzie do dentysty?

Ból gardła od zęba należy jak najszybciej skonsultować, gdyż objaw ten świadczy o stanie zapalnym. Warto wybrać dobry gabinet, w którym specjaliści indywidualne analizują problem pacjenta i proponują najbardziej skuteczne rozwiązania. Dobry dentysta w okolicach Zakopanego i Nowego Targu znajduje się m.in. w Orto Smile w Rabce-Zdroju. Pacjent może liczyć na sprawną konsultację i dopasowany plan leczenia.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz