Orto Smile
Ból zębów od zatok

Ból zębów od zatok – jak sobie z nim radzić?

Ból zęba to jedna z tych dolegliwości, która pogarsza ogólny dyskomfort i może popsuć plany. Często ból jest wręcz trudny do wytrzymania, a jego przyczyny mogą mieć różne podłoże. Czy możliwe jest, aby występowały bóle zębów od zatok? Co robić w takiej sytuacji? Sprawdź!

Czym są zatoki szczękowe?

Zatoki to puste przestrzenie zlokalizowane w części nosowo-czołowej. Ich rolą jest produkcja wydzieliny, która oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa. Dzięki temu wspiera lepsze oddychanie i usuwa patogeny z organizmu. Niestety czasem zdarza się tak, że na skutek zbyt małej odporności dochodzi do rozwoju infekcji, a stąd już prosta droga do zapalenia zatok, które może powodować m.in. bóle zębów. Jak to jest możliwe?

Ból zębów od zatok – dlaczego jest możliwy?

Zatoki to dość rozbudowane struktury, na które składają się różne elementy. Wyróżnia się m.in. tzw. zatoki szczękowe, leżące blisko korzeni zębowych górnej linii szczęki. Stan zapalny ma zdolność do rozprzestrzeniania się, dlatego istnieje duże ryzyko, że przy zapaleniu zatok pojawią się dolegliwości odczuwalne m.in. w zębach. Innym objawem jest np. ból głowy, za co z kolei odpowiadają m.in. zatoki czołowe.

Warto jednak pamiętać, że jest to sieć połączeń, dlatego objawy mogą wystąpić w obrębie całej twarzoczaszki. Choć ból zębów może pojawić się przy zapaleniu zatok, to nie musi. Należy on do nieco rzadszych symptomów.

Ból zęba od zatok – jak rozpoznać?

Ból zęba niezwiązany z zatokami można łatwo rozpoznać po objawach towarzyszących. Jeśli dodatkowo pojawiają się m.in. gorączka, ból twarzy oraz katar, to wówczas można szukać przyczyny w zapaleniu zatok. Natomiast jeśli występują sam ból lub opuchlizna, to podłożem mogą być schorzenia typowo stomatologiczne. Wówczas najlepiej udać się do dentysty.

Czy nieleczone zęby mogą wywołać zapalenie zatok?

Nie bez powodu kondycję zębów uznaje się za pewien wskaźnik zdrowia. Ich stan wiele mówi o tym, jaką formę ma nasz organizm. Zęby są połączonymi strukturami, w ich obrębie oprócz kości występują również nerwy – w strukturach wewnętrznych. Obecność różnych chorób stomatologicznych, np. próchnicy czy paradontozy, wiąże się ze zgromadzeniem bakterii.

Oprócz tego może pojawić się m.in. stan zapalny, który z łatwością rzutuje na inne części organizmu. W związku z tym nieleczone zęby mogą wywoływać schorzenia o innym podłożu, m.in. zapalenie zatok. Warto mieć na uwadze pewną zależność – zapalenie zatok wywołuje ból zębów, ale nie sprzyja rozwojowi ich chorób. Z kolei zęby w słabej kondycji mogą wywoływać m.in. zapalenie zatok. Chcąc zapobiegać tym infekcjom, należy regularnie odwiedzać stomatologa i dbać o stan uzębienia.

Bóle zębów od zatok – jak sobie z nimi radzić?

Aby złagodzić bóle zębów od zatok, należy przede wszystkim wyleczyć stan zapalny. W tym celu można udać się do apteki, aby kupić leki przeciwbólowe oraz działające przeciwzapalnie. Dodatkowo warto zaopatrzyć się np. w sól fizjologiczną, aby przepłukać zatoki.

Płukanki na ból zęba

Na ból zęba od zatok pomocne będą również specjalistyczne płukanki, zawierające m.in. substancje działające antyseptycznie. Jeśli pomimo zakupionych preparatów stan zapalny nie ustępuje, koniecznie należy udać się do lekarza.

Antybiotyk na ból zębów

W niektórych przypadkach konieczna będzie antybiotykoterapia (jeśli występuje bakteryjne zapalenie zatok).

Wnikanie twardych oraz zimnych / gorących potraw

W tym czasie warto również zrezygnować z twardych produktów oraz o skrajnych temperaturach (np. gorąca zupa, mrożona kawa). Do diety najlepiej wprowadzić miękkie i lekko papkowate produkty (np. kaszki, dojrzałe owoce), aby nie podrażniać dodatkowo bolących miejsc.

Bóle zęba od zatok – domowe sposoby. Czego warto spróbować?

Ból zębów od zatok możesz dodatkowo uśmierzyć, korzystając z domowych sposobów jako wsparcia w leczeniu.

Inhalacje na ból zęba

Pomocne będą m.in. inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np. miętowego lub eukaliptusowego. Napar unoszący się w trakcie inhalacji rozrzedzi nieco zalegającą wydzielinę oraz pobudzi nabłonek rzęskowy do oczyszczania dróg oddechowych.

Okłady na ból zęba

Innym sposobem są chłodne okłady – można skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w aptece lub owinąć torebkę lodu w ręcznik i przyłożyć ją delikatnie do tej strony twarzy, po której boli ząb. Organizm warto wesprzeć również od środka.

Napary i herbaty na ból zęba

Oprócz preparatów z apteki można sięgnąć po napary (należy pić je po ostudzeniu). W przypadku stanu zapalnego najlepiej sprawdzą się herbatki ziołowe m.in. z rumianku.

Ból zęba od zatok – czy konieczna jest wizyta u stomatologa?

Jeśli powodem bólu zęba są zatoki, to wówczas dentysta nie będzie w stanie pomóc. Jest to dolegliwość spowodowana infekcją w innej części ciała, a więc jej leczeniem zajmuje się odrębny specjalista. Natomiast jeśli ból nie ustępuje, a nie ma przy tym oznak wskazujących na stan zapalny, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą. W takich sytuacjach ból zęba może być spowodowanym zaawansowaną chorobą, np. próchnicą, wynikać z urazu lub stanów zapalnych w obrębie samych zębów, np. zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Jeśli jesteś z okolic Rabki-Zdroju, Nowego Targu czy Zakopanego wybierz sprawdzony gabinet stomatologiczny Orto Smile.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz