Orto Smile
Halitoza – co to jest

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Co to jest i jak stomatolog może pomóc?

Z halitozą zmaga się wiele osób – schorzenie to ma różną postać. Może pojawiać się w wyniku określonych czynników, np. po przebudzeniu, lub utrzymywać się w ciągu dnia. Przyczyny halitozy są różne, a jej leczenie może wymagać konsultacji ze stomatologiem. Czym jest halitoza i jak sobie z nią poradzić?

Halitoza – co to za schorzenie?

Co to jest halitoza? Halitoza to dolegliwość charakteryzująca się brzydkim zapachem z ust, tzw. fetor ex ore. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają bakterie bytujące w jamie ustnej, które podczas rozkładania białka uwalniają substancje lotne o nieprzyjemnym zapachu.

Halitoza może mieć swoje przyczyny w różnych schorzeniach czy czynnikach związanych z prowadzonym stylem życia. Istnieje również tzw. halitofobia, w której pacjent wykazuje silny lęk przed nieprzyjemnym oddechem, jednak w rzeczywistości takie zjawisko nie występuje.

Od czego robi się halitoza? Halitoza – przyczyny i rodzaje

Ze względu na przyczyny można wyróżnić halitozę:

 • prawdziwą,
 • fizjologiczną.

Halitoza prawdziwa spowodowana jest realnymi dysfunkcjami w obrębie organizmu. W tym przypadku za brzydki zapach z ust może odpowiadać:

 • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, zaleganie resztek i gromadzenie się bakterii między zębami oraz na języku;
 • zbyt mała produkcja śliny, np. wskutek różnych zaburzeń i dysfunkcji ślinianek (ślina oczyszcza jamę ustną z bakterii, jej zbyt mała produkcja przyczynia się do większego nagromadzenia zarówno bakterii, jak i substancji lotnych, wytwarzanych przez patogeny);
 • kandydoza jamy ustnej;
 • stanów zapalnych gardła i zakażeń bakteryjnych;
 • paradontozy, stanów zapalnych dziąseł i innych schorzeń w obrębie jamy ustnej.

Oprócz tego występujący fetor ex ore może wynikać z innych chorób, toczących się w organizmie, m.in. nowotworów (szczególnie raka żołądka czy przełyku) czy ropnych zakażeń lokalizujących się w obrębie płuc.

Halitoza prawdziwa, czyli spowodowana realnymi czynnikami patologicznymi, zawsze wymaga leczenia choroby podstawowej u odpowiedniego specjalisty.

Innym rodzajem jest tzw. halitoza fizjologiczna, gdzie nieprzyjemny zapach z ust spowodowany jest naturalnymi czynnikami. Najczęściej jest to:

 • stan tuż po przebudzeniu – w trakcie snu gruczoły ślinowe pracują wolniej, stąd też po przebudzeniu często czuć suchość w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach, spowodowany zmniejszoną produkcją śliny;
 • spożycie niektórych produktów, np. czosnku, cebuli czy picie kawy;
 • stres – długotrwały stres przyczynia się do zmniejszenia produkcji śliny;
 • uczucie głodu – zbyt długa przerwa pomiędzy posiłkami również może spowodować brzydki zapach z ust ze względu na nadprodukcję śliny (nadmierna ilość śliny może z kolei prowadzić do delikatnej maceracji tkanek, co przyczynia się m.in. do brzydkiego zapachu z ust).

Halitoza fizjologiczna zwykle utrzymuje się przez krótki, określony czas. Dotyczy to również palaczy tytoniu, choć w przypadku osób, które regularnie palą papierosy, ten zapach może utrzymywać się przez cały czas. Halitoza może pojawiać się również u osób przyjmujących na stałe lub okresowo niektóre leki, wysuszające śluzówkę jamy ustnej.

Co robić, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach z ust?

Halitoza to dość powszechna dolegliwość. W przypadku fizjologicznej wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie, dietę, regularną higienę jamy ustnej oraz wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece, najczęściej w postaci sprayu lub tabletek do ssania.

Warto również wdrożyć nawyk żucia gumy, który pobudzi ślinianki do większej produkcji śliny. Ze względu na zdrowie i higienę jamy ustnej należy postawić na gumy bezcukrowe.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku halitozy prawdziwej. Wówczas schorzenie jest jednym z objawów poważniejszej choroby, która wymaga wizyty u specjalisty. W pierwszej kolejności warto udać się do stomatologa, który potwierdzi lub wykluczy konieczność leczenia dentystycznego. Jeśli pod kątem stomatologicznym wszystko będzie w porządku, dentysta zaleci wizytę u innych specjalistów.

Halitoza a wizyta u stomatologa. Dlaczego wymaga konsultacji?

Leczenie halitozy u stomatologa polega przede wszystkim na rozpoznaniu określonych przyczyn chorobotwórczych. Najczęściej jest to paradontoza lub stany zapalne dziąseł. Wówczas dentysta dobiera odpowiednie leczenie w kierunku choroby głównej.

Halitoza może ustąpić w trakcie leczenia lub tuż po jego zakończeniu. Jednak dopóki w obrębie jamy ustnej będą występować stany patologiczne, brzydki zapach nie zniknie.

Problem z halitozą może wynikać również z zaniedbania higieny jamy ustnej. Dodatkowo narażone są na to m.in. osoby noszące aparat ortodontyczny lub protezy. Trudnością może być dokładnie oczyszczenie miejsc trudno dostępnych, gdzie z łatwością będą gromadzić się bakterie.

Konsultacja u stomatologa pomoże ocenić ogólną higienę jamy ustnej. Oprócz tego specjalista wykona higienizację zębów i oczyści je z zalegających resztek i kamienia nazębnego, a także udzieli wskazówek co do właściwej higieny zębów.

Leczenie halitozy i brzydkiego zapachu z ust – Zakopane, Nowy Targ

Wiele osób zastanawia się, czy halitozę da się wyleczyć? Tak, ale do leczenia halitozy warto wybrać gabinet, w którym spotkasz profesjonalnych stomatologów z innowacyjnym i indywidualnym podejściem do pacjenta. W Orto Smile stawiamy potrzeby pacjentów na pierwszym miejscu i każdy przypadek analizujemy personalnie, dobierając najlepsze metody leczenia oraz udzielając kompleksowych wskazówek co do dalszej profilaktyki. Wybierz dobrze i zadbaj o swoje zdrowie i komfort!

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz