Orto Smile
Czym są ubytki w zębach

Czym są ubytki w zębach?

Ubytki w zębach to, innymi słowy, zmiany próchnicowe. Ogromny wpływ na powstawanie próchnicy zębów ma styl życia, który prowadzimy.

Ubytki w zębach są przypadłością, która wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego w tym usunięcia uszkodzonej struktury zęba, dobudowy zniszczenia, a w efekcie powstrzymania uporczywego bólu. Jak uzupełnić ubytki w zębach? Co to są ubytki w zębach? Sposoby na ubytki w zębach? Aparat ortodontyczny a ubytki w zębach? Czy ubytek to próchnica? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz, czytając poniższy artykuł.

Co to są ubytki w zębach?

Ubytki w zębach to inne określenie próchnicy zębów. Ubytki w zębach cechują się charakterystycznym wyglądem – mają postać zagłębień o owalnym kształcie z widoczną żółtą bądź brązową zębiną. Najczęściej powstają na granicy korony oraz korzenia chorego zęba.

Przyczyny ubytków w zębach

Od czego są ubytki w zębach? Ubytki w zębach przy dziąsłach tzw. ubytki klinowe, ubytki w zębach przednich mogą być bardzo często przyczyną nieprawidłowej techniki mycia zębów, a także uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo za przyczynę powstawania ubytków w zębach uznać można różnego rodzaju czynniki chemiczne, powodujące rozpuszczenie twardej tkanki zęba oraz czynniki automatyczne występujące w przypadku gdy w obrębia szyjki zęba cement korzeniowy, oraz szkliwo zębowe jest cienkie.

Małe ubytki w zębach a duże ubytki w zębach - jakie są różnice?

Czy ubytek w zębie boli? Duże ubytki w zębach przysparzają wielu problemów, ponieważ są powodem uczucia dyskomfortu oraz bólu. Natomiast małe ubytki w zębach często są niezauważalne i wykrywane przez dentystę w trakcie regularnych wizyt profilaktycznych.

Podstawową różnicą występującą pomiędzy małymi a dużymi ubytkami w zębach jest stosowana metoda leczenia. W przypadku dużych ubytków niezbędne jest założenie specjalnego wypełnienia. Natomiast próchnicę we wczesnym stadium, czyli małe ubytki w zębach przybierające postać niewielkiej plamki są leczone przez stomatologa poprzez oczyszczenie zęba, a następnie nałożenie fluoru w postaci żelu bądź specjalnego lakieru.   Procedurę tę powtarza się kilka razy.

Ubytki w zębach u dzieci

Ubytki w zębach mlecznych to choroba próchnicowa, która często dotyka najmłodszych pacjentów. Mleczaki pojawiają się w jamie ustnej u każdego dziecka i są pierwszymi powstającymi zębami. Na ogół wyrzynają się około 6 miesiąca życia maleństwa. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż ich codzienna pielęgnacja powinna wyglądać dokładnie tak jak w przypadku zębów stałych. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta jeżeli u małego dziecka zaczną pojawiać się ubytki w zębach mlecznych bądź próchnica, bakterie, które zaatakowały mleczaki przeniosą się także na zęby stałe.

Ubytki w zębach u 2 latka? Co robić? Jeśli u naszego dziecka zauważymy psujące się zęby, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, aby podjąć odpowiednie leczenie. Aktualnie istnieje wiele sposobów pozwalających na skuteczną walkę z ubytkami w zębach, a tym samym z tworzącą się próchnicą. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z próchnicą u dzieci jest plombowanie, czyli zabieg polegający na precyzyjnym wypełnieniu ubytku przez specjalistę.

Jak wyleczyć ubytki w zębach?

Ubytki w zębach u dzieci, jak i u osób dorosłych powinny być leczone jak najszybciej, ponieważ mogą doprowadzić do nieprzyjemnych zmian w obrębie jamy ustnej, a także do uporczywego bólu, który niekiedy spędza sen z powiek.

Ubytki w zębach leczenie – procedura leczenia ubytków w zębach jest niezwykle prostą metodą, którą stosuje się w każdym gabinecie dentystycznym. Jak uzupełnić ubytki zębów? Najczęściej zabieg leczenia ubytku w zębie polega na założeniu specjalnego wypełnienia, czyli tzw. plomby. Procedura zabiegowa rozpoczyna się od wywiercenia dziury w chorym zębie, następnie stomatolog usuwa tkanki wewnątrz ubytku, które zostały dotknięte próchnicą oraz oczyszcza je. Na samym końcu zabiegu wypełnia powstałą przestrzeń specjalnym materiałem wzmacniającym strukturę zęba.

Jak zapobiegać ubytkom w zębach?

Aby zapobiec ubytkom w zębach, należy przede wszystkim myć zęby dwa razy dziennie oraz czyścić je specjalną nicią chirurgiczną, która w skuteczny sposób usuwa pozostałości po jedzeniu z jamy ustnej oraz narastającą płytkę nazębną. Dodatkowo niezwykle ważne jest, aby używać specjalnych produktów dentystycznych (np. pasty oraz płynów do płukania jamy ustnej zawierających w swoim składzie fluor). Bardzo ważnym aspektem są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz wykonywanie podstawowych zabiegów zabezpieczających zęby przed próchnicą takich jak fluoryzacją lub lakowanie, a także przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety, w tym ograniczenie słodkich pokarmów oraz napojów, które osłabiają szkliwo zębów oraz sprzyjają powstawaniu próchnicy.

Ile kosztuje leczenie dziury w zębie?

Duże ubytki w zębach leczenie – czy cena leczenia ubytków w zębach jest zależna od rozległości ubytku? Wypełnienie zęba plombą to koszt od 120 zł wzwyż. Cena leczenia zależna jest przede wszystkim od rozległości powstałej zmiany oraz od rodzaju materiałów, które zostaną zastosowanie podczas wizyty u stomatologa.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz