Orto Smile
choroba smartfonowa

Czy uda nam się uchronić dzieci przed „chorobą smartfonową”?

Smartfon zmienił życie nas wszystkich. Jest bezsprzecznie narzędziem poznawania świata, nauki, rozrywki czy pracy.

Czy dziecko powinno korzystać z telefonu?

Łączność ze światem i ludźmi staje się aktualnie czymś niezbędnym. Nie wolno nam jednak zapomnieć, wypierać tego, iż czyni wiele szkód w sferze zdrowia. Jest to urządzenie, którego niewłaściwe używanie może być niebezpieczne. Chciałabym szczególnie uczulić rodziców na ten aspekt, ponieważ zajmuje mnie widzenie rozwoju u rosnącego dziecka jako ogromnego potencjału, którego nie wolno zaniedbać, gdyż ten występuje tylko raz w życiu, kiedy mały człowiek się kształtuje. Mając wiedzę i możliwość wpływu w tym okresie życia można zapobiec wielu tworzącym się nieprawidłowością.

Jakie choroby powoduje telefon?

Dziecko wpatrzone w ekran telefonu ma głowę razem z barkami pochyloną, wysuniętą do przodu, plecy są zgarbione, a lędźwie spłaszczone. Uwięziona w ten sposób klatka piersiowa i przepona w tej pozycji nie pracują dobrze i oddech i cały proces oddychania zostaje zaburzony na długie minuty, godziny. W opisanej pozycji w górnej części ciała występuje zwiększenie napięcia mięśni karku i odruchowe zaciśnięcie oraz wycofanie żuchwy. Korzystanie ze smartfona w nadmiarze jest zjawiskiem tak powszechnym, że mało kto zwraca już uwagę na dziecko, czy dorosłego „zapatrzonego” w swojego smartfona jakby to była czynność zupełnie naturalna, a wręcz konieczna (Zgroza!).

Niekontrolowana ilość „pracy” z tym narzędziem powoduje wzrost koncentracji, a to powoduje wzmożenie napięcia okolicy karku i głowy. W okolicy pomiędzy odcinkami szyjnym a piersiowym kręgosłupa powstaje „garb”, który niestety z czasem się utrwali.
To zjawisko, jego powszechność, jego narastanie, to problem. Nadużywanie tego urządzenia przez dzieci przyczynia się do powstawania również wad zgryzu. Nieprawidłowa funkcja (postura, oddychanie, nieprawidłowa praca mięśni w obrębie trzewioczaszki, obręczy barkowej) tworzy nieprawidłowe struktury (cały układ kostny, w tym kości trzewioczaszki, zgryz, idąc dalej „rysy twarzy”).

Jak ochronić swoje dziecko przed uzależnieniem od telefonu?

Mamy na to wpływ, włączając uważność, stosując ograniczenia uświadamiające rodziców, współpracując z nimi. Uświadamiając nauczycieli w szkołach i przedszkolach, współpracując z logopedami, fizjoterapeutami, psychoterapeutami.
Wszyscy wymienieni przeze mnie są BLISKO w czasie kiedy dziecko rośnie.

Róbmy wszystko, by dzieci rosły nam „ładnie”. Razem możemy więcej.

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz