Orto Smile
Czym są licówki i jak się je zakłada

Czym są licówki i jak się je zakłada?

Licówki to wyrób protetyczny w postaci „płatków” mocowanych na zębach pacjenta. Licówki wykonane są z różnych materiałów i dopasowywane indywidualnie pod każde uzębienie. To rozwiązanie pozwalające pozbyć się uporczywych przebarwień na zębach i mniejszych defektów. Zapewnia piękny uśmiech na długie lata. Zobacz, czym są licówki i jak je założyć!

Z tego artykułu dowiesz się m. in.:

 • Ile kosztują licówki na zęby?
 • Jak długo utrzymują się licówki na zębach?
 • Czy zęby pod licówkami się psują?
 • Na ile zębów zakłada się licówki?
 • Czy warto założyć licówki na zęby?
 • Co ile wymienia się licówki?
 • Czego nie robić po założeniu licówek?
 • Jak długo bolą zęby po założeniu licówek?
 • Kiedy nie można zrobić licówek?

Licówki – co to?

Licówki to pewnego rodzaju nakładki, które przykleja się do przedniej części naturalnych zębów za pomocą odpowiednich preparatów. Idealnie odwzorowują zęby pacjenta – przed ich wykonaniem stomatolog pobiera odcisk zgryzu.

Jak długo utrzymują się licówki? Czy są na stałe?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów licówek, różniących się materiałem, z którego zostały wykonane. To z kolei wpływa m.in. na ich trwałość oraz odcień. Licówki zakładane są na stałe – to inwestycja na całe życie!

Kiedy zakładać licówki? Zalecenia i przeciwwskazania

Licówki to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z przebarwieniami zębów lub innymi nieestetycznymi defektami, np. diastemą czy ukruszonym lub złamanym zębem.

Licówki mogą być pomocne również w korygowaniu wizualnym niewielkich wad zgryzu lub poprawie kształtu zęba (wydłużenie, zwężenie, poszerzenie). Istnieją jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z tej usługi nie jest wskazane.

Przeciwwskazania do założenia licówek to:

 • bruksizm,
 • znaczące wady zgryzu,
 • nawykowe obgryzanie paznokci,
 • choroby jamy ustnej,
 • zaniedbywanie higieny jamy ustnej.

Licówki na krzywe zęby

Licówki nadają zębom idealny, choć nadal naturalny kształt. Tym samym są kuszącą opcją dla osób zmagających się z wadami zgryzu. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku istnieje możliwość założenia licówek – o tym, czy dana wada kwalifikuje się do zabiegu, decyduje stomatolog. Przy niewielkich wadach założenie licówek zazwyczaj jest możliwe pod warunkiem, że pacjent ma zdrowe i wyleczone zęby.

Licówka kompozytowa na martwego zęba

Jednym z głównych warunków założenia licówek są wyleczone zęby, pozbawione ubytków, zmian próchnicowych i innych oznak chorobowych. Czy w takim razie można założyć licówkę na martwego zęba? Tak!

Martwy ząb zwykle jednocześnie jest przebarwiony. Z drugiej strony ze względu na jego stan fizjologiczny większość zabiegów stomatologicznych nie jest na tyle skuteczna, aby móc wybielić go w zadowalający sposób.

Wówczas ratunkiem jest skorzystanie z założenia licówek, które wizualnie poprawią wygląd zęba. Jest to w pełni bezpieczne, gdyż taki ząb nie jest obarczony chorobą – jego tkanki obumarły.

Na ile zębów zakłada się licówki?

Odpowiedź brzmi: Na tyle, na ile potrzeba. Licówki mogą być założone zarówno na pojedyncze zęby, jak i na wszystkie. Wybór zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Licówki – jakie są rodzaje?

Najpopularniejsze licówki wykonane są z porcelany lub materiałów kompozytowych. Oprócz nich na rynku dostępne są także ceramiczne i akrylowe.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe to jeden z najczęstszych wyborów. Wykonane są z różnych materiałów o odmiennych właściwościach, które wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu takie nakładki są bardziej „wszechstronne”.

Te właściwości to m.in. trwałość, twardość, elastyczność. Warto jednak pamiętać, że licówki kompozytowe są mniej trwałe (należy wymieniać je co kilka lat, średnio 2-5) i bardziej podatne na osad czy przebarwienia.

Licówki porcelanowe

To również częsty wybór. Licówki wykonane z masy porcelanowej są bardzo trwałe i odporne na czynniki fizyczne, takie jak przebarwienia. Licówki porcelanowe wymienia się średnio po ok. 5-10 latach.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne powstają na bazie ceramiki skaleniowej. Są trwałe, twarde oraz odporne na urazy mechaniczne i przebarwienia. To nakładki, przy których bardzo łatwo uzyskać efekt naturalnych zębów.

Licówki akrylowe

Płytki wykonane z tego materiału (akryl) stosowane są jako tymczasowe licówki na zęby, gdyż akryl jest materiałem o średniej trwałości. Założenie licówek tymczasowych zwykle stosuje się u pacjentów, którzy czekają na uzupełnienie nakładkami stałymi, np. porcelanowymi.

Zakładanie licówek – jak przebiega zabieg?

Proces zakładania licówek przebiega w kilku etapach.

 1. Wywiad dentystyczny – stomatolog sprawdza potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz dokonuje przeglądu uzębienia. Jeśli zęby i dziąsła są zdrowe, to wówczas można przejść do pobrania wycisku, czyli odcisku uzębienia.
 2. Etap przygotowania – protetyk przygotowuje licówki zgodnie z pobranym wyciskiem, na materiałach wybranych przez pacjenta. Przed przystąpieniem do założenia licówek stomatolog przygotowuje odpowiednio zęby. W tym celu wykonuje piaskowanie i – jeśli to konieczne – szlifowanie.
 3. Zakładanie licówek – płatki przykleja się za pomocą odpowiednich preparatów. Przed ostatecznym złożeniem stomatolog sprawdza, czy licówki są dopasowane pod kątem kształtu i koloru. Następnie wygładza i zakłada licówki.

Warto pamiętać, że założenie licówek nie zwalnia z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej pod kątem przebarwień. Aby zachować licówki w jak najlepszym stanie, należy pamiętać o regularnym myciu zębów. Można również korzystać z płukanek czy płynów do jamy ustnej.

Czy zakładanie licówek boli?

Sam proces zakładania licówek nie boli, choć dyskomfort może pojawić się podczas ich szlifowania. Wówczas stomatolog proponuje znieczulenie. Może jednak pojawić się ból zębów po założeniu licówek w postaci dyskomfortu.

Wynika to ze zwiększonej wrażliwości na ciepło i zimno, dlatego pacjent może mieć nieprzyjemne odczucie do ok. 24 godzin od założenia licówek. Warto wówczas unikać gorących lub zimnych napoi oraz stosować preparaty łagodzące nadwrażliwość.

Czy licówki można wybielać?

Licówek nie można wybielać, gdyż stosowanie ogólnodostępnych sposobów może zniszczyć materiał, z którego są przygotowane. Nie da się również wpłynąć na odcień licówki.

Jeśli natomiast w czasie użytkowania, np. po 3 latach, pojawiają się przebarwienia, to wówczas warto umówić się do dentysty, który skorzysta z bezpiecznych metod pozwalających usunąć przebarwienia.

Ile kosztują licówki na zęby? Ceny licówek w Polsce

Ceny licówek są bardzo różnorodne – wszystko zależy do konkretnego rodzaju. Najtańszą, stałą opcją są płatki kompozytowe - cena jednej licówki zaczyna się od 400 złotych.

Koszt jednej licówki ceramicznej zaczyna się od ok. 800-1000 złotych, a porcelanowej – od 1200 złotych. Ceny są jednak kwestią indywidualną każdego gabinetu i różnią się w zależności od lokalizacji.

Licówki Rabka, Nowy Targ i Zakopane – gdzie najlepiej zrobić?

Wykonując licówki w Orto Smile, masz pewność, że nad całym procesem czuwają specjaliści. Licówki są zawsze wykonane z wysokiej jakości materiałów, dopasowane kształtem i kolorem do uzębienia pacjenta. Podstawą jest wcześniejszy wywiad ze stomatologiem oraz ocena uzębienia.

Licówki wymagają oszlifowania zębów, a więc są decyzją na całe życie. Jednocześnie zapewniają piękny i estetyczny uśmiech, bez nierówności i przebarwień!

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz