

kadrę specjalistów
Licówki to wyrób protetyczny w postaci „płatków” mocowanych na zębach pacjenta. Licówki wykonane są z różnych materiałów i dopasowywane indywidualnie pod każde uzębienie. To rozwiązanie pozwalające pozbyć się uporczywych przebarwień na zębach i mniejszych defektów. Zapewnia piękny uśmiech na długie lata. Zobacz, czym są licówki i jak je założyć!
Licówki to pewnego rodzaju nakładki, które przykleja się do przedniej części naturalnych zębów za pomocą odpowiednich preparatów. Idealnie odwzorowują zęby pacjenta – przed ich wykonaniem stomatolog pobiera odcisk zgryzu.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów licówek, różniących się materiałem, z którego zostały wykonane. To z kolei wpływa m.in. na ich trwałość oraz odcień. Licówki zakładane są na stałe – to inwestycja na całe życie!
Licówki to dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z przebarwieniami zębów lub innymi nieestetycznymi defektami, np. diastemą czy ukruszonym lub złamanym zębem.
Licówki mogą być pomocne również w korygowaniu wizualnym niewielkich wad zgryzu lub poprawie kształtu zęba (wydłużenie, zwężenie, poszerzenie). Istnieją jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z tej usługi nie jest wskazane.
Przeciwwskazania do założenia licówek to:
Licówki nadają zębom idealny, choć nadal naturalny kształt. Tym samym są kuszącą opcją dla osób zmagających się z wadami zgryzu. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku istnieje możliwość założenia licówek – o tym, czy dana wada kwalifikuje się do zabiegu, decyduje stomatolog. Przy niewielkich wadach założenie licówek zazwyczaj jest możliwe pod warunkiem, że pacjent ma zdrowe i wyleczone zęby.
Jednym z głównych warunków założenia licówek są wyleczone zęby, pozbawione ubytków, zmian próchnicowych i innych oznak chorobowych. Czy w takim razie można założyć licówkę na martwego zęba? Tak!
Martwy ząb zwykle jednocześnie jest przebarwiony. Z drugiej strony ze względu na jego stan fizjologiczny większość zabiegów stomatologicznych nie jest na tyle skuteczna, aby móc wybielić go w zadowalający sposób.
Wówczas ratunkiem jest skorzystanie z założenia licówek, które wizualnie poprawią wygląd zęba. Jest to w pełni bezpieczne, gdyż taki ząb nie jest obarczony chorobą – jego tkanki obumarły.
Odpowiedź brzmi: Na tyle, na ile potrzeba. Licówki mogą być założone zarówno na pojedyncze zęby, jak i na wszystkie. Wybór zależy od potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Najpopularniejsze licówki wykonane są z porcelany lub materiałów kompozytowych. Oprócz nich na rynku dostępne są także ceramiczne i akrylowe.
Licówki kompozytowe to jeden z najczęstszych wyborów. Wykonane są z różnych materiałów o odmiennych właściwościach, które wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu takie nakładki są bardziej „wszechstronne”.
Te właściwości to m.in. trwałość, twardość, elastyczność. Warto jednak pamiętać, że licówki kompozytowe są mniej trwałe (należy wymieniać je co kilka lat, średnio 2-5) i bardziej podatne na osad czy przebarwienia.
To również częsty wybór. Licówki wykonane z masy porcelanowej są bardzo trwałe i odporne na czynniki fizyczne, takie jak przebarwienia. Licówki porcelanowe wymienia się średnio po ok. 5-10 latach.
Licówki ceramiczne powstają na bazie ceramiki skaleniowej. Są trwałe, twarde oraz odporne na urazy mechaniczne i przebarwienia. To nakładki, przy których bardzo łatwo uzyskać efekt naturalnych zębów.
Płytki wykonane z tego materiału (akryl) stosowane są jako tymczasowe licówki na zęby, gdyż akryl jest materiałem o średniej trwałości. Założenie licówek tymczasowych zwykle stosuje się u pacjentów, którzy czekają na uzupełnienie nakładkami stałymi, np. porcelanowymi.
Proces zakładania licówek przebiega w kilku etapach.
Warto pamiętać, że założenie licówek nie zwalnia z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej pod kątem przebarwień. Aby zachować licówki w jak najlepszym stanie, należy pamiętać o regularnym myciu zębów. Można również korzystać z płukanek czy płynów do jamy ustnej.
Sam proces zakładania licówek nie boli, choć dyskomfort może pojawić się podczas ich szlifowania. Wówczas stomatolog proponuje znieczulenie. Może jednak pojawić się ból zębów po założeniu licówek w postaci dyskomfortu.
Wynika to ze zwiększonej wrażliwości na ciepło i zimno, dlatego pacjent może mieć nieprzyjemne odczucie do ok. 24 godzin od założenia licówek. Warto wówczas unikać gorących lub zimnych napoi oraz stosować preparaty łagodzące nadwrażliwość.
Licówek nie można wybielać, gdyż stosowanie ogólnodostępnych sposobów może zniszczyć materiał, z którego są przygotowane. Nie da się również wpłynąć na odcień licówki.
Jeśli natomiast w czasie użytkowania, np. po 3 latach, pojawiają się przebarwienia, to wówczas warto umówić się do dentysty, który skorzysta z bezpiecznych metod pozwalających usunąć przebarwienia.
Ceny licówek są bardzo różnorodne – wszystko zależy do konkretnego rodzaju. Najtańszą, stałą opcją są płatki kompozytowe - cena jednej licówki zaczyna się od 400 złotych.
Koszt jednej licówki ceramicznej zaczyna się od ok. 800-1000 złotych, a porcelanowej – od 1200 złotych. Ceny są jednak kwestią indywidualną każdego gabinetu i różnią się w zależności od lokalizacji.
Wykonując licówki w Orto Smile, masz pewność, że nad całym procesem czuwają specjaliści. Licówki są zawsze wykonane z wysokiej jakości materiałów, dopasowane kształtem i kolorem do uzębienia pacjenta. Podstawą jest wcześniejszy wywiad ze stomatologiem oraz ocena uzębienia.
Licówki wymagają oszlifowania zębów, a więc są decyzją na całe życie. Jednocześnie zapewniają piękny i estetyczny uśmiech, bez nierówności i przebarwień!
Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów. Sprawdź nas: