Orto Smile
pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u dentysty.

Dbanie o zęby od najmłodszych lat jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój aparatu mowy. Dlatego też rodzice w znacznym stopniu powinni poświęcić uwagę mlecznym zębom u swojej pociechy, aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związanych z uzębieniem swojego dziecka. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem? W jakim wieku pierwsza wizyta u dentysty? Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Od jakiego wieku do dentysty z dzieckiem? Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy? Pierwsza wizyta u dentysty dziecka powinna odbyć się w przypadku, gdy u niemowlaka pojawi się pierwszy ząb. Pierwsza wizyta u dentysty wiek – dziecko podczas pierwszej wizyty zazwyczaj jest pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia. Dla wielu z nas mogłoby wydawać się to zbyt wcześnie, ponieważ są to pierwsze wyrzynające się zęby mleczne, jednakże zarówno o nie, jak i o zęby stałe należy dbać i leczyć w ten sam sposób.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym to duże wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka. Dlatego też przed wizytą rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu czym zajmuje się lekarz stomatolog, jak ważna jest profilaktyka oraz dlaczego należy regularnie uczęszczać do gabinetu dentysty. Warto również od samego początku uczyć dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej, tak aby mycie i dbanie o zęby stało się jego nawykiem i dobrą zabawą. Dzięki tym wskazówkom pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem stanie się przyjemnością, a nie okropnym obowiązkiem.

Jak przebiega pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty zazwyczaj rozpoczyna się rozmową z rodzicami oraz pokazaniem dziecku gabinetu stomatologicznego, w celu zdobycia jego zaufania. W trakcie konsultacji stomatolog zbiera niezbędne informacje medyczne dotyczące malucha, a także pyta mamę o przebieg ciąży oraz sam poród. Specjalista podczas pierwszej wizyty tłumaczy również jak zadbać o prawidłowy stan uzębienia dziecka, jakiej szczoteczki i pasty należy używać, jak czyścić zęby oraz jakie produkty spożywcze dziecko powinno jeść, a jakich w szczególności unikać.

Ile trwa wizyta dziecka u dentysty?

Badanie jamy ustnej dziecka trwa zaledwie kilka minut. Dlatego też powinno być przeprowadzone w sposób jak najbardziej delikatny i przyjemny. Podczas badania lekarz dentysta sprawdza język, policzki, podniebienie, wargi, wały dziąsłowe, wędzidełko oraz pierwsze ząbki malucha. Dodatkowo oceniając uzębienie, sprawdza czy u dziecka nie występują wady rozwojowe zgryzu. W zależności od stanu uzębienia malucha specjalista kończy wizytę lub zleca dodatkowe zabiegi higienizacyjne.

Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty zawsze powinna być zakończona wyznaczeniem kolejnego terminu kontrolnego. Przy uzębieniu mlecznym wizyty kontrolnie powinny odbywać się co około 4 miesiące, natomiast jeśli istnieją wskazania, specjalista może umówić wizytę we wcześniejszym terminie.

Pierwsza wizyta u dentysty po latach może okazać się znacznie trudniejsza i być przykrzejszym doświadczeniem niż w przypadku, gdy dziecko jest młodsze i może w bezstresowej atmosferze zobaczyć gabinet oraz dowiedzieć się jak wygląda leczenie dentystyczne. Dlatego też warto zabrać swoją pociechę do stomatologa od razu i nie zwlekać z wizytą, aż do momentu, gdy pojawi się poważny problem.

Zalety wczesnej wizyty u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty dzieci we wczesnym wieku przynosi wiele zalet. Jej celem jest przede wszystkim rozmowa oraz oswojenie malucha z gabinetem dentystycznym. Wczesna wizyta u dentysty pozwala na wykrycie różnego rodzaju problemów z uzębieniem takich jak np. wady zgryzu, choroby jamy ustnej (stany zapalne dziąseł), nieprawidłowości w rozwoju uzębienia oraz podatność dziecka na rozwój próchnicy. Dodatkowo wykrycie problemów we wczesnym etapie pozwala na wykonanie mniej inwazyjnych zabiegów oraz na brak traumatycznych przeżyć. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty odbędzie się w odpowiednim czasie, znacznie łatwiej jest zapobiec wszelkim nieprawidłowościom stanu uzębienia oraz wpłynąć na prawidłowy rozwój aparatu mowy.

Jakiego dentystę dla dziecka wybrać?

Bardzo często mówi się, iż najlepszy lekarz to ten z powołania. Dobry dentysta powinien traktować swoją pracę jak pasję, być otwartym na potrzeby pacjentów, do każdego z nich podchodzić w sposób indywidualny i kompleksowy. Dodatkowo w swoim gabinecie powinien tworzyć przyjazną atmosferę, tak aby dziecko podczas konsultacji czuło się bezpiecznie i swobodnie. Warto zaznaczyć, iż dobry dentysta to osoba, która stale poszerza swoje kompetencje oraz zdobywa cenne doświadczenie.

O czym pamiętać przed wizytą?

W przypadku gdy zbliża się pierwsza wizyta u dentysty, dziecko powinno być zdrowe i odpowiednio przygotowane. Warto zadbać o to, by maluch był wypoczęty – najlepiej, aby pierwsza wizyta odbywała się do południa. Dodatkowo na wizytę adaptacyjną należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną, listę leków oraz środków używanych podczas wyrzynania zębów. Dobrym pomysłem, pozwalającym na zapewnienie dziecku komfortowej atmosfery jest zabranie ze sobą ulubionej zabawki.

 

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz