Orto Smile
badanie CBCT zęba

Na czym polega tomografia CBCT zęba?

CBTC (z ang. Cone Beam Computed Tomography), czyli tomografia wiązki stożkowej to nowoczesne badanie wykonywane nie tylko w diagnostyce stomatologicznej, ale również w ortopedii, laryngologii oraz w różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych w obrębie trzewioczaszki.

Badanie CBTC zrewolucjonizowało współczesną stomatologię, ułatwiające zaplanowanie odpowiedniego leczenia, a także wspomagając precyzyjne znalezienie wystąpienia przyczyny bólu zęba. Badanie CBCT co to? Tomografia 3D zębów – cena? Czym jest badanie CBCT szczęki i żuchwy? Kto wykonuje zdjęcie zęba 3D? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest tomografia CBCT zęba?

CBDC, innymi słowy, tomografia stożkowa lub stomatologiczna tomografia wolumetryczna to badanie umożliwiające precyzyjne trójwymiarowe obrazowanie struktur w obrębie szczęki oraz jej okolic. CBCT zęba to zdjęcie 3D zębów charakteryzujące się wysoką skutecznością oraz możliwością dostarczania informacji na temat tkanek twardych w pełni nieinwazyjny sposób. Dodatkowo w wyniku badania CBTC szczęki i żuchwy otrzymujemy obraz 3D zarówno struktur zębowych, jak i kości w okolicy czaszkowo-twarzowej, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie dokładnych działań w trakcie leczenia endodontycznego, protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego.

Tomografia 3D zębów umożliwia:

 • kompleksową ocenę stopnia zaawansowania próchnicy,
 • zdiagnozowanie występujących wad zgryzu,
 • zdiagnozowanie ubytków kostnych występujących w szczęce i żuchwie,
 • wykrycie chorób przyzębia,
 • zweryfikowanie okołowierzchołkowych zmian zapalnych.

Wskazania do badania CBCT zęba

Istnieje szereg wskazań do wykonania zdjęcia CBCT zęba. Badanie swoje zastosowanie znajduje w wielu dziedzinach współczesnej stomatologii. Zdjęcie CBCT zęba pozwala między innymi na ocenę stanu zębów przed rozpoczęciem tzw. leczenia endodontycznego, potocznie nazywanego leczeniem kanałowym, a także w przypadku występowania próchnicy oraz różnego rodzaju chorób przyzębia. Warto zaznaczyć, iż wskazania do wykonania zdjęcia w wymiarze trójwymiarowym mają bardzo szerokie spektrum. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wskazania, w przypadku których wykonywana jest tomografia zęba.

Tomografia zębów CBCT – wskazania:

 • powikłania występujące po chorobach uszu i zatok,
 • zaburzenia słuchu,
 • stany zapalne zatok,
 • choroby oraz różnego rodzaju zaburzenia stomatologiczne,
 • występowanie wad zgryzu oraz twarzoczaszki,
 • choroba próchnicowa,
 • schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego,
 • choroby przyzębia oraz ubytki kostne powstające w szczęce lub żuchwie,
 • zaburzenia słuchu,
 • diagnostyka zębów zatrzymanych, dodatkowych oraz nadliczbowych,
 • ocena budowy jamy nosowej, ucha środkowego oraz zatok,
 • leczenie i diagnostyka nowotworowa twarzy oraz szyi,
 • ocena struktury zęba przed zabiegami implantologicznymi.

Tomografia zębów wykorzystywana jest również w przypadku gdy po przeprowadzeniu badania RTG nie uzyskamy najistotniejszych informacji, które pozwolą specjaliście postawić diagnozę, a następnie zaplanować kompleksowe leczenie stomatologiczne.

Tomografia 3d zęba - przygotowanie do badania

Tomografia CBCT jest badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Bezpośrednio przed rozpoczęciem procedury należy założyć specjalny ołowiany fartuch ochronny, zapobiegający przyjęciu przez pacjenta zbyt dużej ilości dawki promieniowania oraz zdjąć wszystkie elementy, w których mogą znajdować się metalowe części – powstały obraz mógłby być nieprzejrzysty, a struktury, które zostały poddane prześwietleniu mogłyby być zakryte. Do takich elementów zaliczamy: okulary, biżuterię, ruchome protezy oraz aparat ortodontyczny.

Dzięki najnowocześniejszym sprzętom służącym do wykonania tomografii stożkowej oraz jego zaawansowanym algorytmom obliczeniowym możliwe jest korygowanie zniekształceń, które wynikają z obecności nieusuwalnych obiektów wykonanych z metalu. Do takich elementów zaliczamy: korony, implanty zębowe oraz amalgamatowe wypełnienia.

CBCT zęba - przebieg badania/ Przebieg tomografii stożkowej zęba

Tomografia 3D zęba wykonywana jest w pozycji stojącej lub siedzącej. Bezpośrednio przed rozpoczęciem badania pacjent proszony jest o założenie specjalnego fartucha ołowianego. Następnie pacjent ustawia się w odpowiedniej pozycji i pozostaje na kilkanaście sekund nieruchomo. W tym czasie urządzenie medyczne (tomograf stożkowy) emitujące promieniowanie wykonuje obroty. Po zakończeniu badania wynik przesyłany jest do komputera, szczegółowo analizowany, a następnie specjalista interpretuje uzyskany wynik oraz przekazuje pacjentowi dalsze zalecenia co do leczenia.

Przeciwwskazania do badania CBCT zęba

Pomimo tego, że tomografia szczęki jest badaniem relatywnie bezpiecznym i nieinwazyjnym, jak w przypadku każdej procedury istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Badanie CBCT zęba nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży oraz u pacjentek, u których mogą istnieć jakiekolwiek podejrzenia ciąży. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż promieniowanie rentgenowskie wykorzystywane w badaniu może powodować ewentualne zagrożenia dla płodu. Jednakże i w tym przypadku istnieją pewne wyjątki. Mianowice w przypadku gdy korzyści wynikające z badania (np. zagrożenie dla życia matki dziecka) przewyższają niekorzystny wpływ na płód, lekarz może zlecić pacjentce wykonanie tomografii 3D zęba.

Jak często wykonuje się zdjęcia CBCT zęba?

Tomografia 3D zębów wykonywana zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Jej częstotliwość zależy między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także występujących objawów w obrębie twarzoczaszki, które zostały zaobserwowane przez stomatologa w trakcie wizyty dentystycznej.

Kiedy wykonać badanie CBCT zębów a kiedy pantomogram?

Aktualnie diagnostyka obrazowa jest nieodzowną częścią leczenia dentystycznego. Odpowiednia diagnostyka nie tylko pozwala wykryć różnego rodzaju choroby w obrębie jamy ustnej, ale również wspomaga działania specjalisty takie jak planowanie leczenia oraz kompleksowa diagnostyka stomatologiczna.

CBCT a pantomogram – co wybrać? Pantomogram to panoramiczne zdjęcie rentgenowskie wykonywane za pomocą specjalnego aparatu, pozwalające na uzyskanie jednowymiarowego obrazu wszystkich zębów. Pantomogram jest badaniem podstawowym, natomiast tomografia trójwymiarowa pozwala na kompleksowe sprawdzenie każdej badanej płaszczyzny. Dlatego też badanie CBCT zębów zazwyczaj stosuje się w przypadku gdy zdjęcie otrzymane z RTG jest niewystarczające.

Zalety i wady CBCT zębów

Popularność stomatologicznej tomografii stożkowej ciągle wzrasta. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tomografia 3D jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Dodatkowo aktualnie jest najbezpieczniejszym badaniem radiologicznym wykonywanym we współczesnej stomatologii. Co więcej, badanie daje możliwość postawienia kompleksowej diagnozy oraz zaplanowania, a następnie wdrożenia odpowiedniego leczenia. Niebywałą zaletą CBCT zębów jest również wysokie bezpieczeństwo, ponieważ nowoczesne urządzenie przeznaczone do badania emitują mniejszą dawkę promieniowania rentgenowskiego niż podczas wykonywania klasycznej tomografii komputerowej. Kolejną zaletą tomografii stożkowej jest czas trwania badania, który zazwyczaj wynosi mniej niż 1 minutę.

A jakie są wady tomografii stożkowej? Tomografia zęba cena – w zależności od badanych struktur tomografia stożkowa jest badaniem, które nie należy do najtańszych. Koszty zdjęcia mogą wynosić nawet 500 zł. Dodatkowo dostępność tej nowoczesnej techniki jest mocno ograniczona, przez co najczęściej badanie wykonuje się w gabinetach prywatnych. Do wad CBCT zęba możemy również zaliczyć zakłócenia występujące w trakcie badania oraz zwiększoną ilość promieniowania rozproszonego.

Ile kosztuje CBCT zęba? Cena tomografii zęba w 3D

Tomografia zębów cena? Wiele osób zastanawia się jakie koszty należy ponieść, wykonując badanie CBCT szczęki. Należy pamiętać, iż cena zależy między innymi od zakresu wykonywanego badania. Dodatkowo, jeżeli chodzi CBCT zęba, cena zależna jest również od miejsca wykonania badania oraz od jakości urządzenia posiadanego przez daną placówkę stomatologiczną. Tomografia żuchwy to koszt od 150 do 400 zł, tomografia szczęki wynosi ok. 150-180 zł, za tomografię stawów skroniowo-żuchwowych zapłacić możemy od 150 do 400 zł, natomiast wykonując tomografię szczęki i żuchwy koszty badania wahać się mogą między 180 a 500 zł. Warto zaznaczyć, iż tomografia stożkowa wykonywana zarówno prywatnie, jak i ze środków NFZ jest tylko i wyłącznie w oparciu o przedstawione wcześniej skierowanie lekarskie. Dlatego też stomatolog bądź inny lekarz specjalista kieruje swoich pacjentów na badanie w przypadkach gdy jest ono naprawdę konieczne.

CBCT cena – w jakich przypadkach i o ile może wzrosnąć koszt badania? Koszty badania stomatologicznej tomografii wolumetrycznej mogą wzrosnąć w przypadku gdy pacjent w trakcie badania otrzymuje kontrast – substancję, której celem jest poprawienie widoczności struktur objętych badaniem. Zdjęcie 3D zęba – cena w tym przypadku może wzrosnąć o około 100-150 zł.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz