Orto Smile
Oddychanie a wady zgryzu

„Mon petit amour'' - Oddychanie a wady zgryzu. Czym grozi oddychanie przez usta?

Jedną z kluczowych przyczyn powstawania wad zgryzu jest nieprawidłowy tor oddychania.

Oddychanie jest oczywiście niezbędne do przeżycia, ale warto podkreślić, że to jego jakość, ilość oraz sposób, w jaki się odbywa, mają znaczący wpływ na jakość naszego życia i na nasze zdrowie. Fizjologiczny oddech to schemat: wdychamy przez nos, a wydychamy przez usta, które są kompetentne, czyli leciutko niedomknięte, swobodnie wypuszczając powietrze z płuc. Wdychane powietrze jest oczyszczane przez włoski w nosie, ogrzewane i nawilżane. Jama ustna i gardło nie są dzięki temu wysuszone. Oddychając w sposób fizjologiczny, zmniejszamy ryzyko infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Zwracając uwagę u dziecka rosnącego na sposób oddychania, jesteśmy w stanie wpłynąć nie tylko na eliminację infekcji, ale również na prawidłowy rozwój zgryzu, jak i na postawę ciała, szersze drogi oddechowe. 

Czemu nie powinno się oddychać przez usta?

Dzięki ponad 30-letniej pracy z dziećmi i dorosłymi, na których przykładzie widzę jak wszystko ze wszystkim jest powiązane w ciele człowieka. Dostrzegam ogromny potencjał tego, jak wielu złym następstwom możemy zaradzić dzięki dobrej i odpowiednio wczesnej diagnozie. Leczenie ortodontyczne może okazać się dużo prostsze w przyszłości bądź całkowicie zbędne. Dlatego uczmy dzieci oddychać przez nos, gdyż oddychając przez usta zaburza się szereg innych funkcji życiowych. Przy zamkniętych ustach język układa się na podniebieniu i to jest najwłaściwsza pozycja dla języka. Akt połykania przebiega wtedy prawidłowo. Jeśli dziecko oddycha przez usta, język przesuwa się do przodu i do dołu, a tym samym żuchwa cofa się do niekorzystnego położenia dotylnego. Utrwalony nieprawidłowy sposób oddychania generuje szereg innych zniekształceń - głowa przyjmuje inne położenie, a co za tym idzie postawa ciała, kręgosłup, klatka piersiowa, miednica, kolana, stopy oraz ich ustawienie również są zaburzone.  

Czy oddychanie przez usta zmienia kształt twarzy?

Co powinno leżeć w gestii zainteresowań ortodonty? Wszystko! Ponieważ wszystko ze wszystkim jest ściśle powiązane. Jeśli mamy na fotelu dziecko, pacjenta rosnącego, to mamy wielkie pole do popisu, by jako lekarze zapobiec rozwojowi zniekształceń odpowiednio wcześnie. Podczas rozwoju możemy mieć wpływ na szereg rzeczy, które sprawią, że dziecko będzie ,,ładnie rosło” całe. Twarz jest dla mnie najistotniejsza, bo naturalnie jest to rejon moich głównych działań. Gdy oddychanie jest nieprawidłowe, wraz z dysfunkcją języka żuchwa rośnie do tyłu i do dołu, zmieniając kształt twarzy w niekorzystnym kierunku, np. rośnie podłużna twarz.

Kiedy rosnące dziecko oddycha przez usta, napięte są mięśnie policzkowe, które ograniczają w ten sposób wzrost szczęki i sprawiają, że kształt łuków zębowych jest zniekształcony i zwężony. Język zajmujący dolne piętro jamy ustnej (zamiast należnego mu górnego) powoduje, że szczęka nie rośnie na szerokość, a tym samym blokuje możliwość urośnięcia żuchwie.  Dodam jeszcze, że nieprawidłowy tor oddychania generuje powstawanie nieprawidłowości zgryzowych, a co za tym idzie drogi oddechowe są zawężone, co sprawia, iż mózg jest niedotleniony. Dzieci gorzej się czują, gorzej się uczą... Dobrze i wcześnie zdiagnozowane dziecko można ortodontycznie poprowadzić tak, by przy współudziale wzrostu zadbać o prawidłowy rozwój i zapobiec nieprawidłowościom...

Mamo! Tato! Zaobserwuj, jak oddycha Twoje dziecko!

Czy podczas snu chrapie? Czy jego usta są zamknięte? Czy podczas dziennej aktywności oddycha przez nos? Jak mówi? Jak układa język? Czy postawa ciała jest prawidłowa? Przyjdź ze swoim dzieckiem do Orto Smile po paszport zdrowia jamy ustnej, w którym razem będziemy monitorować wzrost i dbać o to, by "dziecko urosło ładnie".

Mamo, Tato - zamknij swojemu dziecku usta ;)

lek. stom. Wanda Szurmiak-Versace
Specjalista ortodonta 
Specjalista stomatologii zachowawczej
Lekarz medycyny estetycznej

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz