Orto Smile
zgrzytanie zębami u dzieci (bruksizm)

Bruksizm u dziecka. Skąd się bierze nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami u dzieci

Bruksizm bardzo często określany jako zgrzytanie zębami to przypadłość, która zaliczana jest do kategorii związanych z zaburzeniami ruchu w obrębie narządu żucia. Statystyki wskazują, iż nawykowe zgrzytanie zębami to przypadłość dotycząca w szczególności dorosłych w wieku od 25. do 45. roku życia. Jednakże bruksizm jest zaburzeniem, które diagnozowane jest również u dzieci. Co oznacza zgrzytanie zębami u dzieci? Zgrzytanie zębami u dzieci a pasożyty? Zgrzytanie zębami u dzieci w ciągu dnia? Zgrzytanie zębami u dzieci przez sen? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest bruksizm u dziecka?

Bruksizm to przypadłość, która związana jest z nieświadomą pracą mięśni żucia. Najbardziej charakterystycznym objawem bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami w czasie snu, dlatego też choroba ta klasyfikowana jest jako parasomnia, czyli grupa zaburzeń odnosząca się do nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań w trakcie snu. Jednakże warto zaznaczyć, iż nieświadome zgrzytanie zębami występuje zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Dodatkowo bruksizm coraz częściej określany jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku – od około 30 lat liczba diagnozowanych przypadków osób dorosłych oraz dzieci systematycznie wzrasta. Niestety, długotrwałe i nieustające zgrzytanie zębami u dzieci wpływa negatywnie na komfort życia, a także stan zdrowia zębów oraz całej jamy ustnej.

Przyczyny zgrzytania zębami i ich zaciskania u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci w nocy oraz zgrzytanie zębami u dzieci w dzień to problem, który może być związany m.in. z niedojrzałością układu nerwowo-mięśniowego, a także nadmiarem stresujących sytuacji czy bodźców. Do powstania bruksizmu mogą prowadzić również różnego rodzaju wady zgryzu występujące w obrębie jamy ustnej dziecka. W efekcie zgrzytanie zębami w nocy u dzieci może wpływać nie tylko na zaburzenia jamy ustnej, ale również na ogólną estetykę uśmiechu maleństwa.

Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny:

 • stresujące sytuacje, lęk oraz nadmiar bodźców,
 • wady zgryzu lub zmiany w obrębie jamy ustnej,
 • bóle głowy oraz mięśni,
 • niedojrzałość układu nerwowego oraz mięśniowego,
 • problemy z oddychaniem przez nos,
 • niedobory witamin, zaburzenia endokrynologiczne oraz alergie,
 • choroby neurologiczne.

Pasożyty u dzieci – zgrzytanie zębami

Jednym z powszechnie występujących mitów dotyczących przyczyn bruksizmu u najmłodszych są choroby pasożytnicze. Występowanie pasożytów u dzieci zwykle związane jest ze zmianami zachowania, jednakże nie stanowi to bezpośredniej przyczyny zaburzeń związanych z nieświadomą pracą mięśni żucia. Dlatego też nocne zgrzytanie zębami i kaszel u dzieci mogą świadczyć o obecności pasożytów, ale nie muszą wiązać się z występowaniem bruksizmu.

Jakie są objawy bruksizmu u dzieci?

Zgrzytanie zębami u dzieci w czasie snu jest powszechnym zjawiskiem związanym z rozwojem malucha, które zazwyczaj ustępuje po ukończeniu 3 roku życia. Jednym z objawów mogących wskazywać na występowanie bruksizmu jest częsty płacz dziecka, nieprzyjemne kolki, pocieranie bądź uderzanie główką o poduszkę, a także występowanie bólów głowy. Zgrzytanie zębami przez sen u dzieci i w ciągu dnia może się charakteryzować również innymi objawami, m.in. takimi jak:

 • nadmierne zaciskanie oraz nocne zgrzytanie zębami u dzieci,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle głowy oraz uszu,
 • zaburzenia równowagi oraz słuchu,
 • krwawienie z dziąseł,
 • bóle okolicy żuchwy, oczodołów,
 • przygryzanie języka oraz policzków,
 • patologiczne ścieranie powierzchni zębów,
 • pękanie zębów,
 • trudności z szerokim otwieraniem ust.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku gdy zgrzytanie w nocy zębami u dzieci nie ustąpi samoistnie po pojawieniu się stałego uzębienia, a także, jeśli zaobserwujemy niepokojące i nasilające się objawy wskazujące na chorobę bruksizmu należy jak najszybciej udać się do specjalisty, gdyż nieleczone zgrzytanie zębami u dzieci może mieć poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości.

Zgrzytanie zębami u dzieci – jak wygląda diagnoza i leczenie?

Rozpoczynając leczenie zgrzytania zębami u dzieci, warto wybrać dobrego specjalistę, który ustali oraz wyeliminuje przyczynę choroby. Przede wszystkim należy ustalić czy występujące objawy spowodowane są stresującymi sytuacjami, lękiem czy bezpośrednio wynikają z wad zgryzu występujących u dziecka.

W przypadku gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną bruksizmu są nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, leczenie polegać będzie na nauce prawidłowego ustawiania szczęki. Zdarza się również, że stomatolog zaproponuje założenie specjalnej szyny, która nakładana jest na zęby górne. Natomiast jeżeli nieświadoma praca mięśni żucia wynika ze stresujących i niepokojących sytuacji, należy wyeliminować ich przyczynę. Zazwyczaj wystarczą szczere rozmowy z dzieckiem bądź poświęcenie większej uwagi naszemu maleństwu. Jeśli działania te będą niewystarczające, zalecane jest udanie się z maluchem do psychologa.

Podsumowanie: Jak wyleczyć bruksizm u dzieci?

Warto zaznaczyć, iż każde dziecko, u którego obserwuje się nadmierne zgrzytanie zębami, powinno być traktowane jako osobny przypadek, ponieważ przyczyny występowania tej choroby są różnorodne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz