

kadrę specjalistów
Zgrzytanie zębami, inaczej bruksizm, to uciążliwa dolegliwość, którą na początku trudno rozpoznać. Zwykle pierwszym objawem jest nocne zgrzytanie zębami, którego osoba chora może nie słyszeć. Bruksizm często ma podłoże psychosomatyczne i wymaga leczenia, gdyż w dłuższej perspektywie może wpływać na zdrowie zębów, dziąseł, a także kondycję stawu skroniowo-żuchwowego.
Czym dokładnie jest bruksizm i z czego wynika? Jak przy problemie zgrzytających zębów może pomóc stomatolog? Sprawdź odpowiedzi!
Bruksizm to sytuacja, w której dochodzi do mimowolnego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami. Spowodowane jest to przede wszystkim zgromadzonym napięciem w mięśniach żuchwy.
Ruch ten nie jest kontrolowany przez daną osobę i nasila się m.in. podczas snu. Niekontrolowane zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem psychosomatyczny, spowodowany nagromadzeniem się stresu i napięciem mięśniowym.
Ze względu na fakt, iż stres staje się coraz częściej nieodłącznym elementem stylu życia, schorzenie to dotyka coraz większą liczbę osób. Nieleczony bruksizm wpływa na gorszą kondycję uzębienia, a także może sprzyjać schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego.
Główną przyczyną niekontrolowanego zgrzytania zębami jest napięcie mięśniowe, zgromadzone na skutek stresu. W związku z tym czynnik ten wymienia się jako główną przyczynę bruksizmu. Jednak oprócz tego istnieje kilka innych źródeł tej dolegliwości. Należą do nich:
Przyczyną problemów z niekontrolowanym zgrzytaniem zębami mogą być również schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego, np. jego stany zwyrodnieniowe, zaburzenia w ruchomości czy ich asymetria. Co istotne, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mogą być zarówno przyczyną, jak i konsekwencją niekontrolowanego zgrzytania zębami.
U osób zmagających się z bruksizmem bardzo często można zaobserwować inne, nawykowe czynności związane z pracą żuchwy, np. nadmierne żucie gumy.
Niekontrolowane zgrzytanie zębami może wydawać się niezbyt groźną dolegliwością zdrowotną. Nic bardziej mylnego – zaniedbanie tego schorzenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wśród głównych skutków wymienia się:
Utrzymująca się tendencja do niekontrolowanego zgrzytania zębami nasila dolegliwości, jak bóle w obrębie karku czy migreny, a także sprzyja innym dolegliwościom bólowym, np. w obrębie pleców, uszu lub barków.
Mogą wystąpić również takie objawy, jak:
Nasilający się bruksizm może wpływać również na codzienne samopoczucie i sprzyjać problemom z zasypianiem.
Aby poradzić sobie z problemem zgrzytających zębów, należy zacząć od ustalenia przyczyny. W przypadku zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego konieczne mogą być odpowiednie kroki, np. związane ze zmianami zwyrodnieniowymi.
Jednak ze względu na fakt, iż najczęstszym źródłem problemu z niekontrolowanym zgrzytaniem zębami są napięcia mięśniowe, które również mogą wynikać z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zaleca się tzw. fizjoterapię stomatologiczną.
Jest to pewien element rehabilitacji, skoncentrowany na rozluźnieniu mięśni żuchwy. Do rozluźnienia tych struktur podchodzi się wieloczynnikowo. Przede wszystkim jedną z metod jest technika manualna, czyli masaż napiętych mięśni.
Fizjoterapię stomatologiczną, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza specjalista stomatolog. Oprócz masażu może on zalecić zastosowanie na noc tzw. szyny relaksacyjnej.
W przypadku szyn relaksacyjnych pacjent może skorzystać z tzw.:
Oprócz tego pacjentom z bruksizmem zaleca się konsultację psychoterapeutyczną, zwłaszcza gdy przyczyną problemu jest nadmierne napięcie i stres.
Fizjoterapia stomatologiczna to proces, który rozpoczyna się od konsultacji z pacjentem i wykonania odpowiednich badań oglądowych. Jeśli dentysta uzna to za zasadne, może zalecić również np. badanie pantomograficzne (RTG szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego).
Następnie na tej podstawie stomatolog przygotowuje konkretny plan działania, który zawiera m.in. elementy terapii, takie jak:
Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do problemu pacjenta. Mobilizacja mięśni obejmuje m.in. masaż tkanek w obrębie ust, dziąseł, a także w niektórych miejscach na kręgosłupie.
Jeśli problem zgrzytających zębów dotyczy Ciebie, to w okolicach Rabki-Zdroju, Nowego Targu i Zakopanego znajdziesz gabinet Orto-Smile, gdzie specjaliści precyzyjnie określą Twój problem i przygotują indywidualny plan działania w oparciu o elementy fizjoterapii stomatologicznej. Nie czekaj i odzyskaj kontrolę nad swoją żuchwą!
Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów. Sprawdź nas: