Orto Smile
Ból zęba promieniujący od ucha

Ból zęba promieniujący od ucha - co oznacza?

Ból zęba promieniujący do ucha niektórym osobom wydaje się niegroźny i przejściowy. Takie podejście może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ ból ucha od zęba często ma niebezpieczne i trudne do wyleczenia przyczyny. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co może powodować taki ból u dorosłych i dzieci, jak odróżnić ból ucha od bólu zęba oraz jak sobie z nim radzić.

Przyczyny bólu ucha promieniującego od zęba

Najczęściej u pacjentów skarżących się na ból ucha promieniujący od zęba diagnozowana jest próchnica. Jednak to tylko jedna z wielu możliwych przyczyn silnego bólu. Do pozostałych należą wymienione poniżej czynniki.

Ból ucha od zęba mądrości

Często silny ból ucha u dzieci wywołany jest ząbkowaniem. Analogicznie wygląda to u osób dorosłych, u których wyrzynające się ósemki zwane zębami mądrości. Jeśli w łuku dziąsłowym jest za mało miejsca na nowe zęby, może dojść do tłoczenia się zębów lub do pojawienia się ucisku na struktury anatomiczne. W drugim przypadku objawem jest właśnie silny ból ósemki promieniujący od zęba mądrości do ucha i skroni. Charakterystyczne jest wtedy to, że ból samoistnie pojawia się i znika. Oczywiście wyrzynanie się ósemek zawsze powoduje dyskomfort, jednak kiedy ból zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie i promieniować do ucha, bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem stomatologii. Może się okazać, że konieczne jest usunięcie zębów mądrości. Najważniejsze jest jednak to, by zachować spokój. Wśród wielu schorzeń, które mogą powodować promieniujący ból, wyrzynanie się ósemek jest stosunkowo niegroźne.

Ból ucha od zęba a zespół Costena

Silny ból ucha i skroni promieniujący od zębów, czasem połączony z trudnościami w mówieniu, jest jednym z początkowych objawów trudnego w diagnostyce zespołu Costena. Nazywa się tak zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego, z którym najczęściej borykają się kobiety w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. Prawidłowe zdiagnozowanie zespołu Costena często wymaga pomocy neurologa. Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także specjalistyczne masaże. Czasem jednak okazuje się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Do rozwoju zespołu Costena przyczynić się mogą czynniki, takie jak: bruksizm, częste żucie gumy, a także nieprawidłowa pozycja (np. nadmierne podpieranie brody na ręce) czy obgryzanie paznokci.

Ból ucha od zęba a TMD

Kolejnym schorzeniem, które może wywołać silny ból ucha od zęba, jest TMD, czyli zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego. Są one trudne do zdiagnozowania, a to dlatego, że mogą być spowodowane wieloma różnymi przyczynami, wśród których znajdują się na przykład choroby ogólnoustrojowe, wiek, przewlekły stres czy po prostu genetyczne skłonności. Leczenie zazwyczaj polega na fizjoterapii połączonej z farmakologicznym łagodzeniem bólu. Wszystko jednak zależy od zaawansowania zaburzeń TMD oraz czynników, które je wywołały.

Ból ucha od zęba a zapalenie okostnej

Ból ucha od zęba, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, ruchomość zęba oraz zaczerwienienia i obrzęk mogą być objawami zapalenia okostnej zęba. Jest to wywołane stanem zapalnym miazgi, który przemieszcza się w kierunku kości wyrostka zębodołowego. Do najczęstszych przyczyn zapalenia okostnej należą: nieleczona próchnica, powikłania przy wyrzynaniu się ósemek, zapalenie przyzębia, niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe, nieleczona zgorzel, pozostawienie części korzenia po ekstrakcji zęba lub zaawansowane zapalenie zęba. Po rozpoznaniu zapalenia okostnej lekarz stomatologii najczęściej przystępuje do złagodzenia utrudniających funkcjonowanie objawów. Następnie przejść można do likwidacji przyczyny symptomów. Robi się to poprzez leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcję zęba. Czasami lekarze zalecają wdrożenie antybiotykoterapii.

Przyczyny bólu ucha od zęba u dzieci

Ból zęba promieniujący do ucha u dzieci często ma charakter napadowy. Mały pacjent nie rozumie, co się dzieje, więc wpada w panikę, a to utrudnia szybkie rozpoznanie problemu. Niemniej jednak w przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy niezwłocznie zabrać dziecka do lekarza stomatologii. Poniżej opisane zostały najczęstsze przyczyny bólu ucha od zęba u dzieci.

Ropień zęba mlecznego

Samoistnie pojawiający się silny ból zęba promieniujący do ucha i skroni może świadczyć o ropniu zęba mlecznego, którego przyczyną jest najczęściej próchnica wywołana nieprawidłową higieną jamy ustnej lub dietą obfitującą w produkty z dużą ilością cukru. Ząb z ropieniem jest wrażliwy na wysokie i niskie temperatury, bardzo boli przy nagryzaniu. Objawem towarzyszącym może być zaczerwienienie i opuchlizna śluzówki. Ropień często jest niewielkim pęcherzykiem, z którego wycieka treść ropna świadcząca o infekcji bakteryjnej. Najważniejsze jest to, by szybko zabrać dziecko do dentysty. Nie warto sugerować się poglądem, że to tylko mleczaki, które wkrótce wypadną. Takie schorzenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na wciąż kształtujący się układ immunologiczny dziecka, a w przyszłości będzie to skutkowało niższą odpornością i większą podatnością na różnego rodzaju infekcje.

Wyrastanie zębów trzonowych

Ból o charakterze napadowym, które u dziecka pojawia się nagle i promieniuje od zęba do ucha, może być wywołany przez stosunkowo niegroźne czynniki, takie jak wyrastanie zębów trzonowych: szóstek, siódemek czy ósemek. Jeśli ból utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto udać się do stomatologa dziecięcego, który zaproponuje sposoby łagodzenia dolegliwości.

Inne przyczyny bólu ucha od zęba u dzieci

Podobnie jak u osób dorosłych ból ucha od zęba u dzieci może być wywołany zapaleniem miazgi zęba, zapaleniem okostnej czy zaburzeniami czynności stawu skroniowo-żuchwowego, czyli TMD. Do przyczyn TMD u dzieci należeć mogą: czynniki genetyczne, przewlekły stres oraz hipermobilność stawu żuchwowego.

Co może przynieść ulgę?

Ulżenie dziecku w bólu możliwe jest dopiero po rozpoznaniu schorzenia. Jeśli dziecko cierpi przez ropień zęba mlecznego, najczęściej usuwa się zainfekowanego mleczaka. W przypadku zapalenia okostnej zazwyczaj podaje się dziecku antybiotyki. Ból doraźnie można łagodzić środkami przeciwbólowymi o dostosowanej do wieku dziecka dawce substancji czynnej.

Jeśli szybka wizyta u lekarza stomatologii nie jest możliwa, trzeba ulżyć w bólu sobie lub dziecku samodzielnie. Poza środkami przeciwbólowymi warto spróbować domowych sposobów łagodzenia dolegliwości związanych ze schorzeniami zębów. Należą do nich:

  • zimne okłady – okładanie lodem zewnętrznej części policzka przez około 20 minut,
  • olejek goździkowy – nasączony olejkiem wacik należy wprowadzić do jamy ustnej i pocierać nim objęte bólem okolice zęba lub dziąsła,
  • płukanie roztworem soli – wsyp kilka łyżeczek soli do szklanki ciepłej wody, przepłucz usta i wypluj roztwór.

Oczywiście zarówno leki przeciwbólowe, jak i opisane powyżej domowe metody łagodzą ból na chwilę, przyniosą ulgę i pozwalają choremu zasnąć. Jednak w żaden sposób nie usuną przyczyny. Dlatego, nawet jeśli ból ustał, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Szukasz dentysty w Rabce-Zdroju? Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Rabce-Zdroju, gdzie oferujemy kompleksową opiekę stomatologiczną dla pacjentów w każdym wieku. Nasze usługi obejmują stomatologię zachowawczą, implanty zębów, endodoncję mikroskopową, ortodoncję dziecięcą i dla dorosłych, stomatologię dziecięcą, stomatologię estetyczną, protezy zębów, chirurgię stomatologiczną, periodontologię, higienizację i profilaktykę, diagnostykę radiologiczną, medycynę estetyczną, medycynę regeneracyjną, fizjoterapię stomatologiczną oraz laser stomatologiczny Primo. Skupiamy się na zapewnieniu najwyższej jakości leczenia i zadowoleniu naszych pacjentów

dentysta rabka, nowy targ i zakopane
Posiadamy wykwalifikowaną
kadrę specjalistów
Zapisz się na wizytę online w Orto Smile

Zapisz się na
wizytę online!

Zarejestruj się teraz